„Leteszem itt a nagyesküt, hogy (...) a most bejelentetteken túl újabb, átfogó intézkedések a követező négy évben már nincsenek, sőt azt reméljük, hogy 2008-tól, 2009-től újra egy pár száz milliárdos mozgástér van. (...) Dehogy lesz itt nagy csomag. Hagyjuk abban az ijesztegetést„ – jelentette ki a miniszterelnök a közszolgálati televízió A szólás szabadsága című műsorában vasárnap este. Gyurcsány Ferenc azután beszélt erről, hogy Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke szombaton úgy fogalmazott, a további, még súlyosabb intézkedéseket az őszi önkormányzati választások után jelenti be a kabinet.
Arra az újságírói kérdésre, mely szerint hol vannak a megszorítások mellett a reformok, Gyurcsány Ferenc úgy válaszolt: az egyik nagy reform, a közigazgatás, közszolgáltatás reformja már itt van. Ennek lépéseit bejelentette szombaton az Országos Érdekegyeztető Tanácsban. A miniszterelnök a további reformlépések között sorolta, hogy a helyi igazgatás rendszerét a kis falvakban, városokban összevonják, a megyei igazgatást regionálissá szervezik, 190-200 intézményt regionális szintre visznek, 31 intézményt összevonnak.
Az ellenzék azon felvetésével kapcsolatban mely szerint a kormány parlamenti ellenőrizhetősége csökken, hogy a miniszterelnök a minisztériumoktól minden stratégiai-fejlesztési döntést elvont, Gyurcsány azzal reagált: „butaság”. Közölte, az Országgyűlésben a fejlesztésekért felelős kancellárminiszter és a miniszterelnök is interpellálható lesz. „Ha összkormányzati ügyekben interpellálnak, én nem fogok elmenni.(...) Ha átfogó, nagy kormányzati ügyben valaki benyújt interpellációt (...) ott maradok, válaszolok tisztességesen. Nem kell attól félni, hogy nem tudnak ellenőrizni. De hogyha ez a vita tovább is fenn fog maradni, akkor keresek újabb lehetőségek annak érdekében, hogy az ellenzék ne érezhesse úgy, hogy csorbítjuk jogait„ – fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
A pályázati rendszer változásával kapcsolatban a kormányfő elmondta: ez a jövőben a korábbinál sokkal átláthatóbb lesz, hiszen a döntés – az évi egyezer milliárd forintról – kormányszinten történik. Mint mondta „nehezebb lesz mutyizni”.
„Egy-két százalék innen-onnan”...
A kormánynak nincs más lehetősége, mint rendbe tenni az államháztartást – védte a bejelentett megszorító intézkedéseket a TV2 Napló című műsorában vasárnap sugárzott interjújában a miniszterelnök. „Rendbe kell tennem az országot, a gazdaságot, mert ha nem, hogyha dől, akkor mindenkit érint„ és a sebek jobban fájnak – mondta Gyurcsány Ferenc. Visszautasította, hogy a kampányban másról volt szó. Ő azt mondta, hét-nyolc-kilenc dologgal kampányolt, és ezek közül egyről, az adócsökkentésről mondja azt, hogy „ezt most halasztani kell”.
A választási program arról szólt, hogy új beruházások százaival új Magyarországot fognak teremteni. Ez meglesz. Ugyanígy a nyugdíjkorrekció, a minimálbér-emelés is – hangoztatta. Később az autópálya-építést és a panelprogramot, az iskolák korszerűsítését is említette. Azzal érvelt, hogy 1998 óta ötven százalékkal nőttek a reálbérek. Még ebben az évben is a reálbér növekedése várható, jövőre ez szinten marad, esetleg egy-két százalékkal csökken, 2008-ban már újra növekedhet – állította Gyurcsány Ferenc. (Tény ugyanakkor, hogy a kormány és a szocialisták fizetett hirdetésben propagálták a gazdáság sikereit, s nap mint nap arról beszéltek, gyakorlatilag semmi gond a költségvetésel.)
A gázárról a kormányfő azt mondta, hogy az olajár-emelkedést nem tudja a határoknál megállítani. Négy évvel ezelőtt a politikusok belekergették egymást a gázármizériába, és miközben háromszorosára nőtt a földgáz világpiaci ára, a lakossági fogyasztók ennek csak egy tizenkettedét (ez tényszerűen nem igaz – szerk.) fizették meg. A kamatadót azzal védte a kormányfő, hogy a tőkejövedelmeket ugyanúgy adóztatni kell, mint a munkajövedelmeket. A legszenvedélyesebben az eltitkolt jövedelmek megadóztatásáról beszélt. „Muszáj beszedni az adókat„ – mondta, majd a luxusadó bevezetésének sikertelenségével bizonyította, hogy ”valaki cinkelt lapokkal játszik„.
A miniszterelnök szerint (...) a kérdés az, hogyan lesz jobb az oktatás, hogy hogyan kell megóvni az országot a pénzügyi bajoktól. Hozzátette: miután a megtakarításokban az állam elmegy a végsőkig, először azokkal fizettetnek, akik eddig nem fizettek, majd utána még beszednek „egy-két százalékot innen-onnan”. „Abban vagyok biztos, hogy csak ezt lehet csinálni” – zárta az interjút Gyurcsány Ferenc, hozzátéve, hogy „miután túlleszünk az átépítésen„, az emberek azt fogják mondani: jó, hogy megcsinálták.
(Info Rádió, klubradio.hu, VG Online, GR-Privátbankár)
Orosz állampolgárságot kapott az amerikai hírszerző
