• A mérkőzés jegyzőkönyve
Az előző mérkőzésekhez képest jelentős változás történt mindkét együttes kezdőcsapatában: a Ghána ellen kiállította Ujfalusit Kovác pótolta, míg Milan Baros felépült korábbi sérüléséből, így pályára léphetett a világbajnokságon. Az olaszoknál Marcello Lippi szerkezeti módosításokat hajtott végre: csupán egy csatárral (Gilardino) támadott, Toni így kimaradt, helyette Camoranesi játszott a középpályássorban. Az amerikaiak ellen öngólt vétett Zaccardo helyett Grosso került be a kezdőbe.
A kilencedik percben Nedved lött jobb külsővel Baros elé, aki combbal hosszan tette maga elé a labdát, így a kivetődő Buffon hárítani tudott. Majd Nedved próbálkozott kétszer is távolról, Buffon azonban mindannyiszor mentett.
A félidő közepén cserét volt kénytelen végrehajtani Lippi mester, a húzódást szenvedett Nesta helyére behozta Materazzit. Ekkor még senki sem sejtette, hogy pont a hórihorgas hátvéd dönti el a találkozót.
A 25. percben Totti visszatett labdáját Gattuso fejelte 17 méterről a kapu fölé. Egy perccel később Totti már gólpasszt adott: szögletrúgása után Materazzi előzte meg a vele együtt ugró Polákot, s 8 méterről a hálóba fejelt. 0-1.
A félidő utolsó percében Polák megkapta második sárga lapját, miután felrúgta Tottit, így megkapta az ehhez járó pirosat is. Karel Brückner válogatottja így már nemcsak gól-, de emberhátrányban is játszott.
A második játékrész elején Totti és Nedved is kihagyott egy-egy ziccert, majd Cannavaro tüzelt közelről a kapu fölé. Nem sokkal később Camoranesi fejelhetett hasonló szituációban mint tette azt Materazzi a gól előtt, az argentin származású középpályás azonban mellé bólintott. Négy perccel ezután Inzaghi gurított épphogy csak a kapu mellé.
Az olaszok szemmel láthatóan lassították a játékot, a csehek sem tudtak felpörögni, igaz, 10 emberrel nem sok esélyük volt a betömörülő olasz védelemmel szemben.
Az utolsó tíz percben az olaszok támadtak többet, az egyiknél Inzaghi nagy helyzetben csúsztatott a kapu mellé. A 87. percben eldőlt a meccs: Inzaghi lépett ki a leshatáron, s a kivetődő Cech mellett a kapuba gurított. 0-2
S mivel Ghána 2-1-re megverte az Egyesült Államokat, a bravúrosan kezdő cseh csapat már a csoportmérkőzések után csomagolhatott. Olaszország viszont megmutatta, hogy taktikus játékkal bárkit meg tud verni.
Ghána–Egyesült Államok 2-1 (2-1)
• A mérkőzés jegyzőkönyve
A mérkőzésre úgy készülhettek a csapatok, hogy még mindkét gárdának volt esélye a továbbjutásra. Ghána győzelem esetén a cseh–olasz derbi eredményétől függetlenül továbbjutna, az amerikaiak viszont csak abban az esetben, ha legyőzik Ghánát, az olaszok pedig megverik a cseheket.
Unalmas első 20 percet produkáltak a csapatok, ezt Merk bíró próbálta színesíteni egy kicsit két sárga lappal. Aztán a 21. percben a semmiből szerzett gólt Ghána. Reyna szerencsétlenkedett a jobbhátvéd posztján, Draman megtámadta, elvette tőle a labdát, begyalogolt a tizenhatoson belülre, majd kissé balról a tétova Keller mellett a hosszú alsóba lőtt. 1-0.
A 29. percben Essien indította Pimpongot, aki ordító helyzetben mellé durrantott.
Az első komoly amerikai lehetőségre 36 percet kellett várni. Ekkor Donovan lőtt az égbe 10 méterről.
A 43. percben egyenlítettek az amerikaiak (Bush elnököt a Citadellánál érte a hír). Beasley szerzett labdát a ghánai tizenhatos előtt, középre adott, érkezett Dempsey, aki közelről a léc alá bombázott. 1-1.
Az első félidő ráadásában Merk egy tizenegyest ajándékozott az afrikaiaknak, miután Pimpong és Onyewu csatája közben a ghánai elesett. Appiah megköszönte az ajándékot, és védhetetlenül a jobb felső sarokba lőtt. 2-1.
A második félidőben a két csapat cseréiből olvasni lehetett a két mester gondolataiban: Ghána csatár helyett középpályást, az USA pedig védő helyett támadót hozott be. Azonban ennek semmi látszata nem volt a pályán egészen a 66. percig. Ekkor McBride fejében volt az egyenlítés, de benne is maradt, miután a kapufát találta el.
A 70. percben Lewis egyenlített, igaz, csak a lesek számában, itt 6-6 volt az állás.
A 76. percben Appiah eldönthette volna a meccset, de Pimpong átadását 18 méterről Onyewu lábába lőtte.
A hosszabbítással együtt még 20 perc volt hátra a mérkőzésből, de az eredmény már nem változott. Az amerikaiakban már nem volt elég erő, az afrikaiak pedig ebből a 20 percből gyakorlatilag tizet elfetrengtek. Merk játékvezető a megadott tizenegyessel egyértelműen befolyásolta a mérkőzés végeredményét, a továbbjutást azonban nem, mivel az amerikaiaknak mindenképpen győzniük kellett volna.