Eltűnt 2500 szavazólap – Tömeges panaszok a fővárosban

Az ország 176 választókerületének egyikében sem egyezik a kiosztott szavazólapok száma az urnába kerültekkel. A hivatalos jegyzőkönyvek tanúsága szerint összesen 2500 szavazólap tűnt el – közölte a HírTV. A fővárosban is nagy számú panaszt fogalmaztak meg a választási visszaélésekkel kapcsolatban. 1400 választópolgár nem élhetett a fővárosban szavazati jogával.

MNO
2006. 04. 13. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több panaszt is elbírált a Fővárosi Választási Bizottság szerdai ülésén, amelynek napirendjén 15 beadvány szerepelt, többek között lakcímkártya nélküli szavazásról, hiányzó vagy átcsoportosított szavazólapokról. Ilyet több helyen találtak: például a 46-os szavazókörben a 41-es szavazókörét. De előfordult olyan is, hogy a jegyzőkönyvet egy másik körzet pecsétjével bélyegezték le. Egy másik beadványban azt írják, hogy az eredeti jegyzőkönyv eltért a másolattól: ez már közokirat-hamisításnak számít.

Budapest 16-os számú választókerületében a szavazatok összesítése után meglepő eredmény született: 30 szavazólappal több volt az urnában, mint ahány választópolgár voksolt. A beadvány szerint a láncszavazás gyanúja is felmerült a körzetben. A szavazólapokon szereplő pecsétek átvizsgálásával egyértelműen kizárható lett volna a választási csalás.

1400 visszautasított szavazó a fővárosban

Az MNO számításai szerint a fővárosi választókerületekben 1407 választópolgárt utasítottak a helyi szavazóköri bizottságok. Úgy tudjuk, jelentős számban voltak köztük olyan vidéki, de a fővárosban tartózkodó személyek is, akiknek hibásan állították ki az igazolását.
Mint ismert, a választás napján délben hoztáknyilvánosságra az OVB állásfoglalását – egyik szavazókör konkrét kérdésére –, hogy a vidéki városok esetében a településnévnek, míg a fővárosban Budapest megnevezése mellett a kerület feltüntetésének is szerepelni kell az igazolásokon. Ha ez nem volt feltüntetve, nem szavazhatott a választópolgár, és a korábban leadott érvénytelen szavazatok számának megfelelő mértékben kell levonni szavazatokat a pártoktól, természetesen egyenlő arányban. Több helyen utólag semmisítették meg azokat a szavazatokat, amelyeket „hiányosan” állítottak ki a jegyzők.

Megváltoztatták a választási eredményt Budapest XVI. kerületében

A Fővárosi Választási Bizottság 53/2006 (IV.12) számú határozatával megváltoztatta a XVI. Kerületi Választási Bizottság eredményt megállapító határozatát.

A határozat megállapította, hogy a helyi szavazatszámláló bizottságok több esetben is törvényt sértettek, mivel érvényes okmányok nélkül engedtek állampolgárokat szavazni, valamint olyan igazolásokat fogadtak el, amin a választókerület száma nem volt feltüntetve.

Dr.Hőrich Ferenc a választási iroda vezetője és a helyi választási bizottság törvénysértő módon a szavazóköri jegyzőkönyveket a mai napig nem tette nyilvánossá, így megpróbálta megakadályozni a törvénysértések kivizsgálását – írja a Fidesz közleménye, utalva arra is, hogy Dr. Hőrich Ferenc, Budapest XVI. kerület jegyzője volt az, aki korábban a jobboldal hátrányára alakította át az önkormányzati választások választókerületeit és más közérdekű adatokat csak bírósági ítélet eredményeként volt hajlandó nyilvánossá tenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.