Az Állami Autópálya Kezelő Zrt. (ÁAK) és a nemzetközi kötvénykibocsátást intéző két pénzintézet: a Citibank és a Deutsche Bank a jövő héten várhatóan lezárja a tárgyalásokat, és ezután megkezdődhet az 1,18 milliárd euró összegű kötvény kibocsátásának előkészítése – hangzott el a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szerdai tájékoztatóján.
Az ÁAK privát partnerként jelenik meg az autópálya-építés szervezésében, illetve működtetésében, ezért az Eurostat elfogadhatónak ítéli meg az ÁAK tervezett kötvénykibocsátását a Privat Public Partnership (PPP) keretében – ismertette véleményét Felsmann Balázs, a tárca vagyongazdálkodási főosztályának vezetője. Felsmann ugyanakkor elismerte: a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium nem rendelkezik az EU statisztikai hivatalának hivatalos előzetes állásfoglalásával arról, hogy az elfogadja az autópályaépítés költségeinek büdzsén kívüli elszámolásának e módját.
Véleménye szerint a programban szereplő autópályák átlagos készültségi foka 26,35 százalékos, idén január végén megtörtént a kockázattranszfer az Állami Autópálya Kezelőhöz, az ezelőtti műszaki teljesítéseket elszámolják a költségvetésben, az ezt követőeket pedig már nem, s az ÁAK most sem államilag garantált hitelekkel finanszíroz. Ennek fényében erre az évre mintegy 75 milliárd forint esik – ismertette Felsmann. A „barnamezős” beruházások esetében semmi sem tiltja az Eurostat meghatározásában azt, hogy ne nulláról induljon a beruházás – tette hozzá Felsmann Balázs.
Csepi Lajos, az ÁAK igazgatótanácsának elnöke szerint a társaság minden fontos szempont szerint piacszerűen működik, s ilyen a jövedelemhez jutás módja is, annak ellenére, hogy a jövedelemmozgás mindkét végén az állam áll. Mint mondta, a fő bevételt jelentő rendelkezésre állási díj két részből tevődik össze, egyrészt az euróban „denominált” amortizációs költségekből, másrészt a forintban számított működtetési kiadásokból.
(Forrás: Napi Online)
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
