Akik nem szeretik Franciaországot, hagyják el!

A „világ legkorruptabb országában”, Csádban lezajlott elnökválasztással foglalkozik a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A Die Welt a franciaországi bevándorlási törvénytervezet kapcsán idézi Sarkozyt, aki szerint túl sokat szenvedett már az ország a bevándorlóktól, ezért itt az ideje a változtatásoknak.

2006. 05. 04. 7:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német lapban Thomas Scheen Választások ellenfél nélkül című írásában foglalkozik a csádi „elnökválasztást” követően kialakult helyzettel.

A csádi elnökválasztás hivatalos eredményeire még néhány napot várni kell, bár az eredmény már most is biztosra vehető, hiszen a csádi ellenzék bojkottálta a voksolást, így Idrisz Deby volt az egyetlen jelölt.

Még így sem bízott semmit sem a véletlenre a hatalom: 5,8 milliónyi csádit találtak választójogosultnak, abban a 8,8 milliós összlakosságú országban, melynek 30 százaléka 15 év alatti.

Csádban nem az április 13-i puccskísérlet óta vált világossá, hogy az ország közvetlenül a polgárháború szélén áll. E polgárháborús viszonyok közepette különösen fontos Khartum szerepe, hiszen a szudáni kormány rendkívül ügyesen kihasználja az etnikai kártyát. Tehetik ezt amiatt, mert az országot a kisebbségben élő zagavák irányítják, gyakorlatilag ők találhatóak az összes állami kulcspozícióban. A csádi lázadó vezér, Mahamat Nour Abdelkerim csapataival a szudáni Darfúrból egészen a N'Djamenaig, a csádi fővárosig nyomult előre, Debyt csak a francia légierő beavatkozása mentette meg. A lázadók vezetője a tama népcsoporthoz tartozik, a tamák és a zagavák ősidők óta gyűlölik egymást.

Időközben az elnöki testőrség fele is Darfúrba dezertált. E lépés meghatározó oka az volt, hogy Deby a tavalyi évben összeveszett két addigi bizalmasával, az Erdimi testvérekkel.

Az összecsapást két vitás kérdés robbantotta ki: a tavalyi alkotmányreform, mely élethossziglan tartó elnökséget biztosított Debynek, s ezzel semmissé tette a fiatalabb zagavák politikai ambícióit, valamint az ország olajbevételeinek elosztása. Amióta megépült a csádi olajmezőket Kamerunnal összekötő olajvezeték, azóta az ország 200 000 hordó olajat exportál naponta, ezzel az ország GDP-je 2004-ben 40 százalékkal emelkedett.

A lakosság azonban nem részesül ezekből az áldásokból, hiszen az elnök megszegte a csővezeték építésében résztvevő Világbankkal megkötött szerződést, mely előírta: az olajbevételeket csak infrastrukturális fejlesztésekre szabad felhasználni. Deby a bevételek legnagyobb részét fegyverekre költötte, miközben az emberek 80 százaléka nem jut hozzá az egészséges ivóvízhez. A gyerekek negyede meghal, mielőtt elérné a hatodik életévét. Nem véletlen, hogy számos ENSZ statisztikában Csád az utolsó helyen áll, míg a Transparency International szerint Idrisz Deby birodalma a föld legkorruptabb országa.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Jochen Hehn A bírálók Sarkozy törvénytervezetét keresztényietlennek nevezik címmel tudósít a franciaországi bevándorlási vitáról.

A munkaerőpiaci reformtervek kínos bukását követően a francia kormány most a bevándorlási törvény módosításával kívánja visszanyerni a választók bizalmának egy részét.

Már a parlamenti vita előtt kemény támadások érték a belügyminiszter által kidolgozott reformterveket az egyházak, az emberi jogi szervezetek és baloldali pártok részéről. A tervezett szabályozás, mely a „túl sokáig elszenvedett bevándorlástól” a „szelektív bevándorlásra” kíván áttérni, „abszolút keresztényietlen” és ütközik az emberi méltósággal – nyilatkozta Franciaország prímása, Philippe Barbarin lyoni érsek. Az ellenzéki szocialisták azzal vádolták a belügyminisztert, hogy átvette a Nemzeti Front idegenellenes szóhasználatát. A vádat a TF1 kereskedelmi csatornán Sarkozy azzal utasította vissza: „Ha Le Pen azt mondja: A nap sárga, akkor nekem azt kell mondanom, hogy kék?”

A Le Penhez történő hasonlítást Sarkozy ama kijelentésével provokálta, miszerint mindazok a külföldiek, akik nem szeretik Franciaországot legyenek olyan szívesek és hagyják el az országot. Ugyanez a szóhasználat jellemezte korábban a Nemzeti Frontot és annak vezetőjét is. A Franciaországban befogadott külföldiek elsődleges kötelessége, hogy az országot szeressék, vagy legalább is tiszteljék – erősítette meg elgondolásait Sarkozy a TF1 adásában, miszerint a köztársaság és a franciák szidalmazását nem kívánja tovább tolerálni. Aki Franciaországban kíván élni, annak meg kell értenie, hogy egy demokráciában a sajtónak joga van vallást karikírozó rajzokat közölnie, s az igazolványokban nem engedélyezhetőek olyan fényképek, ahol a nőknek eltakarják az arcát.

Az új „szelektív bevándorlás” elve alapján a jövőben elsődlegesen jól képzett szakembereket kívánnak Franciaországban letelepíteni, s főként azokra a területekre koncentrálnak, ahol Franciaországban munkaerőhiány a jellemző. Jelentősen nehezíteni kívánják a szakképzetlenek és a családtagok betelepülését. Hogy a családtagok bevándorolhassanak, a befogadónak az ehhez szükséges lakótérrel és az eltartásukat biztosító jövedelemmel kell rendelkeznie, ezt a jövedelmet neki kell megkeresnie, az nem származhat szociális segélyekből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.