A Népszabadság birtokába került dokumentumból egyebek között kiderül: a nagy vihart kavart PR-megbízások – amelyek miatt rendőrségi nyomozás is indult – együttes nettó értéke csaknem elérte a negyvenmillió forintot, ezért minden megbízott kommunikációs céget közbeszerzési eljáráson kellett volna kiválasztani. (A szóban forgó hat PR-céggel az útépítő cégek szerződtek, de a megbízást a városháza kasszájából fizették.)
A vizsgálati anyag hangsúlyozza: a 2005-ös részleges és teljes út-, valamint hídfelújítások előkészítése, az engedélyokiratok elfogadása maradéktalanul jogszerűen történt. Nem érvényesültek ugyanakkor kellően a megrendelő fővárosi önkormányzat érdekei, mert a szerződések nem tartalmaztak megfelelő garanciákat. A szakértő szerint egyes munkamozzanatok – például a pótmunka elvégeztetése az eredeti szerződés módosítása nélkül – sértette a közbeszerzési törvényt.
A kifizetések jogszerűek voltak a jelentés szerint, de a teljesítések igazolásánál nem tartották be az eredeti szerződéseket. Ráadásul a teljesítésről, az átadás-átvételi eljárásokról felvett jegyzőkönyvekben még utalás sincs arra, hogy a főváros a kivitelezőktől megkapta-e azokat a hivatalos papírokat, amelyek alapján fizetett, és egyáltalán voltak-e ilyenek. A független szakértő javasolja, hogy a szerződéseket vizsgálják felül, hogy azok „a fővárosi önkormányzat érdekeit szolgáló garanciális követelményeket” tartalmazzák.
Érdekesség, hogy a városháza pénzügyi ellenőrző bizottsága februárban egyhangúlag Saly Ferencet – a városháza korábbi közbeszerzési biztosát – kérte fel az anyag elkészítésére. Saly az 1990-es években elhíresült városházi vesztegetési ügy nyomán került a Főpolgármesteri Hivatalba az akkor kialakított közbeszerzési referatúra élére. Az Állami Számvevőszéktől érkezett közbeszerzési biztost két évvel ezelőtt nyugdíjazták, nem sokkal azután, hogy kifogásolta a többek szerint is aggályos utcabútortendert. A reklámszakma és a fővárosi ellenzék szerint is aggályos tender célja, hogy reklámfelületekért cserébe a következő 25 évben ingyen kaphasson a főváros utcabútorokat a három nyertes cégtől.
A városházi koalíció egyelőre nem foglalkozik a jelentéssel
Csak a jelenleg is zajló rendőrségi, ügyészségi és ombudsmani vizsgálatok lezárulta után foglalkoznak a Saly Ferenc által készített jelentéssel – döntött a koalíciós tagok szavazatával a városháza pénzügyi ellenőrző bizottsága. Mint ismert, Deák András, a városháza közbeszerzési bizottságának fideszes elnöke a tavalyi útfelújításokkal kapcsolatos PR-megbízások miatt, hűtlen kezelés gyanújával rendőrségi feljelentést tett. Atkári János független főpolgármester-helyettes ugyancsak törvényességi és verseny etikai aggályokat vetett fel, és hét fórumhoz – többek között az ügyészséghez – fordult.
(nol.hu)
Így támogatja a megfizethető lakhatást a magyar kormány 2025-ben - videó