Élete végéig fizethet a diplomás

Jóllehet a választások előtt az MSZP és az SZDSZ politikusai tagadták, hogy a tandíj bevezetésére készülnének, Szabó Zoltán (MSZP) már arról beszél, hogy a 2007-től tanulmányukat megkezdőktől utólag szednének tandíjat. Pokorni Zoltán szerint számolni kell azzal a hatalmas kárral, amit a tandíj bevezetése a Bokros-csomag idején is okozott. Lapértesülések szerint akár 8 millió forintot is levonhatnak egy diplomáért. A Fidelitas tüntetést fontolgat abban az esetben, ha mégis bevezetik az utólagos képzési hozzájárulást, s a HÖOK sem zárkózik el egy ilyen lépéstől. • Növekvő tiltakozás a tandíj beveztése ellen

Ottlik Judit
2006. 06. 01. 8:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felsőoktatási tanulmányaikat ősszel elkezdők még nem, de a 2007-től egyetemre, főiskolára járók már fizetnének úgynevezett utólagos képzési hozzájárulást – jelentette ki Szabó Zoltán a távirati iroda érdeklődésére. Az MSZP szakpolitikusa kifejtette: az utólagos képzési hozzájárulást azoknak kell fizetnie, akiknek éves jövedelme eléri a mindenkori havi minimálbér 40-szeresét. Ez az összeg a mai minimálbért figyelembe véve havi bruttó 208 ezer 300 forint. A visszafizetendő összeg meghatározásánál az ugyanolyan típusú költségtérítéses képzés tandíját veszik alapul, így az összegek – intézménytípustól függően – eltérőek lesznek.

Néhány nappal ezelőtt a Petőfi Népe arról írt: a volt hallgatók fizetéséből az egyes felsőfokú képzés költségeitől függően összesen 1,5–8 millió forint közötti összeget vonnak majd le.

Pokorni Zoltán, a Fidesz oktatáspolitikusa és alelnöke az utólagos tandíj bevezetésével kapcsolatban emlékeztetett, még két hónappal ezelőtt is mereven tagadták a jelenlegi kormánypártok, a szocialisták, szabad demokraták, hogy bevezetnék a tandíjat, erre most mégiscsak sor kerül rá. A szakpolitikus hangot adott azon meggyőződésének, hogy a 2007-es bevezetési dátummal a kormány nem a költségvetési bevételt növelné. Pokorni hozzátette, mivel hároméves alapképzés működik most Magyarországon, csak 2010-től csordogálnának az első forintok.

A Népszabadság egy korábbi cikke szerint a tandíjról szóló terveket azért tartották előzőleg titokban, hogy ne lehessen lobbizni ellenük még a kihirdetésük előtt. A tandíj bevezetésének szükségessége az egységes, húszszázalékos áfakulcs azonnali bevezetése, a fogyasztói ártámogatások és a támogatott lakáshitelezés megszüntetése mellett felmerült abban a javaslatcsomagban, melyet Bokros Lajos, Bauer Tamás, Csillag István és Mihályi Péter dolgozott ki és az Élet és Irodalomban publikált. Mint azt Bokros már többször kifejtette, s most is megerősítik: az új tanévtől be kell vezetni a felsőoktatási tandíjat is.

A Magyar Nemzet információi szerint az utólagos fizetés Magyar Bálint ötlete volt. Emlékezetes: 1995-ben országos diáktiltakozási hullám söpört végig az országon, amikor Bokros Lajos bevezette a tandíjat. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szerint a rendszer változatlanul hagyása mellett igazságtalan lenne az utólagos tandíj bevezetése – érvelt korábban Ekler Gergely, a tömörülés elnöke. Ekler a délután folyamán ígért tájékoztatást az MNO-nak a kérdéssel kapcsolatban.

Tüntetni fog a Fidelitas, ha bevezetik az utólagos tandíjat

Levélben kérte a kormánypártokhoz kapcsolódó ifjúsági szervezetek, a Fiatal Baloldal és az SZDSZ Új Generáció elnökségét a Fidelitas, járjanak közben, hogy a kormányprogramból kikerüljön a felsőoktatásban tervezett utólagos képzési hozzájárulás. Koszorús László és Ágh Péter alelnökök az Oktatási Minisztérium előtt tartott sajtótájékoztatójukon azt hangsúlyozták: nem lenne helyes többmilliós terhet rakni azok vállára, aki tanulni szeretnének. Ha az utólagos képzési hozzájárulást mégis bevezetik, lehet, hogy a Fidelitas tüntetést, nagyobb megmozdulást szervez majd – tették hozzá.

A HÖOK is kész demonstrálni, de alternatív megoldásokon gondolkodik

Amennyiben nem lesz erről vita, ha a kormány egyoldalúan, a hallgatók érdekeit figyelmen kívül hagyva vezeti be az utólagos képzési hozzájárulást és ehhez a rendszer semmilyen átalakítása sem társul, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) nem zárkózik el egy esetleges tüntetéstől – reagált megkeresésünkre Ekler Gergely. A HÖOK elnöke ugyanakkor hozzátette, mindenek előtt alternatív javaslatot szeretnének kidolgozni, s a kabinet elé tárni. Kérdés, hogy mi legyen majd a követendő út akkor, ha elképzeléseinket figyelmen kívül hagyják – szögezte le Ekler.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.