Ma nyújtják be a parlamentnek a kormányprogramot, amelyben várhatóan nem lesz szó a tervezett megszorító intézkedésekről, mert az államháztartási hiány kiigazítására vonatkozó terveket csak június 10-én ismertetik a szociális partnerekkel.
A kormányprogramban szerepel, hogy a ciklus közepére, azaz 2008 nyarára teljesíti Magyarország maastrichti kritériumokat. Gyurcsány Ferenc kijelölt miniszterelnök erről internetes naplójában írt hétfőn. A kormányfő írása szerint a kormányprogramban nincs benne a pontos kormányszerkezet, az egészségügy átalakításának részletes törvényszöveg-mélységű programja. A szöveg csak utal az államreform fő irányaira, és a költségvetésről is csak a legfontosabbakat rögzíti. „Azt, hogy az állam kiadásainak megregulázásával, a bevételek növelésével a ciklus közepére meg kívánunk felelni az egyensúly közeli állapotot leíró, ún. maastrichti kritériumoknak” – írta Gyurcsány Ferenc. A részletekről „pedig már a kormánynak kell döntenie” – tette hozzá blogjában.
Kérdésre válaszolva annyit mindenesetre tegnap a koalíciós megállapodás aláírásakor kifejtett Gyurcsány, hogy a tavaly az MSZP–SZDSZ által elfogadott középtávú adócsökkentési programot nem tudják tartani.
Gyurcsány Ferenc internetes naplójában beszámolt arról is, hogy a kormányprogram bevezetőjét személyesen írta meg, hogy összefoglalja benne jövendő kormányzásuk meghatározó politikai karakterjegyeit, világossá tegye a politikai hangsúlyokat, röviden utaljon a legfontosabb szakpolitikai irányokra, valamint összességében megmutassa a program egészét.
Ma a parlament dönt a képviselők jogállásáról és javadalmazásáról, az Országgyűlés bizottsági szerkezetéről és a bizottsági tagokról, a miniszterek jogállásáról, a minisztériumok felsorolásáról, illetve egy alkotmánymódosításról. Az alelnökök személyében és a bizottsági alelnökök számában nem sikerült megállapodást kötnie a Fidesznek és az MDF-nek, ezért az alelnökök választására a következő héten kerülhet sor.
Spórolás minden fronton – vége a szabad orvos- és kórházválasztásnak?
Az egészségügyben vége szakad a szabad orvos- és kórházválasztásnak, az orvos által javasolttól eltérő szolgáltató igénybevétele a díjfizetős kategóriába kerül, és ösztönzik az egészségügyi intézmények gazdasági társasággá alakítását, a verseny erősítését – cikkezik a Magyar Hírlap. Az oktatásban a koalíció esélyteremtő, a hátrányos helyzetű gyermekek felzárkóztatását elősegítő rendszert alakítana ki, a piaci követelményekhez igazítaná a szakképzést, és folytatná a felsőoktatási reformot. Ugyanakkor nincs markáns javaslat a programban kisiskolák fenntartására. Arról már a Népszabadság ír, hogy a tervbe vett intézkedések egy része, például a 20 százalékos közalkalmazotti létszámleépítés vagy a tízezres pedagógus-elbocsátás az idei költségvetésen nem segítene.
A készülő tervekben a minisztériumi kiadások 5 százalékos csökkentése szerepel, és a közalkalmazotti bérek emelésre elkülönített összeget is befagyasztanák. Ha a gyógyszerkasszának előírják az idei gazdálkodási tervek szigorú betartását, akkor a gyógyszertámogatások csökkentése, a készítmények árának emelése is szóba kerülhet. A gázár-kompenzációs rendszer júliustól tervezett szigorítása is hozhat a konyhára. A legtöbbet ugyanis a szociális támogatási rendszer átalakításán, az ellátások csökkentésén spórolhatna a kormány. Nagyot megtakarítani még az infrastruktúra-építésen lehetne: a gazdasági támogatások a kiadásoknak csaknem a 15 százalékát jelentik. Az állam a legkevesebbet tulajdonképpen arra költi, amin a legtöbbet akar megspórolni: a közigazgatás költsége a kiadások mindössze 6,6 százalékát teszi ki.
(Magyar Nemzet, MNO, hirado.hu)

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat