„A kormány kezdeményezzen tárgyalásokat arra vonatkozóan, hogy a vatikáni szerződésnek azon passzusait, amely alapján igazságtalan és elfogadhatatlan versenyelőnyhöz jutnak az egyházi iskolák, módosuljon olyanra, hogy az egyházi iskolák is ugyanolyan támogatást kapjanak, mint mások„ – fogalmazott Fodor Gábor mai tájékoztatóján, amelyet Gusztos Péter ügyvivővel tartott.
Mint mondta, nem korrekt, hogy az egyházi iskolák olyan plusztámogatást kapnak, amelyet sem az önkormányzati, sem az alapítványi intézmények nem élveznek. A liberálisok azt sem tartják helyesnek, hogy az szja egyházaknak felajánlható 1 százalékos támogatásra vonatkozóan a szerződés tartalmaz biztosítékot arra, hogy ha nem gyűlik ebből össze annyi, amennyire számíthattak volna az egyházak, akkor is van egy bizonyos összeg, amit biztosan megkap a katolikus egyház.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy szerinte a vatikáni megállapodásról lényegét tekintve a szocialista és a liberális párt hasonlóan gondolkodik.
„Már megszoktuk, hogy válságok idején a SZDSZ előveszi az „egyházellenes kártyát”. Valami ködös „esélyegyenlőségre„ hivatkozva ismét megkurtítanák az egyházi intézmények, elsősorban az iskolák támogatását, és kezdeményezik annak a vatikáni szerződésnek az újratárgyalását, amelyet egyébként 1996-ban éppen az SZDSZ segedelmével létrejött Horn-kormány kötött meg a Szentszékkel – reagált közleményében Halász Zsuzsa, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szóvivője.
A KDNP úgy ítéli meg, hogy az SZDSZ a társadalom égető kérdéseiről kívánja elterelni a figyelmet, amikor sokadszorra is a drog liberalizációján, a homoszexuálisok házasságán, az iskolai szegregáció parancsszóval történő megszüntetésén, vagy a vatikáni szerződés felülvizsgálatán lovagol. Valóban fontos kérdésekről van szó, ma mégsem ezek az emberek legnagyobb problémái, hanem az alapvető élelmiszerek, a gáz, a távhő, a villamosenergia árának emelkedése, a munkanélküliség, továbbá a közszolgáltatásokhoz — például az oktatáshoz, az egészségügyhöz — való hozzáférés beszűkülése.
Hiller nem beszélt a vatikáni egyezmény felülvizsgálatáról
Hiller István oktatási és kulturális miniszter szerdán hivatalában fogadta a katolikus, a református és az evangélikus egyház, valamint a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) vezetőit.
A miniszter a megbeszélés után újságíróknak elmondta: az eszmecsere munkamegbeszélés volt, a miniszterelnök és az egyházi vezetők találkozójának egyfajta előkészítése. Ez utóbbi néhány héten belül, akár tíz napon belül megvalósulhat – tette hozzá a tárca vezetője. Hiller a miniszterelnök és az egyházi vezetők találkozójának lehetséges témái között említette a finanszírozás kérdését, jelezve: ”az egyházak különböző tevékenységének új finanszírozási modellje várható akkor, hogyha ez fölmerül„. A Magyar Televízió híradója szerint ez arra utal, hogy a megszorítások nem kerülik el az egyházi intézményeket sem.
Hiller kiemelte: a cél az volt, hogy hosszabb távra kiszámítható és világos viszonyrendszert teremtsenek a kormány és az egyházak között. Az egyik újságíró felvetésére, támogatja-e az SZDSZ javaslatát a vatikáni szerződés módosításáról, a miniszter azt mondta: ”én kiegyensúlyozott viszonyt akarok az egyházakkal, ezen belül a történelmi egyházakkal„.
Erdő Péter bíboros, prímás igen jó hangulatú, konstruktív találkozónak nevezte a megbeszélést. Mint elmondta, a résztvevők megfogalmazták pozitív várakozásaikat annak kapcsán, hogy a miniszter személyesen vállalja az egyházakkal való kapcsolattartást. Bölcskei Gusztáv református püspök elmondta: az ismerkedés és a kapcsolattartás új módjának felvázolása történt. Frenkl Róbert, az evangélikus egyház év végén nyugállományba vonuló országos felügyelője szintén azt emelte ki, milyen jó hangulatú volt a találkozó, közlése szerint a miniszter nyitott volt felvetéseikre a megbeszélésen, amely valamiféle ”témakatalógus„ volt. Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója is jó hangulatúnak mondta a találkozót, melyen Feldmájer Péter elnökkel a miniszternek felvetették: a Holokaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány fenntartása és további sorsa állami feladat.
Villámárvizek lehetetlenítik el az élet normális működését országszerte + videók
