Összesen 716 kilométeren van árvízvédelmi készültség a Tiszán, a Zagyván, a Maroson és a Hármas-Körösön – közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs illetékese. Antók Gábor elmondta: a Duna vízállása reggel Bajánál 780 centiméter, Mohácsnál pedig 801 centiméter volt.
A Tisza Tiszabecsnél apad, a Vásárosnamény-Záhony közötti szakaszon enyhén árad.
Tokajnál a folyó vízállása 809 centiméter volt, a tetőzés óta 83 centimétert apadt.
Tiszafüredtől a déli országhatárig továbbra is árad a folyó. Szolnoknál reggel 983, Szegednél 947 centiméter volt a vízállás. Mindkét városnál a napokban várható tetőzés.
A Bodrogon folytatódik a lassú apadás, Sárospataknál a vízállás 636 centiméteres volt. A Körösök és a Maros továbbra is árad.
Vasárnapra virradóra 566-ra emelkedett az ár- és belvíz miatt kitelepítettek száma – közölte Dobson Tibor az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Több mint 17 ezer ember továbbra is közvetlen veszélyben van az ár- és belvíz miatt, közel 40 településen számolnak kitelepítéssel – mondta.
Az ár- és belvíz elleni munkákban összesen mintegy 11 ezren vesznek részt, és közel ugyanennyien készenlétben állnak. Szombattól 550 katona is dolgozik a gátakon a Szolnokon, Szelevénynél és Kunszentmártonnál, ezeken a helyeken a lakosságot is mozgósítani kellett. Kilencven elítélt is részt vesz a munkálatokban, ők Csongárd megyében homokzsákokat töltenek. A védekezést összesen ezer technikai eszköz segíti, a védelmi szervek és a civilek traktorai, markolói és billencsei mellett katonai páncélozott úszójárművek is felvonultak a Tiszához. Eddig több mint négymillió homokzsákot használtak fel a gátak megerősítéséhez.
Dobson Tibor hangsúlyozta, hogy „mind számokban, mind leterheltségben hasonló a mostani helyzet a 2000-es tiszai árhullámhoz„. A szóvivő hozzátette, hogy a hosszantartó magas vízállás továbbra is komoly veszélyt jelent. A Tisza tetőzése Szolnokon április 17-én, vagy 18-án várható.
Gyurcsány: Fegyelmezetten, tervszerűen folyik a védekezés
Gyurcsány Ferenc délelőtt Szolnoknál megtekintette az árvízi védekezést. A kormányfő szerint van elegendő ember és technika, hogy megvédjék a nagyobb bajtól a településeket. – A húsvét munkával fog eltelni a Tisza mentén, de a vízügyesek szakértelmének köszönhetően a lakosság nyugodtan töltheti az ünnepet – a miniszterelnök Szolnokon a Tisza-parti sétányon.
Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott, hogy akkor is meg tudják védeni a Tisza-menti településeket, ha a várható legmagasabb vízállás meghaladja az eddig becsült értéket. Fegyelmezetten, tervszerűen folyik a védekezés, melynek mostani fázisában nem az önkéntesek, hanem a honvédség, a katasztrófavédelem és a polgári védelem erőire van szükség. A miniszterelnök emlékeztetett rá, hogy a környező országokban rendkívüli eseményeket okoztak a természeti katasztrófák. Véleménye szerint itthon ilyenekre nem kell számítani, mert a szakemberek meg tudják védeni a védműveket és a településeket. Ennek pedig létszám, technika és pénzhiány nem lehet akadálya – tette hozzá Gyurcsány Ferenc.
Fónagy: A kormány kevés gátat épített
Fónagy János országgyűlési képviselő, a Fidesz árvízvédelmi bizottságának vezetője szerint a szakemberek kiválóan teljesítenek a gátakon, kisebb lenne azonban a veszélyeztetettség a Tiszán, ha a kormány teljesítette volna a tervezett árvízvédelmi fejlesztéseket.
„Nagyobb lenne sokkal a Tisza völgyében élő másfél millió ember biztonsága, hogyha a töltésépítéseket 2002-ben nem lassítják le, hogyha az Orbán-kormány által épített több, mint 200 kilométer töltés építési ütemét tartják, és négy év alatt nem összesen 70 kilométernek a magasítását, építését teljesítik, és az oly sokat emlegetett és oly szükséges árvízvédelmi víztárolók közül legalább egyet vagy kettőt használni lehetne” – mondta Fónagy János.
A politikus szerint a Horn-kormány öt, az Orbán-kormány kétszáz, a Medgyessy-Gyurcsány-kormány mindössze 70 kilométernyi gátszakaszt erősített, illetve magasított meg a szükséges 800-ból.
Fónagy János hangsúlyozta, hogy a Fidesz az elmúlt négy évben minden olyan javaslatot támogatott, amely az árvízvédelmet szolgálta. A fideszes képviselő szerint nem a politikai elhatározás, hanem a pénz hiányzott a kormányoldalról a tervek megvalósításához.
Korlátozó intézkedések Szegeden
Két napon belül meghaladja a 960 centimétert a Tisza vízszintje Szegednél, ezért néhány, a lakosságot is érintő korlátozó intézkedést kell bevezetni – közölte korábban Botka László polgármester. Szombaton este 8 és vasárnap reggel 6 óra között Szeged teljes közigazgatási területén a Tisza mindkét partján a gátak és a védművek közelében csak az árvízi védekezésben résztvevők tartózkodhatnak, a tilalmat megerősített rendőri és városőri szolgálat ellenőrzi. Szombaton 14 órától a tömegközlekedési járművek Szegeden ingyenesen vehetők igénybe. Szeged teljes közigazgatási területén szivattyúzási tilalmat rendelt el a polgármester el a magántulajdonú ingatlanokban.
Botka László azt kérte a lakosságtól, hogy lehetőség szerint tartózkodjanak a személygépjárművek használatától. Hozzátette: a védekezést akadályozó járműveket azonnal elszállítják. Szeged belvárosában lezárták a Felső-Tisza-part egy szakaszát, mert a víz feltört az úttest alól.
A Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezetője közölte: a Hortobágy-Berettyón részlegesen megnyitották az ágotai vészelzáróművet.
Vonat helyett buszok járnak Szolnok és Szajol között
Csak egy vágányon közlekednek a vonatok a szajoli hídon a Tisza magas vízállása miatt, ezért több vonalon jelentős késésekre kell számítani – közölte a MÁV szóvivője. Kavalecz Imre elmondta: Szolnok és Szajol között a személyvonatok egy része helyett vonatpótló buszokkal lehet csak utazni. A Budapest-Debrecen közötti InterCity vonatok kerülővel, mintegy egyórás késéssel közlekednek.
A kormány pénteken rendelt el árvízvédelmi veszélyhelyzetet a Tisza, a Maros és a Hármas-Körös több szakaszán. Gyurcsány Ferenc kormányfő szerint a gátszakadás valószínűsége minimális, de az érintett településeken erre is fel kell készülni.
Romániában a Duna átvette az irányítást
A Duna több száz kilométeres romániai szakaszán a víz már néhány helyen áttörte a védműveket, bár a folyó tetőzése csak két-három nap múlva várható. A hatóságok úgy döntöttek, hogy rést ütnek a Duna menti gátakon és négy lakatlan területen 2 milliárd köbméter vízzel 93 ezer hektár termőföldet elárasztanak. Románia 12 megyéjében a helyi szivárgások és a nyúlgátak átszakadása miatt eddig a víz közel 500 házat öntött el és 640 embert kellett kitelepíteni.
(Magyar Rádió, Info Rádió, Hír TV)

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról