George W. Bush amerikai elnököt igencsak felbosszantotta tavaly, hogy a tél beálltával Venezuela mintegy 170 millió liter fűtőolajat osztott szét az Egyesült Államokban élő szegények között háztartásaik fűtése céljára. Washington akkor a venezuelai elnököt antidemokratikus populistának titulálta ezért.
Hugo Chávezt azonban nem ingatták meg az amerikai politikai körökből érkező bírálatok, s szombaton egy, a bécsi Európai Unió–Latin-Amerika (EU–LAK) értekezlettel párhuzamosan zajlott globalizációellenes gyűlésen az európai szegények számára is felajánlotta hasonló segítségét.
A hatvan állam- és kormányfő – köztük a venezuelai elnök – részvételével zajlott háromnapos csúcstalálkozón közben elfogadták a zárónyilatkozatot, melyben a résztvevő felek kötelezettséget vállaltak a kontinensek közötti gazdasági és szociális együttműködés elmélyítésére, s hitet tettek az emberi jogok, valamint a béke garantálása mellett. Fontosnak nevezték, hogy a gazdasági növekedés mindenkire egyforma hatással legyen, aminek jegyében – mint leszögezték – több munkahelyre és az életkörülmények javítására van szükség.
Egyben küzdelemre szólítanak a szegénység és a szociális kirekesztettség ellen. A résztvevők egyetértettek abban is, hogy politikai szinten kell változásokat elérni a környezetvédelem terén, s több figyelmet kell fordítani például a klímaváltozás, az elsivatagosodás és az energiagazdálkodás kérdéseire.
A zárónyilatkozat egybecseng Kofi Annan ENSZ-főtitkár szavaival, aki a bécsi találkozón a munkanélküliség okozta problémákra hívta fel a figyelmet. A jelenség – mint utalt rá – rendkívül súlyosan érinti a fiatalokat, hiszen míg a munkanélküliségi ráta Európában hét százalék körüli, addig a huszonnégy év alatti munkavállalóknál 18 százalék. Ugyanez az arány Latin-Amerikában 5,6 és 15 százalék. Noha a fiatalok magasabb szintű képzettséggel rendelkeznek, világszerte rájuk hárul a több elvégzendő munka, amiért azonban kevesebb fizetésben és biztonságban részesülnek. Mindez azt az üzenetet hordozza, hogy a tanulás révén nem nyílnak meg jobb perspektívák számukra – mondta Kofi Annan.
A találkozó fontos eleme, hogy az EU és a Mercosur, vagyis az Argentína, Brazília, Uruguay és Paraguay alkotta gazdasági szövetség megerősítette, szabadkereskedelmi megállapodást kötnek egymással. Hasonló egyezség jöhet létre a közép-amerikai országokkal is, amely – már ha valóra válik – erősítheti a gazdasági versenyben alulmaradó Európa pozícióit.
A bécsi csúcsot követően Hugo Chávez a Vatikánban találkozott XVI. Benedek pápával, majd Londonba utazott, ahol Tony Blair kormányfő nem, Ken Livingstone londoni polgármester azonban annál nagyobb örömmel fogadta őt.

Sofőr és utasa is kirepült az autóból, súlyosak a sérülések