Gyurcsány Ferenc miniszterelnök internetes naplójának legújabb bejegyzésében egy kis parlamenti idegenvezetést is vállal: ismerteti, milyen módon oldották meg valaha sok-sok jéggel az épület hűtését. A kormányfőnek mindez arról jutott eszébe, hogy a dolgozószobájában – már csak a fekvése miatt is – nagyon meleg van, s a szerinte 15-20 éves klímák bizony már nem bírják hűteni a levegőt: az egyik zörög, a másik nem működik. Persze a miniszterelnökünknek tűrni kell ezt is, már csak azért is, mert „van egy csipetnyi történelmi szimbolikája” annak, hogy a kormány feje hol dolgozik. Ezért aztán visszautasította Szilvásy György ajánlatát, miszerint cseréljék el szobáikat.
A parlamenti séta után, illetve ennek kapcsán rögtön eszébe jutott a blogolónak, hogy éppen tegnap volt „egy hosszabb megbeszélés az új kormányzati negyed kialakításáról, és ennek kapcsán láttam egy hosszú-hosszú listát, hogy a minisztériumok és a különböző központi költségvetési szervek, illetve hivatalok milyen ingatlanokat használnak, és ezek a város mely pontjain vannak szétszórva. Hát, tud még nekem meglepetést okozni ez a közigazgatás! Van itt bizony mit megtakarítani, van itt mit spórolni!” – írja, majd megjegyzi: a kormányzati negyed nem csupán a hatékonyabb munkavégzés helye lesz, de városfejlesztő ereje is lehet.
Gyurcsány szót ejt arról a „galibáról” is, amely a keddi OÉT ülésen bejelentett áfatervek miatt robbant ki. (Mint ismert, az SZDSZ azt állította: csak a sajtóból értesültek a legújabb fejleményekről. – A szerk.) A miniszterelnök szerint a „Kormányt képviselő államtitkár pontatlan fogalmazása miatt az SZDSZ úgy érzi, hogy kész helyzet elé állítja őt a Kormány, miközben semmi másról nincs szó, mint arról, hogy a Kormány az elhangzottakat valóban tárgyalási alapnak tekinti, és nyitott azokra a javaslatokra, amelyek az Országos Érdekegyeztető Tanácsban formálódnak”. A kormányfő ennek ellenére bevallja: „pontatlanság és jogos érzékenység egyaránt van” ebben a helyzetben, és ez elfogadható.
Naplóíró miniszterelnökünk aztán azon csodálkozik, hogy milyen vegyes érzelmekkel fogadja a sajtó és az elemzők már azt is, hogy a kormánya kész a kompromisszumra. „ Mit kapnánk akkor, hogyha nem egyeztetés lenne az, amit csinálunk, hanem körömszakadtáig való ragaszkodás a saját álláspontunkhoz, ha úgy tetszik diktátum” – jegyzi meg. „Sokunknak – nyilván nekem is, meg nekünk is – tanulni kell még ezt a világot” – teszi hozzá.
Csütörtökön mindenesetre elutazik néhány miniszterével, hogy Frankfurtban és Londonban pénzügyi befektetőkkel, elemzőkkel találkozzanak. Az utazás célja az, hogy megismertessék őket a kormány mostani céljaival, meg persze azzal – jelenti ki –, hogy „ mi az, amit nem szeretnénk megtenni még akkor sem, hogy ha azt a befektetők elvárják”.
Villámárvizek lehetetlenítik el az élet normális működését országszerte + videók
