Öt másik EU-tagállammal együtt Magyarországot is figyelmeztetésben részesítette az Európai Bizottság, mivel a Kiotói Egyezmény előírásával ellentétben nem tájékoztatták Brüsszelt az üvegházhatású gázok csökkentésére irányuló politikákról és módszerekről, valamint az azok kiváltotta hatásokról, és nem ismertették az üvegházhatást előidéző gázok jövőbeni kibocsátásával kapcsolatos értékeléseket sem. Ez az írásos figyelmeztetés már a második – az elsőt tavaly októberben küldték a hat országnak (Magyarország, Ausztria, Ciprus, Luxemburg, Málta és Lengyelország). Eredetileg 2005. március 15-ig kellett volna a tájékoztatást Brüsszelbe küldeni. A bizottság végső eszközként az Európai Bírósághoz fordulhat, ha valamely tagállam tartósan nem tesz eleget a témával kapcsolatos figyelmeztetéseinek.
A bizottság azért is figyelmeztetésben részesítette Magyarországot, mert még nem oldotta meg a segélyszámokat használó hívások helyével kapcsolatos információk hozzáférhetőségét. Hazánkon kívül még tíz tagállamot részesített emiatt figyelmeztetésben az Európai Bizottság. A távközlési biztos a döntéssel kapcsolatban hangsúlyozta: a hívások helyének meghatározása életet menthet, ezért nagyon fontos, hogy minden tagállamban lehetőség legyen rá. A bizottság jelezte: Magyarországon, Görög-, Ír- és Olaszországban, valamint Cipruson, Lettországban, Litvániában, Luxemburgban, Hollandiában, Portugáliában és Szlovákiában nem áll elegendő információ a sürgősségi segélyszolgálatok rendelkezésére a hívó tartózkodási helyének megállapításához.
Hivatalos figyelmeztetést kapott hazánk a sportfogadási szolgáltatások területén alkalmazott korlátozások miatt is. (A döntés nem érinti a szerencsejátékok monopóliumának kérdését.) Az EU szerint Magyarország mellett Dánia, Finnország, Németország, Olaszország, Hollandia és Svédország a sportfogadások területén megsérti a szolgáltatások szabad mozgásának elvét. A hivatalos levelek az első lépést jelentik az eljárás során, s az érintett országoknak két hónapjuk van a válaszadásra. Az Európai Bizottság reméli, hogy mindenkitől kielégítő választ kap, és ezzel le is zárul az eljárás.
A világ legnagyobb online fogadási cégei, a Sportingbet, a Betandwin és az Expekt az utóbbi két évben indította el saját, magyar nyelvű portálját. A társaságok ellen a Szerencsejáték Felügyelet nem tudott hatékonyan fellépni, így tavaly úgy változtatták a szerencsejáték-törvényt, hogy azokkal kapcsolatban immár semmiféle reklám- és propagandatevékenységet sem engedélyeznek. A Pénzügyminisztérium a Világgazdaságnak jelezte: a hazai álláspont az, hogy nincs egységes kötelező uniós követelmény a szerencsejáték-tevékenység gyakorlására, azaz a tagállamok hatáskörébe tartozik ennek szabályozása.
(euractiv.hu, Info Rádió, vg.hu, MNO)

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben