A disznók megúszták a madárinfluenzát

A nagy ijedelem ellenére kiderült: mégsem kapták meg a madárinfluenzának az emberre is veszélyes H5N1 altípusát a disznók Indonéziában. Közben a dán hatóságok bejelentették: madárinfluenzás megbetegedést észleltek az ország területén a háziszárnyasokban.

MNO
2006. 05. 19. 7:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dzsakartai kormány állategészségügyi szakértője cáfolta a csütörtöki bejelentést és elmondta: bár a nyugat-jávai Bogor kutatóközpontjában végzett korábbi tesztek pozitívak voltak, a legújabb mintákból az derült ki, hogy a malacok nem hordozták a vírus emberre is veszélyes H5N1 altípusát.

A csütörtöki hír nagy riadalmat keltett tudományos körökben. A szakértők ugyanis attól félnek, hogy a disznók olyan keverő-edények szerepét játszhatják, amelyekben az emberi, valamint a madárinfluenza vírus közötti géncsere révén létrejöhet az emberről emberre terjedő vírustörzs.

Madárinfluenza Dániában

A dán hatóságok bejelentése szerint először észleltek madárinfluenzás megbetegedést az ország területén háziszárnyasokban. A vírus Fyn szigetén lévő Hundslevi farmon jelent meg, amely az ország közepén található.

A dán Állategészségügyi és Élelmezésbiztonsági Hivatal közleménye szerint a farmon található összes szárnyast elpusztították, a fertőzés gócpontja körül három kilométeres védőzónát állítottak fel. A hatóságok az epicentrumtól számított 10 kilométeres körzetben pedig szoros megfigyelés alá vonták a baromfiállományt.

A skandináv országban korábban már vadmadarakban regisztrálták a H5N1-es vírust, de ez az első eset, hogy a baromfiállományt támadta meg az emberre is veszélyes vírus.

Forrás: Magyar Rádió, Objektív Hírügynökség

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.