Navracsics szerint Orbán a változás záloga

A május 20-i kongresszus dönt az elnökségről és az elnök személyéről. Az igazi kérdés az, hogy Orbán Viktor személye gátolja-e a Fideszben a változást vagy nem – fejtette ki egy lapinterjúban Navracsics Tibor fideszes frakcióvezető, aki szerint „az elnök a párton belüli változások motorja.” • Navracsics: Töretlen a bizalom

MNO
2006. 05. 18. 9:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Edmund Stoiber, aki a CDU/CSU kancellárjelöltjeként elveszített egy választást, máig a keresztényszocialisták elnöke – érvelt a HVG-nek adott interjújában Navracsics Tibor, mikor a hetilap megkérdezte tőle: maradhat-e két egymást követő országos választás elvesztése után Orbán Viktor a Fidesz élén?

A HVG kérdéseire válaszolva a frakcióvezető elképzelhetőnek tartotta, hogy 2010-ben Orbán személyisége „vonzó lesz majd azok számára is, akik most nem rá adták a voksukat.”

A választási vereség okaként Navracsics azt jelölte meg, hogy az MSZP egy nagyon drága és jól megtervezett kampányt folytatott, amellyel nem tudták felvenni a versenyt. Elismerte ugyanakkor: sok kommunikációs hibát követtek el a kampány során, „talán többet is, mint amennyi szokásos”. A Fideszben jelenleg tapasztalható személyi ellentéteket kommentálva kifejtette: „ahol két ember van, ott vannak konfliktusok. (…) A Fidesz 2000 fősből 35 ezer tagot számláló, sokszínű párttá vált. Nem csoda hát, ha időnként feszültségek keletkeznek.”

A Fidesz új frakcióvezetője kifejtette: a május 20-i kongresszus dönt az elnökségről és az elnök személyéről. Az igazi kérdés az, hogy Orbán Viktor személye gátolja-e a Fideszben a változást vagy sem – fejtette ki Navracsics, aki szerint „az elmúlt bő három év azt mutatta, hogy az elnök a párton belüli változások motorja.” A Fidesz szövetséggé bővítése éppen tőle indult, és most, a választások után is az élére állt a változásoknak – érvelt a politikus, felhozva a Fidesz és a KDNP frakciószövetségét.

Rugalmas együttmaradás?

A két szövetséges jobboldali parlamenti frakció, a Fidesz és a KDNP várható együttműködéséről kifejtette: szimbolikusnak tartja, hogy a parlamenti ülésrend alapján a 23 KDNP-s képviselő egy tömböt alkot ugyan, de körülöttük foglal majd helyet a 141 fideszes, így a kereszténydemokraták „tulajdonképpen bent ülnek a Fidesz-frakcióban. A felek között egyenrangú kapcsolat van, a közös frakcióelnökség pedig nem a napi tennivalókról, hanem a stratégiai kérdésekről egyeztet majd”. Arra a fölvetésre, hogy Orbán nem akarta, hogy a KDNP önálló képviselőcsoporttal rendelkezzék, nem akart egyenrangú kapcsolatot, Navracsics így replikázott: „Íme egy újabb bizonyíték arra, hogy Orbán Viktor nem gátolja a változást, és nem veszítette el rugalmasságát.”

A parlamenti munka várható első heteiről Navracsics elmondta: a kormány első száz lépése, a költségvetési vita, a megszorító intézkedések fogják majd megrajzolni a frakció álláspontját is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.