A kormány a lakosság felé „indokolatlan párhuzamosságokkal” és az „állami intézményrendszer pazarlásával” kívánja megindokolni azt a közintézményeket érintő megszorítást, amelynek értelmében a jelenleg működő 823 költségvetési szervből jövő év január elsejétől mindössze 491 maradna fenn – tudtuk meg pénzügyminisztériumi forrásból. A pénzügyi tárcánál elkészült megszorítási terv valamenynyi tárcát érinti.
A minisztériumi hatáskörök meghatározásához hasonlóan a közintézmények összevonásánál is jól láthatóak az erős központosítási törekvések. Úgy tudjuk, a tárcáknál működő beszerzési részlegeket egységesen a Központi Szolgáltatási Főigazgatósághoz (KSZF) kívánja áthelyezni a kormány. A minisztériumok által működtetett protokollosztályok feladatait jövő évtől ugyancsak a KSZF látná el. Az Elektronikus Közszolgáltatások Központja szintén jelentősen erősödne: a tervek szerint az összes minisztérium informatikai apparátusát ide vonnák össze. A kormányzati kommunikációt ugyancsak a centralizálás jellemzi majd.
A különböző tárcák ezt a feladatot jelenleg még önállóan látják el, ám a tervek szerint a kommunikációs részlegek januártól a Kormányzati Személyügyi Központhoz tartoznak. Amennyiben az átcsoportosítási tervek megvalósulnak, úgy a Szilvásy György vezette Miniszterelnöki Hivatal (MeH) minden eddigit meghaladó mértékben megerősödik, az Elektronikus Közszolgáltatások Központja, a Kormányzati Személyügyi Központ és az uniós pénzeket felügyelő Nemzeti Fejlesztési Ügynökség ugyanis egyaránt itt működik. Erősíti a MeH szerepét az is, hogy a felügyelete alá vont Nemzetbiztonsági Hivatalba a tervek szerint beolvasztják a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatát.
A május végén tett kormányszóvivői bejelentés szerint a „racionalizálás” nyomán 20-25 százalékos lesz a kormányzati apparátus leépítése, a mostani tervek azonban ennél nagyobb mértékű elbocsátásokat vetítenek előre. Január elsejétől 32 költségvetési intézmény szűnhet meg végérvényesen, miközben az összevonások 430 szervet érintenek. Az összevonás jellemzően regionális szinten történik majd, több mint hetven intézmény pedig más szervezetbe olvad be. A megszorítások vonatkoznak a nem költségvetési szervként működő társaságokra, tehát az alapítványokra, közalapítványokra és közhasznú társaságokra, valamint az állami kézben lévő gazdasági társaságokra is. Az elképzelések szerint jövő év január elsejétől minden ötödik intézmény bezárja kapuit. Úgy tudjuk, a megszüntetéseket jellemzően végelszámolással, az állami támogatás csökkentésével, kiszervezéssel és privatizációval kívánják elérni.
A German About-Face? Leading Daily Cites Paks Nuclear Power Plant as Example
