Bozóki nem vállalna államtitkárságot, igaz, nem is kérték rá

Bozókiban fel sem merült, hogy államtitkárként a tárcánál maradjon. Igaz, erre nem is kérte őt senki –árulta el a kultura.hu honlapon tartott virtuális fogadóóráján a leköszönő miniszter, aki utólag kételkedik abban is, jó döntés volt-e „Jutocsa” kinevezése az Operaház élére.

Néző László
2006. 06. 06. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bozóki András virtuális fogadóóráján, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának honlapján kérdésre válaszolva elmondta: Gyurcsány Ferenc döntése volt, hogy nem ő maradt a miniszter. Az viszont fel sem merült a benne, hogy államtitkárként maradjon tovább ott, ahol korábban miniszter volt. „Ez nem lenne elegáns” – írta Bozóki, megjegyezve: meg sem kérdezték arról, hogy esetleg vállaná-e.

Arra a kérdésre, hogy biztosan jól döntött-e, amikor „Jutocsát” nevezte ki az Operaház igazgatójának, illetve hogy nincs-e ezzel kapcsolatban lelkiismeret-furdalása, Bozóki azt válaszolta :„Nem biztos, hogy jól döntöttem. Hegyi Árpád Jutocsa abba az irányba megy, amelyet a kormány elvár tőle.” Ám az a gond a miniszter szerint, hogy „eddig nem sikerült a társulat legalább egy részét a reformok oldaláéra állítania”. Bozóki azt is hozzáteszi: akkor sem lesz több pénz az Operára, ha más lesz a főigazgató, s a következmények nélküli költekezésnek „egyszer s mindenkorra vége”.

A távozó tárcavezető – saját munkáját értékelve – azt mondta, hogy nem volt ugyan könnyű az elmúlt időszak, ám nagyon sok új dolgot tudtak elindítani. „Büszke vagyok a kulturális esélyegyenlőséget, közösség- és vidékfejlesztést célzó programjainkra (PANKKK, Tengertánc, Közkincs), beleértve, hogy egy vidéki város (Pécs) lehet Európa Kulturális Fővárosa, valamint a magyar kultúra sokszínűségét támogató döntéseinkre (befogadó színházak, klubok, Új Magyar Zenei Egyesület stb. támogatása)” – sorolta a „sikereket”, megemlítve azt is, hogy megalkották a következő 15 évre szóló kulturális stratégiát.

A legrosszabb élményeként azt nevezte meg, hogy mások háttérben születő döntéseinek indokát nem mindig ismerhette meg, de neki kell tartani miattuk a hátát. „Egyszer-kétszer ilyen előfordult” – közölte Bozóki.

Bozóki reagálásaiból az is kiderül: nem teljesen ért egyet a tárcák összevonásával. (A kulturális minisztériumot összevonják az oktatásival Hiller István irányítása alatt – a szerk.) A miniszter úgy véli, hogy „európai mintára” megmaradhatott volna az önálló kulturális tárca, amelyhez hozzákapcsolhatók lettek volna a sport, a turisztika, az építészet és az egyházügy területei. „A most létrejövő megatárcában alighanem az oktatás ügye játssza majd a főszerepet. A bürokrácia csökkentése elkerülhetetlen, de a leépítés nem öncél” – értékelt Bozóki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.