Szili házszabály helyett törvényt javasol

Országgyűlési törvényjavaslatot és házszabály-módosító csomagot készített Szili Katalin. A házelnök a Népszavának adott interjújában kifejtette, hogy míg Magyarországon a parlament működését házszabály szabályozza, Európában több helyen is törvény szabályozza ugyanezt.

MNO
2006. 05. 13. 9:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Szükség lenne ilyen törvényre, mivel a házszabály nem tartalmazhat harmadik személyekre vonatkozóan semmilyen előírást, viszont egy törvény igen – fogalmazott Szili Katalin, aki ezzel kapcsolatban példaként hozta fel a cédula-bedobálásokat, a vizsgálóbizottságok szabályozását és azt, hogy meg kell-e valakinek jelennie a vizsgálóbizottság előtt.

– A nyilvánosság kérdése vagy a népképviseleti szerv működésének akadályozása mind-mind olyan témák, amelyeket mi törvényjavaslatba foglaltunk, és amint a Ház megalakul, egyszerűen ennek a vitáját elkezdhetjük, illetve elindíthatjuk a belső egyeztetést a frakciók között – mutatott rá. Hozzátette: van egy másik csomag, amely a házszabály-módosításokról szól, főleg a működési kérdésekben, illetve azokban, amelyekben az Alkotmánybíróság módosításra szólította fel az Országgyűlést.

Mint mondta, létezik egy harmadik kérdéskör is, amely a bizottsági rendszer racionalizálását jelenti. Az előző négyéves ciklusban huszonöt állandó bizottságunk volt, albizottságokkal együtt nyolcvanhat. Most kevesebb bizottság működne a kormányzati szerkezethez hasonló struktúrában – ismertette a házelnök. Az elmúlt négy évben 492 bizottsági hely volt, amit 350-re csökkentenének. – Ez azt jelenti, hogy egy képviselőre többnyire csak egy bizottsági tagság jut. Ez átláthatóbb rendszer, ugyanúgy a költségtérítéseknél egy differenciáltabb rendszert alakítunk ki – magyarázta Szili Katalin.

– A reformcsomagban szerepel a szankció lehetősége is, legalábbis ami a részvételt illeti, de nem zárom ki az elnöklő szankcionálás lehetőségét sem. Ugyanakkor hiszek benne, hogy a parlamentben 386 kiválasztott, felnőtt embere ül. Bízom és optimista vagyok a tekintetben, hogy mindeki átérzi a felelősségét, amikor megszólal, kritikát gyakorol vagy bármit tesz ebben a Házban. Azt hiszem, ez a mostani választás e tekintetben is egyfajta cezúra volt, és ez új lendületet adhat – fogalmazott a házelnök.

(Forrás: Népszava)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.