Bokros: Osztott finanszírozást az egészségügyben!

Minden egészségügyi szolgáltatás finanszírozását osztottá kell tenni - mondta Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, egyetemi tanár az Új Pillér Önkéntes Kölcsönös Kiegészítő Egészségpénztár elindulása alkalmából rendezett összejövetelen pénteken délután Budapesten.

MNO
2006. 06. 09. 16:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bokros az új pénztár igazgatótanácsának az elnöke.

Bokros Lajos szerint a kormány ugyan elhalasztotta a több biztosítós egészségfinanszírozási modell bevezetését, de azt megkerülni nem lehet. Olyan rendszert kell létrehozni – a nyugdíjrendszer analógiájára – amelyben az állami, a kötelező és az önkéntes pénztárak egymást kiegészítve finanszírozzák az egészségügyi szolgáltatásokat, mint ahogy a kötelező járulék is megoszlik az állami-és a magánbiztosítók között.

Abban a pillanatban, amikor a kötelező magánpénztárak megjelennek a piacon, megindul a verseny a biztosítottakért és megszűnik az állami biztosító monopóliuma. A következő lépés pedig az lesz, amikor a szolgáltatók keresik a finanszírozók kegyeit a megélhetésükért – mondta.

Bokros Lajos a szlovák több-biztosítós modell csődjének okát abban látja, hogy rossz volt a kiindulópont. Szlovákiában a szolgáltatásokat osztották ketté – alap- és kiegészítő jellegűekre – úgy, hogy az előbbieket az állami, az utóbbiakat pedig az üzleti biztosítók finanszírozzák. A gyakorlatban azonban minden az alapszolgáltatásban maradt, legfeljebb az extra hotel szolgáltatás került ki onnan. A jó rendszerben viszont minden szolgáltatást osztottan finanszíroz az állami-, a magán- és az önkéntes alapú biztosító – hangsúlyozta Bokros Lajos.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.