Gyurcsány Ferenc a köztelevízió esti műsorában elárulta: már kedden délután megállapodtak a koalíciós pártok az egészségügyi reformot érintő legfontosabb kérdésekről. Ez lesz Gyurcsány szerint a rendszerváltás óta a legnagyobb átalakítás Magyarországon. A reform arról szól – ismertette –, hogy átalakítják az egészségügy valamennyi részét a finanszírozástól a szolgáltatókig, mélyen behatolva a rendszerbe, azzal, hogy ennek a legintenzívebb részét 2007 végig megteszik. A magánbiztosítással kapcsolatban azt mondta: előbb meg kell teremteni annak a feltételeit, hogy erről a kérdésről egyáltalán érdemben beszélni lehessen, s szerinte ez 2008-ban jön majd el.
A miniszterelnök a vizitdíj bevezetésére vonatkozó kérdésre nem tudott válaszolni. Elmondta: arra fognak törekedni, hogy mindenkinek növekedjen a felelőssége egészsége megőrzésében, illetve az egészség helyreállításában mindenki racionális döntéseket hozzon arról, mennyi szolgáltatást vásárol.
Gyurcsány Ferenc azt mondta: mivel ezeknek a reformoknak a kidolgozása, a végrehajtása rendkívül bonyolult, a kormány mellett létrejön „egy átfogó államreform bizottság, amelyet a miniszterelnök fog vezetni, egy erős államreform titkársággal”. Mint mondta, ezeket a kérdéseket ki kell venni a mindennapi közigazgatásból.
Gyurcsány Ferenc szerint a tervezett reformok nem fogják csökkenteni a reáljövedelmeket, sőt, szerinte minden számítás és elemzés azt mutatja: 2006-ban is és 2007-ben is – a reformok elindulásának és a költségvetés egyensúlyi pályára történő visszaterelésének legintenzívebb időszakában is –, „az átlagos jövedelem az növekszik”.
Arra a kérdésre, mennyivel kell az idén csökkenteni az államháztartás hiányát, elmondta: úgy véli, erősen túlzóak az 1200 milliárd forintról szóló vélemények. A kormányfő megerősítette a műsorvezető felvetését, hogy három számjegyű milliárdról van szó.
Mint mondta, a kormányprogram jelenlegi változata ötven oldal, de ha rajta múlik, rövidebb lesz. Hozzátette: a dokumentumot átnézik a szakértők, és arról jövő hét csütörtökön és pénteken Velencén az SZDSZ frakciója, pénteken és szombaton az MSZP frakciója tárgyal. A miniszterelnök-jelölt kijelentette: a progammal kapcsolatban nem számít a koalíciós pártok részéről semmilyen ellenállásra, mert annak legfontosabb elemeit már korábban elfogadták.
A választások óta megfogalmazott gazdasági, pénzügyi, költségvetési átalakításra vonatkozó javaslatokra úgy reagált, hogy azokat érdemes komolyan venni, mindegyiket elolvasta, sőt, azok megfogalmazóinak többségével személyesen is beszélt az elmúlt hetekben. (Mint ismert, az Élet és Irodalomban több ismert közgazdász – például Bokros Lajos és Csillag István – kemény megszorító intézkedéseket sürgetett, de rajtuk kívül több szakember is megfogalmazta reform-követeléseit különböző fórumokon.) A miniszterelnök-jelölt elmondta: a nadrágszíj-meghúzást először az államon kell kezdeni – példaként említette, hogy az országgyűlési képviselők nominálisan kevesebbet fognak keresni, mint korábban. Bár ehhez hozzátette: ez is veszélyes út, hiszen ha nagyon csökken a politikusok jövedelme, előbb-utóbb csak a tisztességtelen, semmirekellő emberek vállalják ezt a szerepet, azok, akik már az üzleti szféra második vonalába sem kellenek. Másodikként lépésként szerinte a köztisztviselők következnek, s ha ezt látja az állampolgár, akkor talán elhiszi, hogy „ez a galád miniszterelnök” talán nem is akar rosszat.
Gyurcsány Ferenc mai tudása alapján úgy ítélte meg: hazánk 2008-ra teljesítheti az euró bevezetésének kritériumait, s szerinte minél hamarabb be is kell vezetni az uniós pénzt, legkorábban tehát 2010-ben. Ismét megfogalmazta: úgy véli, ehhez a kérdéshez ki kellene kérni a társadalom véleményét valamilyen formában. Gyurcsány a kampányban egyenesen népszavazást javasolt az euró bevezetéséről, s ezt az ötletet most ismét felvetette.
Robert C. Castel: Telefonbetyárkodás és fegyverstop
