Bozóki András virtuális fogadóóráján, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának honlapján kérdésre válaszolva elmondta: Gyurcsány Ferenc döntése volt, hogy nem ő maradt a miniszter. Az viszont fel sem merült a benne, hogy államtitkárként maradjon tovább ott, ahol korábban miniszter volt. „Ez nem lenne elegáns” – írta Bozóki, megjegyezve: meg sem kérdezték arról, hogy esetleg vállaná-e.
Arra a kérdésre, hogy biztosan jól döntött-e, amikor „Jutocsát” nevezte ki az Operaház igazgatójának, illetve hogy nincs-e ezzel kapcsolatban lelkiismeret-furdalása, Bozóki azt válaszolta :„Nem biztos, hogy jól döntöttem. Hegyi Árpád Jutocsa abba az irányba megy, amelyet a kormány elvár tőle.” Ám az a gond a miniszter szerint, hogy „eddig nem sikerült a társulat legalább egy részét a reformok oldaláéra állítania”. Bozóki azt is hozzáteszi: akkor sem lesz több pénz az Operára, ha más lesz a főigazgató, s a következmények nélküli költekezésnek „egyszer s mindenkorra vége”.
A távozó tárcavezető – saját munkáját értékelve – azt mondta, hogy nem volt ugyan könnyű az elmúlt időszak, ám nagyon sok új dolgot tudtak elindítani. „Büszke vagyok a kulturális esélyegyenlőséget, közösség- és vidékfejlesztést célzó programjainkra (PANKKK, Tengertánc, Közkincs), beleértve, hogy egy vidéki város (Pécs) lehet Európa Kulturális Fővárosa, valamint a magyar kultúra sokszínűségét támogató döntéseinkre (befogadó színházak, klubok, Új Magyar Zenei Egyesület stb. támogatása)” – sorolta a „sikereket”, megemlítve azt is, hogy megalkották a következő 15 évre szóló kulturális stratégiát.
A legrosszabb élményeként azt nevezte meg, hogy mások háttérben születő döntéseinek indokát nem mindig ismerhette meg, de neki kell tartani miattuk a hátát. „Egyszer-kétszer ilyen előfordult” – közölte Bozóki.
Bozóki reagálásaiból az is kiderül: nem teljesen ért egyet a tárcák összevonásával. (A kulturális minisztériumot összevonják az oktatásival Hiller István irányítása alatt – a szerk.) A miniszter úgy véli, hogy „európai mintára” megmaradhatott volna az önálló kulturális tárca, amelyhez hozzákapcsolhatók lettek volna a sport, a turisztika, az építészet és az egyházügy területei. „A most létrejövő megatárcában alighanem az oktatás ügye játssza majd a főszerepet. A bürokrácia csökkentése elkerülhetetlen, de a leépítés nem öncél” – értékelt Bozóki.
Váratlan kedvezmény az Otthon start programban, gigantikus beruházás a németektől, többmilliárdos viharkárok
