A felsőoktatási tanulmányaikat ősszel elkezdők még nem, de a 2007-től egyetemre, főiskolára járók már fizetnének úgynevezett utólagos képzési hozzájárulást – jelentette ki Szabó Zoltán a távirati iroda érdeklődésére. Az MSZP szakpolitikusa kifejtette: az utólagos képzési hozzájárulást azoknak kell fizetnie, akiknek éves jövedelme eléri a mindenkori havi minimálbér 40-szeresét. Ez az összeg a mai minimálbért figyelembe véve havi bruttó 208 ezer 300 forint. A visszafizetendő összeg meghatározásánál az ugyanolyan típusú költségtérítéses képzés tandíját veszik alapul, így az összegek – intézménytípustól függően – eltérőek lesznek.
Néhány nappal ezelőtt a Petőfi Népe arról írt: a volt hallgatók fizetéséből az egyes felsőfokú képzés költségeitől függően összesen 1,5–8 millió forint közötti összeget vonnak majd le.
Pokorni Zoltán, a Fidesz oktatáspolitikusa és alelnöke az utólagos tandíj bevezetésével kapcsolatban emlékeztetett, még két hónappal ezelőtt is mereven tagadták a jelenlegi kormánypártok, a szocialisták, szabad demokraták, hogy bevezetnék a tandíjat, erre most mégiscsak sor kerül rá. A szakpolitikus hangot adott azon meggyőződésének, hogy a 2007-es bevezetési dátummal a kormány nem a költségvetési bevételt növelné. Pokorni hozzátette, mivel hároméves alapképzés működik most Magyarországon, csak 2010-től csordogálnának az első forintok.
A Népszabadság egy korábbi cikke szerint a tandíjról szóló terveket azért tartották előzőleg titokban, hogy ne lehessen lobbizni ellenük még a kihirdetésük előtt. A tandíj bevezetésének szükségessége az egységes, húszszázalékos áfakulcs azonnali bevezetése, a fogyasztói ártámogatások és a támogatott lakáshitelezés megszüntetése mellett felmerült abban a javaslatcsomagban, melyet Bokros Lajos, Bauer Tamás, Csillag István és Mihályi Péter dolgozott ki és az Élet és Irodalomban publikált. Mint azt Bokros már többször kifejtette, s most is megerősítik: az új tanévtől be kell vezetni a felsőoktatási tandíjat is.
A Magyar Nemzet információi szerint az utólagos fizetés Magyar Bálint ötlete volt. Emlékezetes: 1995-ben országos diáktiltakozási hullám söpört végig az országon, amikor Bokros Lajos bevezette a tandíjat. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szerint a rendszer változatlanul hagyása mellett igazságtalan lenne az utólagos tandíj bevezetése – érvelt korábban Ekler Gergely, a tömörülés elnöke. Ekler a délután folyamán ígért tájékoztatást az MNO-nak a kérdéssel kapcsolatban.
Tüntetni fog a Fidelitas, ha bevezetik az utólagos tandíjat
Levélben kérte a kormánypártokhoz kapcsolódó ifjúsági szervezetek, a Fiatal Baloldal és az SZDSZ Új Generáció elnökségét a Fidelitas, járjanak közben, hogy a kormányprogramból kikerüljön a felsőoktatásban tervezett utólagos képzési hozzájárulás. Koszorús László és Ágh Péter alelnökök az Oktatási Minisztérium előtt tartott sajtótájékoztatójukon azt hangsúlyozták: nem lenne helyes többmilliós terhet rakni azok vállára, aki tanulni szeretnének. Ha az utólagos képzési hozzájárulást mégis bevezetik, lehet, hogy a Fidelitas tüntetést, nagyobb megmozdulást szervez majd – tették hozzá.
A HÖOK is kész demonstrálni, de alternatív megoldásokon gondolkodik
Amennyiben nem lesz erről vita, ha a kormány egyoldalúan, a hallgatók érdekeit figyelmen kívül hagyva vezeti be az utólagos képzési hozzájárulást és ehhez a rendszer semmilyen átalakítása sem társul, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) nem zárkózik el egy esetleges tüntetéstől – reagált megkeresésünkre Ekler Gergely. A HÖOK elnöke ugyanakkor hozzátette, mindenek előtt alternatív javaslatot szeretnének kidolgozni, s a kabinet elé tárni. Kérdés, hogy mi legyen majd a követendő út akkor, ha elképzeléseinket figyelmen kívül hagyják – szögezte le Ekler.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben