„A legfontosabb döntéseket a szocialista párt 10-12 legbefolyásosabb vezetője, szakértője és a szabad demokraták 4-5 vezetője együtt hozza meg. Én szervezem a döntéshozatalt, (...) de nem én döntök. Nem azért, mert nem mernék, hanem mert nem az enyém a párt vagy a kormány„ – mondta a miniszterelnök a 168 órának adott, csütörtökön megjelent interjúban. Hangsúlyozta azt is, hogy a kormány nem azonos a miniszterelnökkel, bár kívülről elsősorban a miniszterelnök látszik.
Gyurcsány szerint ő csak addig marad ennek a kormánynak a vezetője, amíg a szocialisták úgy gondolják, hogy vele nagyobb az esélyük a sikerre, mint másnak. „Ha elfogy a bizalom, nemcsak joguk, de kötelességük is mást választani. Nem vagyok én örökös miniszterelnök. Ha jön jobb, azt kell hivatalba emelni. Ezt hívják demokráciának” – jelentette ki a kormányfő.
Orbán a hibás
A mostani – általa „kiigazításoknak” és „egyensúly-teremtő lépéseknek” nevezett – megszorításokat azzal magyarázta, hogy az Orbán-kormány utolsó két évében, 2000–2001-ben elindult egy olyan ellenreformhullám, amelyben „hagyományos jóléti szerepre törő, államközpontú, piacellenes, bezárkózó gazdaság- és társadalompolitika, maga a belterjesség öltött testet”. A szocialisták pedig, amikor hatalomra kerültek, tovább „korbácsolták” az ellenreformhullámot, „mondván, ha Orbán tudott emelni 50 százalékot a köztisztviselőknek, mi tudunk emelni 50 százalékot a közalkalmazottakna”.
Gügyögős, buta, méltánytalan a magyar elit
Arra a kérdésre, hogy miért nem fogott ebbe bele már első kormányzása idején, két okot említett. Szerinte egyrészt kevés volt az idő, másrészt nem volt hozzá elegendő„ támogató hangulat“.
Gyurcsány szerint csak arra törekedtek, hogy „minél többször, minél hitelesebb személyektől hangozzék el differenciált értékelés az ország helyzetéről”, de a „választások előtt nem hagyhattuk, hogy az a torzkép alakuljon ki, miszerint Magyarország a tönk szélén áll. Álságos politika hamis nyelvi közegében kellett megvívni a küzdelmet. Olyanban, amely nem bírta el a differenciált elemzést. Gügyögős, buta, a tényeket semmibe vevő, egymást sakkban tartó, a minimális méltányosságot sem biztosító politikát hozott létre a magyar elit” – értékelte a miniszterelnök.
Gazember újságírók?
A kormányfő gazemberségnek nevezte, ha egy szövegből csak néhány szót ragadnak ki. Gyurcsány ezt azokra az idézetekre értette, amelyeket a lap újságírója említett neki a múlt heti beszédeiből. A múlt heti érdekegyeztetésen elmondott felszólalásának sokat bírált részét felolvasta a lap újságírójának. Eszerint az úgy hangzott: ”némi túlzással azt is mondhatnám, hogy nem fog fájni, de legalább is nem annyira, mint sokan szeretnék elhitetni önökkel„.
Ha nincs jóhiszeműség, ha nincs emberség, akkor a politika gügyögni fog, ebből pedig gügyögős politika lesz egy gügyögős országban – mondta a kormányfő.
(168ora.hu)
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
