Hivatalosan is megerősítette a montenegrói választási bizottság, hogy a függetlenségpártiak győztek a Szerbiától való elszakadásról rendezett népszavazáson. A montenegrói központi választási bizottság elnöke, a szlovák Frantisek Lipka bejelentette: a csaknem teljes választási eredményeknek megfelelően a népszavazáson részt vevők 55,4 százaléka arra voksolt, hogy Montenegró független állam legyen. Ez 0,4 százalékkal többet az EU által megkövetelt 55 százaléknál.
A Montenegró függetlenségét támogató tábor a szavazatok 55,4 százalékát nyerte el a leadott szavazatok nagy részének kiértékelése után. A szavazók 44,6 százaléka adta voksát a szerbekkel közös állam fenntartására. A 86,3 százalékos részvételi arány a szavazók rendkívüli aktivitásáról tanúskodik. Az eddig leadott szavazatok 99,13 százaléka érvényes, és mindössze 0,87 százaléka érvénytelen.
Vuk Draskovics szerb külügyminiszter szerint hazájának higgadtan kell fogadnia az eredményt; szerinte itt az ideje, hogy Szerbia végre saját problémáival foglalkozzon.
Nem ismerik el az eredményt az „unionisták”
Az államszövetség montenegrói hívei nem ismerik el a vasárnapi függetlenségi népszavazás előzetes eredményeit és követelik az összes szavazat újraszámlálását, a választói névjegyzék részleges felülvizsgálatát. Az „unionista„ tömb népszavazási stábja hétfő este közleményében jelentette be követelését, miután vezetői tárgyaltak Miroslav Lajcakkal, az Európai Unió montenegrói különmegbízottjával.
Az államszövetség fennmaradását akaró pártok vezetői követelik a köztársasági választási bizottság (RRK) által közzétett előzetes eredmények felülvizsgálatát, és a voksok újraszámlálását minden szavazóhelyiségben. Azzal indokolják követelésüket, hogy Frantisek Lipka, a RRK elnöke közzétette az előzetes eredményt, és azt is nyilvánosságra hozta, hogy fel nem dolgozott közel 25 ezer voks érdemben már nem módosíthatja a végeredményt, holott ez az összes szavazat több mint öt százalékát jelenti.
Függetlenség tűzijátékkal
A győztes függetlenségpártiak már az éjjel hatalmas tűzijátékkal ünnepelték a győzelmet. Milo Gyukanovics kormányfő, a kiválást szorgalmazó tömb vezetője köszönetet mondott az EU-nak, hogy segített megrendezni a montenegrói népszavazást. Azt kérte Brüsszeltől, hogy a továbbiakban is támogassa országát az integráció útján.
A 45 éves politikus hangsúlyozta, hogy Montenegró 88 év után válik ismét önálló állammá, ami, mint mondta, nem lesz senkinek se a kárára.
Támogatja a szétválást a Bem rakpart
– Megszűnik az az államközösség, amelynek fennmaradása már nem biztosította volna Szerbia és Montenegró normális együttműködését – jelentette ki a magyar külügyminiszter. Somogyi Ferenc közölte, a montenegrói külügyminiszter tegnap késő este felhívta, őt és megköszönte az eddigi magyar segítséget. A magyar diplomácia vezetője hangsúlyozta, hogy a népszavazás az Európai Unió által meghatározott keretek között zajlott. Somogyi kijelentette, a legutóbbi uniós külügyminiszteri értekezleten már szó esett arról, hogy a szétválás esetén Brüsszel az integrációs felkészülést Szerbia és Montenegró számára egyaránt lehetővé teszi.
A népszavazást 3400 külföldi és szerbia-montenegrói megfigyelő ellenőrizte.
(hirtv.hu, Magyar Rádió, InfoRádió)

„Engem nem érdekel, hogy hol lesz király, csak itt ne, Pápán”