Identitás válsággal küzdenek a britek?

Miközben II. Erzsébet 80. születésnapját ünnepli, alattvalói a nemzeti identitás elvesztésétől félnek. A brit pénzügyminiszter ezért egy nemzeti ünnep létrehozását javasolta – írja a Neue Zürcher Zeitung. A Frankfurter Allgemeine Zeitung a Gazprom elnökének alig burkolt fenyegetését elemezgeti, amely növelte az unióban a külső energiafüggőség miatti aggodalmakat.

2006. 04. 22. 10:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív svájci napilapban Susanne Ostwald Egy királyságot a nemzetért című cikkében foglalkozik a szigetország mind égetőbb kérdésével, vajon Nagy Britanniának van-e nemzeti identitása? Miközben II. Erzsébet most ünnepli 80. születésnapját, alattvalói identitás válsággal küzdenek. A pénzügyminiszter – a miniszterelnöki posztra aspiráló – Gordon Brown például azt javasolja, hogy eme identitás megalapozása érdekében hozzanak létre egy nemzeti ünnepet. A britek óvatosan csak azt kérdezik, hogy mégis mit kellene ünnepelniük.

Az elmúlt hetekben hatalmas felzúdulás volt tapasztalható az egész Egyesült Királyságban. Egykoron britek voltunk – írta az Independent. De most mindent, ami számunkra anno kedves és szép volt, azt a külföldieknek kótyavetyélnek el, az egykori nemzeti szimbólumok idegen kezekbe kerülnek. A kereskedelmi megaláztatások hosszú sorát voltak kénytelenek elviselni a britek az elmúlt években, s tekintettel a legújabb szégyenre a lap még egyszer felsorolta ezeket: a Rolls-Royce német kézben van, a Mini-Cooper szintén, a Jaguart az amerikaiak vásárolták fel, a Manchester United-ot is – maga a lista is két megtöltött oldal. S most a legújabb: a Harry Ramsden's gyorsétterem lánc, mely 1928 óta a piacvezető a hal és sült krumpli fronton és ezzel a szigetország főélelmezője, most svéd tulajdonba kerül. Hallatlan!

S egy újabb ok a Nagy Britanniában már régóta emlegetett kérdés ismételt felvetésére: mi lett a remény és dicsőség egykori országából? Kik vagyunk mi? Hiszen a britek egy valamitől még jobban félnek, mint a nemzeti identitás elvesztésétől: attól a felismeréstől, hogy olyasvalamivel egyáltalán nem rendelkeznek.

Ilyen körülmények közepette Gordon Brown szavai termékeny talajra hullottak, amikor a pénzügyminiszter (és leendő miniszterelnök) január közepén a Fabiánus Társaságban tartott lángoló beszédében a nemzeti büszkeség növelésére szólított fel Nagy-Britanniában. S amerikai minta alapján javasolta, hogy „minden kertben állítsanak fel” egy lobogót, valamint egy nemzeti ünnep bevezetésére tett javaslatot; Brown e célból november 11-et, az úgynevezett Emlékezés napját javasolta, amikor az első világháborús német kapituláció napján a háborúban elesettekre gondolnak.

Természetesen azonnal ellenjavaslatok is születtek, mint például június 15-e megünneplése, a Magna Charta 1215-ös aláírására emlékeznének, mely a demokrácia fejlődésében tekinthető mérföldkőnek. Néhányan utaltak arra, hogy a föld számos országában éppen a brit gyarmati uralom megszűntét ünneplik, ezért Brown javaslata nem nélkülözi a pikantériát. Mások megjegyezték, hogy a nemzeti ünnepek Amerikában és Franciaországban forradalmi emléknapok, s ilyenekkel a szerves fejlődésére büszke brit történelem nem nagyon rendelkezik. Talán, gonoszkodott a Guardian egyik olvasója, érdemes lenne egy forradalmat kirobbantani és annak zárónapját ünneppé kinevezni. Mások, mint Charles Nevin az Independentben, a zászlók elhelyezésének katasztrofális következményire hívta fel a figyelmet, mely valószínűleg végleg megadná a kegyelemdöfést az amúgy is súlyosan beteg brit egészségügynek. Elég csak mindazok számtalan csonttörésére gondolni, viccelődött Nevin, akik elbotlanának a zászlózsinegekben.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német lap moszkvai tudósítója Michael Ludwig Nélkülözhető európaiak című írásában foglalkozik a Gazprom elnökének, Alexej Millernek alig burkolt fenyegetőzésével. Miller kijelentéseinek súlyát csak növeli, hogy megnyilatkozásait egyezteti a Gazprom meghatározó tulajdonosával, az orosz állammal, s annak legfontosabb képviselőjével Vlagyimir Putyinnal.

Miller az uniós nagyköveteknek tartott előadásában a Gazpromot, mint az európaiak megbízható kereskedelmi partnerét dicsérte, mely minden gázszállítási szerződését teljesíteni fogja és tisztában van a kontinens energiabiztonságával kapcsolatos felelősségével. Ez volt a mézesmadzag egy befolyásos orosz kezéből.

Másrészt létezik és egyre kiélezettebbé válik az orosz energiahordozókért folytatott világméretű verseny, s a Gazprom nem veszítheti szem elől az olyan fontos piacokat sem, mint Kína és Észak-Amerika. Miként a közép-ázsiai gáztermelők is mind nagyobb figyelmet szentelnek a kínai piacnak. Miller ezt annál is pontosabban tudja, mivel cége jelentős mennyiségű közép-ázsiai gázt vásárol és ad tovább, ráadásul a kezében a térség számos vezetéke, így az ázsiai gáztermelők aligha kerülhetik meg Moszkvát. Ezt azért is érdemes megemlíteni, folytatta Miller a nagykövetek számára tartott előadását, mert léteznek olyan törekvések, melyek szeretnék a Gazprom európai aktivitását korlátozni és az energiaellátási kérdéséket át kívánják politizálni. Ezek a törekvéseknek azonban nem lesz jó vége. Ez volt a korbács csattanása.

A Gazprom vezetője a briteket vehette célba korbácsával, azt az országot, mely időközben exportőrből gázimportőrré változott, s a londoni kormány most hozta nyilvánosságra, hogy meg kívánja akadályozni a Centrica gázelosztócég orosz kézbe jutását.

Miller előadása minden nyugat-európait megriasztott. Andris Piebalgs, a brüsszeli energiaügyi biztos csütörtökön mély aggodalmának adott hangot Miller előadásával kapcsolatban. Ez a megnyilatkozás csak növeli az unióban már így is meglévő, a külső energiafüggőség miatti aggodalmakat. Ezért az EU-nak sürgősen alternatív beszerzési források, valamint szállítási utak után kell néznie. Ezzel egyidőben a BBC beszámolt arról, hogy az EU-n belül növekszik a félelem, a gyorsan növekvő energiaárak miatt az uniós kormányok arra kényszerülhetnek, hogy politikai koncessziókkal vásárolják meg az energiaellátásuk stabilitását.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német lap A közvéleménykutatások szerint minden harmadik francia pozitívan viszonyul a radikális jobboldalhoz című cikkében ismerteti az IFOP-Intézet legfrissebb kutatási eredményeit.

A franciák legalább harmada szerint a radikális jobboldal nézetei gazdagítják az országban zajló politikai vitákat és „közel állnak az ő gondjaikhoz”. A pénteken nyilvánosságra hozott eredmények szerint a radikális jobboldal nézetei elsődlegesen a bevándorlás kérdésében a leghasznosabbak, majd ezután jön a belbiztonság és a bűnözés elleni harc kérdése.

A közvéleménykutatást pontosan négy évvel azután publikálták, amikor az elnökválasztások első fordulójában meglepetésre Jean-Marie Le Pen a második helyet érte el. A külvárosi gettókban 2005 őszén lezajlott lázongások, valamint a legutóbbi munkaerőpiaci erőpróba láthatóan a radikális jobboldal pozícióit erősítik –vélekedett Frédéric Dabi, az IFOP Intézet igazgatója. Franciaországban jövőre ismét elnökválasztásokat tartanak, s a megfigyelők szerint a radikális jobboldal ismét jelentős szerepet játszhat a voksolás kimenetelében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.