Csomagsokk – 20 százalékkal kevesebbet vihetünk haza

A Gyurcsány-kormánynak látszólag nem jutott ideje a kiigazító csomag kidolgozása során annak foglalkoztatási hatásait megbecsülni – világít erre az „aprócska” részletre mai számában a Napi Gazdaság, melynek számításai szerint sokaknak ötödével is csökkenhet a jövedelme a minimálisan elvárt „fehérítés” következtében.

MNO
2006. 06. 20. 8:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Se a munkaügyi, se a pénzügyi tárca nem rendelkezik hatástanulmánnyal arról, miként hat majd a foglalkoztatásra a számos adó- és járulékemelés – derült ki az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának tegnapi ülésén, ahol az ellenzéki képviselők ez irányú kérdésére egyszerűen nem tudtak választ adni a minisztériumok illetékesei – cikkezik a Napi Gazdaság. A lap azt írja, a minimálisan elvárt jövedelemfehérítés ugyanakkor sokaknak 20 százalékos jövedelemcsökkenést is okozhat.

A munkaügyi tárca vezető főtanácsosa szerint nagyon nehéz volna előre jelezni a hatásokat, ezért inkább az utólagos piackövetés mellett döntött a szaktárca, s amennyiben szükséges, az esetleg emelkedő igényekhez szabják a foglalkoztatáspolitikai eszköztárat. A Napi Gazdaság kérdésére Bali Gellért azt válaszolta: a most rendelkezésre álló támogatási eszközök – álláskeresési támogatás, különféle szociális alapon nyújtható pénzek, az ötven éven felüliek, illetve a pályakezdők elhelyezkedését segítő eszközök – előirányzatai között képzelhető el átcsoportosítás. Az pedig politikai döntéstől függ, hogy a munkanélküliség kezelésére szánt összkiadás emelhető-e az előirányzathoz képest.

A lap számításai szerint a kabinet minimális elvárását, vagyis a duplájára emelkedő járulékalapot véve alapul ez rögtön havi 21 ezer forint plusz adó- és járulékterhet jelent a munkavállaló és 23 ezer forintnyi többletkiadást a munkáltató számára – a 2,5 százalékos járulékemelést figyelembe véve. Ez pedig az átlagos, havi bruttó 169 ezer forintos bérből kiindulva a nettó jövedelem csaknem 19 százalékos csökkenését eredményezi – amennyiben a kifizető nem változtat a bruttó jövedelem összegén. Az ennél kedvezőbb jövedelmi helyzetű „fehéredők„ esetében nyilván ennél alacsonyabb mértékű tehernövekedésről lehet majd beszélni. Így félmillió magánszemélyt és a havi jövedelem 10-20 százalékos csökkenését véve alapul országos átlagban az elkölthető jövedelem 1-4 százaléknál jelentősebb csökkenéséről lehet majd beszélni, ráadásul e félmillió ember arányosan apadó fogyasztása nemzetgazdasági szinten is érzékelhető csökkenést okozhat – már rövid távon is – a belső fogyasztásban. A pénzügyi szolgáltatók különadójaként ismert, a lakáshitelek állami kamattámogatásának 20 százalékát elvonó adóból a PM évi 20-25 milliárd forintos bevételt vár – mondta Szatmári László, a PM főosztályvezetője a bizottsági ülésen. A törvénytervezet szerint jövő januártól a hitelintézeteknek az adott negyedévben ténylegesen befolyt kamattámogatás után kell megfizetni a 20 százalékos adót – cikkezik a Napi Gazdaság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.