A Fidesz XX., rendkívüli kongresszusán, szombaton a küldöttek 87 százalékának szavazatával megerősítették posztján Orbán Viktor Fidesz-elnököt és a párt négy alelnökét. A Fidesz országos elnöksége együttes, titkos bizalmi szavazást kért maga ellen.
Az országos elnökség Orbán Viktor pártelnökből, a négy alelnökből – Pokorni Zoltán, Schmitt Pál, Varga Mihály, Pelczné Gáll Illdikó – valamint Kövér László országos választmányi elnökből és Navracsics Tibor frakcióvezetőből áll, de a bizalmi szavazás csak azokat érintette – az elnököt és az alelnököket –, akiket a kongresszus választott meg.
Pokorni: Most nagyobb a felelősségünk, hiszen másodszor veszítettünk
Pokorni Zoltán beszédével kezdődött meg a Fidesz XX., rendkívüli kongresszusa szombaton, Budapesten. A párt alelnöke őszinte számvetést szorgalmazott a Fidesz választási veresége kapcsán. A politikus hangsúlyozta: találhatnak külső okot a választási vereségre, hiszen – mint mondta – a média nagyobb része nem a Fideszt segítette, illetve az MDF sem mindig úgy viselkedett, mint egy normális ország normális ellenzéki pártja. Pokorni Zoltán ugyanakkor arra figyelmeztetett: ha csupán a kalkulálható külső okokra hárítják a vereséget, akkor saját magukat csapják be – adta hírül a klubradio.hu.
– Most nagyobb a felelősségünk, hiszen másodszor veszítettünk. Nagyobb a felelősségünk, mert riválisaink példátlanul nagy erővel igyekeznek a másfél százalékos vereségből bukást kreálni, politikánk egészét megkérdőjelezni, vezetőinket szembe fordítani, az egységes polgári szövetséget felszalámizni. De nagyobb a felelősségünk azért is, mert a mozdulatlanság, a megújulás hiánya is ugyanide vezethet – hangsúlyozta Pokorni. Hozzátette: „Ha a Fideszben 2007 folyamán nem jelentkeznek a megújulás érezhető jelei, nem annyira a párt parlamenti jelenléte, hanem a politikai váltógazdálkodás, vagyis a magyar demokratikus berendezkedésnek egyik kulcseleme kerül veszélybe. Ennek elkerülésére csakis egy egységes és megújuló Fidesz képes, amelyben Orbán Viktornak látható és vezető szerepet kell kapnia, de más demokratikus versengésben kiválasztott, és a második vonalból érkező politikusok szerepének is egyre meghatározóbbá kell válnia”.
Az alelnök szerint a kormány maga sem meri a folytonosságot hangsúlyozni, hiszen ma már mindenki előtt világos, hogy az út, amin az utóbbi négy évben haladtunk, és amin ebben a pillanatban is halad az ország, a szakadékba vezet – adta hírül a fidesz.hu.
A Pokorni beszéde után zárt üléssé alakuló kongresszus harmadik napirendi pontjaként Orbán Viktor tett előterjesztést a Fidesz jövőben követendő politikai irányáról. A kongresszust öt regionális küldöttértekezlet előzte meg az elmúlt hétvégén, ahol a küldöttek az adott régió választási eredményeit vitatták meg két-két elnökségi tag jelenlétében.
Orbán közgazdászokkal elemezteti az ország helyzetét
Három közgazdászt kért fel Orbán Viktor, hogy elemezzék, értékeljék az ország gazdasági helyzetét és ezt Fehér Könyvben tegyék közzé a kormányprogram parlamenti vitájára – jelentette be a Fidesz elnöke a párt XX. kongresszusát követő sajtótájékoztatón. Elmondta: Bod Péter Ákost, Mellár Tamást és Vukovics Gabriella közgazdászokat kérte fel, hogy tárják fel az ország valós gazdasági helyzetét.
Orbán arról is beszámolt, hogy a kongresszuson őszinte és szembenéző vita folyt arról, hogyan is folytassa munkáját a szervezet. A pártelnök szerint könnyebb volt a kongresszus helyzete, már csak azért is, mert a küldötteket előzetesen meghallgatták az elmúlt hét folyamán. A tárgyalások eredményeként elkészült a 2006. évi országgyűlési képviselőválasztások eredményének értékelése, amely a párttagság véleményét összegzi.
Orbán a küldötteknek vázolta az általa követendő politikai irányvonal főbb pilléreit. Az elnök hét pontban kívánja kijelölni az új politikai struktúra irányát; ide tartozik a szervezettség növelése, a tagtoborzás, a választókerületi elnökök megerősítése, a médiaháttér elemzése, külön Budapest-stratégia, a falusi szervezeti rendszer megreformálása, valamint a politikai innováció – mely régen a Fidesz egyik erőssége volt – megerősítése.
A miniszterelnököt félrevezették – de kik?
Orbán szólt arról is, hogy mi legyen a következő lépés az ország siralmas gazdasági állapotából való kilábalásra. Mint mondta, a küldöttek nagy többséggel üdvözölték a költségvetési tanács felállítását, amely társaság azt a célt szolgálná, hogy a mindenkori költségvetési törvény elfogadása előtt azt értékelje, tanulmányozza, bírálja. Második legfontosabb teendőként említette a Fidesz elnöke a gazdasági helyzetért felelősök megnevezését. „Kik vezették félre a miniszterelnököt? Mert kizárt, hogy egy miniszterelnök vállalta volna a valós tények tudatában a további kormányzati munkát. Várjuk azon szakértők, közgazdászok, tanácsadók nevét, akik félrevezették a kormányfőt” – fogalmazott Orbán Viktor.
Napi 4 milliárddal nő az államadósság
A pártelnök tájékoztatása szerint a küldöttek megtárgyalták a választások után kialakult helyzetet is. Orbán szerint a rendszerváltás óta első ízben fordul elő, hogy egy választás után a bizonytalanság növekszik az emberek körében. Számításai szerint napi 4 milliárd forint az államadósság növekménye, és mint ismert, 27 nap telt el a választások óta, „így 104 milliárd forinttal nőtt Magyarország államadóssága. És még nincs kormányunk” –tette hozzá Orbán Viktor.
A Fidesz elnöke szerint az emberek azért érzik bizonytalannak az ország helyzetét, mert kiderült, hogy mégsem dübörög a gazdaság, majd így folytatta: „Ha valóban dübörögne, nem lenne szükség megszorításokra.” A bizonytalanság másik okát Orbán abban látja, hogy a kabinet el akar térni attól az iránytól, amivel kampányolt. Mint mondta, eddig minden kormány – beleértve a szocialista kormányokat is – tartotta magát ahhoz a vonalhoz, amit a választási kampányban az embereknek ígért.
A pártelnök szerint a kongresszus jó lehetőséget nyújtott arra, hogy a Fidesz lezárja a választások körüli vitákat, de egy hosszabb értékelésre szólított fel 30 polgári érzelmű értelmiségit. „Hétfőtől készülünk az önkormányzati választásokra, amelyet külön kampányfőnök koordinál majd” – mondta Orbán Viktor.
A személyét érintő kérdésekkel kapcsolatban Orbán elmondta: elvileg csak neki kellett volna kérnie maga ellen a bizalmi szavazást, de az elnökség többi tagja jelezte, hogy ők is csatlakoznak hozzá.
Forrás: hír TV, Magyar Rádió, InfoRádió, klubradio.hu, stop.hu

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak