2004-ben a teljes adóhányad (az adók és a társadalombiztosítási hozzájárulások teljes összege) a GDP 39,3 százalékát tette ki az Európai Unióban – ismerteti az Index az Eurostat szerdán közzétett jelentését. Egy év alatt az arány 0,2 százalékkal csökkent, ennek ellenére még mindig magas a világ többi államához képest; az USA-ban és Japánban 14 százalékkal alacsonyabb a hasonló, a versenyképesség egyik zálogaként is emlegetett mutató.
Az uniós államok adóterhelési között nagy különbségek vannak: Litvániában a nemzeti össztermék 28,4, Lettországban 28,6, Dániában 48,8, Svédországban pedig 50,5 százalékát viszik el a közterhek . Szlovákiában 1,2, Németországban és Olaszországban 0,9 százalékkal csökkent egy év alatt az elvonás, Dániában viszont 1,2 százalékkal nőtt.
Magyarországon 2003-hoz képest 0,1 százalékkal nőtt az adóteher, 2004-ben 39,1 százalék volt. Ezzel a régióbeli államok között a utolsó helyen voltunk; a csehek álltak előttünk 36,6 százalékkal, majd a lengyelek 32,9 százalékkal, a szlovákok voltak a legjobbak 30,3 százalékkal. Ráadásul Szlovákiában és Lengyelországban erősen csökkenő tendenciát mutat a terhelés: az utóbbi tíz évben a szlovákoknál közel tíz, a lengyeleknél hat százalékkal csökkent, Magyarországon csak 2,5 százalékkal.
2004-ben 35,9 százalékos volt a munkaerő után fizetendő átlagos adó az EU-ban, nálunk ez jóval magasabb, 40,8 százalék. Csak Belgiumban, Csehországban, Franciaországban, Olaszországban, Finnországban és Svédországban magasabb (igaz Lengyelországtól, Szlovákiától és Portugáliától nem volt adat).
(index.hu)
Drónok harca: így semmisítették meg az ukránok az orosz drónokat + videó
