Berliner Zeitung (berlinonline.de/berliner-zeitung)
A német főváros napilapját Hindeja Farah Szalámi szemben a friss joghurttal című írásában mutatja be a magyar televíziózás csimborasszóját, a Stahl Judit konyhája című műsort.
Ebből a nagyérdemű megtudhatja, hogy a magyaroknak mostanában nem könnyű: éppen most választanak egy új parlamentet, valószínűleg a világ legbonyolultabb rendszerével. Az eljárás olyan bonyolult, hogy két vasárnap kell a választások lebonyolításához – írja a berlini lap. Stahl Judit is a „menekülés” mellett döntött, így jutott el a politikai tudósításoktól a tűzhelyig. Stahl könnyebbé és valamivel egészségesebb kívánja tenni a magyar konyhát.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német lap Merkel az EU alkotmány-kezdeményezéssel kíván indítani című cikkében ismerteti azokat az elképzeléseket, amelyeket Berlin 2007. eleji, uniós elnöksége idején tervez napirendre venni.
Angela Merkel május 11-én kíván nyilatkozni Európa-politikai kérdésekben. A lap információi szerint ennek során kívánja vázolni a 2007-es német uniós elnökség terveit. Az egyik súlypont az energiapolitika lesz, s ennek keretében egy, a kaukázusi régiót megcélzó külpolitikai offenzívát kíván indítani, ugyanis Merkel úgy véli, ezt a régiót kell az EU új keleti politikájának középpontjába állítani.
Berlin szeretne új életet lehelni az uniós alkotmányról folytatott vitákba, annak ellenére is, hogy Franciaországban 2007 júniusában elnökválasztást tartanak. Függetlenül Párizs bénultságától, Merkel határozott célja, hogy még a német elnökség alatt egy utolsó esélyt adjon az alkotmánynak. A kormányzati körök abból indulnak, hogy Németország, mint az unió legnagyobb állama, egyedül is képes egy ilyen kezdeményezés elindítására. Az általánosságokon túl azonban még bizonytalanság uralkodik arról, miként kell e kezdeményezésnek kinéznie.
Merkelnek azonban még kellene győznie saját lakosságát. Egy közelmúltban publikált közvéleménykutatás szerint a német megkérdezettek 39 százaléka szeretné csökkenteni az EU befolyását, míg 36 százalék véli úgy, hogy a jelenlegi szinten kellene ezt befagyasztani. 20 százalékuk gondolja, hogy a nemzetállamokkal szemben növelni kellene az unió befolyását. A megkérdezettek 87 százaléka szerint az EU túlzottan bürokratikus, 83 százalék szerint a támogatásokat nem tisztességesen osztják el. 79 százalék véli úgy, hogy túl magasak az uniós kasszába érkező német befizetések, 72 százalék pedig ellenzi Törökország felvételét.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német lap Politikusok felszólítják Sürücü családját a kivándorlásra című összeállításában foglalkozik a „becsület-gyilkossági üggyel” kapcsolatos állásfoglalásokkal, amelyeken már érezhetőek az őszi berlini tartományi választásra készülő politikusok kampánya.
A török Hatun Sürücüt legfiatalabb öccse három lövéssel kivégezte tavaly februárban egy buszmegállóban. Tettét a fiatal nő életstílusával indokolta, úgy fogalmazott, a család becsületének védelmében gyilkolt. A férfit kilenc év és három hónap börtönbüntetésre ítélték.
Hatun Sürücü ügyében hozott ítéletet követően egyre több politikus követeli a család kiutasítását. Berlin belügyi szenátora, Ehrhart Körting (SPD) is az önkéntes hazaköltözést ajánlotta a család egy részének. Ha a Sürücü családnak tényleg lenne becsülete, akkor levonnák a szükséges következtetéseket és elhagynák az országot – mondta a belügyi szenátor. Az ilyen családok megterhelik a török közösséggel fenntartott kapcsolatokat, illetve a berlini emberek együttélését – tette hozzá.
Számos berlini CDU-politikus csatlakozott Körting felszólításához, köztük a berlini pártigazgató, Frank Henkel, aki úgy fogalmazott: „a család tagjainak széles vigyorát (az ítélethirdetéskor – a szerk.) alig lehet elviselni”.
A CDU berlini főpolgármester-jelöltje, Friedbert Pflüger úgy vélekedett: „aki helyesli a becsület-gyilkosságokat, sőt azokat elköveti, annak nincs helye Németországban”. Ahogyan a Sürücü család viselkedett az ítélethirdetés során, azt mutatja, hogy a család „egy másik világban él.”. Pflüger úgy fogalmazott, „ha elmarad a határozott válasz, azzal nagy kárt okozunk az integráció gondolatának.”
Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazin internetes kiadása Drámaian emelkedett az olcsó munkahelyek száma címmel tudósít a német evangélikus egyház szeretetszolgálatának tapasztalatáról.
Három hónap alatt megduplázódott, 900 ezerre emelkedett azok száma, akik olyan keveset keresnek, hogy létfenntartásukat is csak szociális támogatásokkal együtt tudják biztosítani a diakóniai szolgálat adatai szerint.
A szolgálat elnöke, Jürgen Gohde keddi nyilatkozatában úgy fogalmazott, a rendszer magát számolja fel, és pénzügyi értelemben is a teljesítőképesség határára jutott. A legnagyobb vörös-zöld társadalmi reform célja az volt, hogy a munkanélkülieket újra bekapcsolja a foglalkoztatás világába, ehelyett egyre inkább úgy tűnik, kialakul az Egyesült Államokból ismert „szemét-munka” világa, ahol hiába dolgozik valaki két-három munkahelyen, az nem elég a létfenntartáshoz. A munkaerőpiac aktivizálása helyett egyre több olyan állást ajánlanak, ahol kevesebbet lehet keresni, mint a létminimum. Gohde hivatkozott a Szövetségi Munkaügyi ügynökség számításaira, melyek szerint nemsokára kétmillió foglalkoztatott igényelhet kiegészítő támogatást, ami annyit jelent, hogy azoktól kell majd elvonni a forrásokat, akiknek ezekre a legnagyobb szükség lenne.
Összeverték a románok, mert magyar - videó