A Magyar Tudományos Akadémia elnöke is megszólalt Polyák Gábor Orbán Balázs elleni politikai támadása után

A Magyar Nemzet kérdésére Freund Tamás kiállt a tudomány szabadsága mellett, és kifejezte egyetértését az ELTE állásfoglalásával.

2024. 11. 17. 21:22
Borítókép: Freund Tamás (Forrás: Magyar Tudományos Akadémia)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állam, az Akadémia és a tudományos intézményrendszer minden szervezete közös felelősséget visel a tudomány autonómiájának érvényesüléséért. Kizárólag ez biztosíthatja a hazai kutatási és felsőoktatási rendszer számára nélkülözhetetlen, a politikait is megelőző jelentőségű társadalmi bizalmat és tartós támogatást – mondta el lapunknak Freund Tamás annak kapcsán, hogy az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének vezetője, Polyák Gábor egy Facebookon közzétett bejegyzésében kikérte magának, hogy Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója az intézményben szerezzen tudományos fokozatot.

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke szerint az MTA kötelessége fellépni annak érdekében, hogy a tudományos kérdésekben csak a tudomány képviselői és kizárólag tudományos szempontok alapján foglaljanak állást. 

Ennek az alapelvnek a tudományos fokozatok odaítélése esetén is csorbítatlanul érvényesülnie kell. A tudományos fokozatszerzésre politikai, világnézeti, vallási, etnikai és nemi hovatartozástól függetlenül biztosítani kell az esélyegyenlőséget minden arra jogosulttá váló kutató számára. A fokozat odaítéléséről méltányos eljárásban, kizárólag a jelölt és értekezése tudományos minősége alapján kell dönteni

– mondta el Freund, majd kiemelte, a tudományos autonómia érvényesülése azt jelenti, hogy a döntést semmilyen formában nem befolyásolhatják a fokozatszerzésről döntést hozó testület tagjainak, az illetékes egyetem munkatársainak, vagy külső tényezőknek a politikai, így tudomány- és felsőoktatáspolitikai nézetei, elvárásai. 

Az Akadémia köztestületi tagjait és minden kutatót arra kérünk, hogy tudományos véleményét függetlenül, és személyes politikai véleményétől világosan elkülönítve képviselje. Előbbit a tudományos tevékenysége során, utóbbit a közéletben, mint minden szabad és felelős polgár. Az ELTE vezetésének ebben az ügyben közzétett állásfoglalása teljes összhangban van az Akadémia fenti véleményével

– tette hozzá a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. 

Freund Tamás az Eötvös Lóránd Tudományegyetem tegnap az üggyel kapcsolatban kiadott közleményére is hivatkozott, amelyben a felsőoktatási intézmény elhatárolódott minden olyan kijelentéstől, amely arra utalt, hogy az egyetem polgárainak szakmai munkáját azok politikai nézetei és közéleti szerepvállalása alapján minősíti, vagy politikai alapon kérdőjelezi meg bárki jogát ahhoz, hogy egyetemen tanulhasson vagy kutathasson.

Amint arról már a lapunk is beszámolt, az ismert ellenzéki megmondóember, Polyák Gábor, aki egyben az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének vezetője, egy Facebookon közzétett bejegyzésében azt írta: 

ELTE egyetemi tanáraként kikérem magamnak, hogy Orbán Balázs ebben az intézményben szerez PhD-fokozatot.

Az ügy előzménye, hogy a miniszterelnök politikai igazgatójának a doktori disszertációja volt az egyetlen idén az ELTE jogi karán, amelyet nem egyhangú döntéssel bocsátottak a doktori eljárás megindítására, ami nagyon ritka. A Tűzfalcsoport korábban közzétett elemzése pedig rávilágított arra, hogy Polyák Gábor, a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője nemrégiben egy, az ELTE vezetése által is helyretett, elfogult, szakmaiatlan személyeskedéssel járatta le magát.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.