Lengyel: A Gyurcsány-csomag tovább rontotta a gazdaság helyzetét

A magyar gazdaság nehéz helyzetét nem javította, hanem rontotta a rosszkor, rosszul, rossz tartalommal előadott Gyurcsány-féle megszorító csomag – írja Lengyel László közgazdász a Népszabadság mai számában, ahol öt pontba foglalva egyúttal megmutatja a kivezető utat is.

MNO
2006. 06. 22. 13:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakember szerint a kormány és annak feje a létező összes stratégiai és taktikai hibát elkövette, aminek eredményeként a kabinet és a csomag nem érte el a legfontosabb hatást: nem sikerült hitelességet nyernie. Ezért Lengyel öt pontban fogalmazza meg, mit kellene tennie a kormánynak.

1. 2007. március elsején ki kell nevezni jegybankelnöknek Surányi Györgyöt, az egyetlen hiteles, az elmúlt hat év politikájától független szakembert. Surányit be kell vonni az egymással összefüggő helyzetértékelés, a csomag és a reformok ügyeibe.

2. Mivel a nagy rendszerek reformjai hosszabb időt vesznek igénybe, az ésszerű privatizálás már rövid távon is kiadáscsökkentéssel járhat. „Komoly tartalékok vannak a MÁV, a Volán-vállalatok, a Malév, az önkormányzati helyi tömegközlekedés, a közművállalatok átalakításában és/vagy magánosításában. Az önkormányzati közművagyon ésszerű és hatékony térségi kezelése, illetve részleges vagy teljes privatizációja nemcsak véget vet a pazarló gazdálkodásnak, de élénkíti a helyi vállalkozást, friss tőkét vonz az országba és az egyes térségekbe” – írja Lengyel.

3. „A hat reformcsomagból – egészségügy, nyugdíj, oktatás, központi közigazgatás, önkormányzati igazgatás és finanszírozás, szociálpolitika –, 2007. január 1-jei bevezetéssel az előkészítettség foka, a parlamenti erőviszonyok alapján csak kettő léphető meg: az egészségügyi reform első és a nyugdíjreform második lépcsője” – fogalmaz a közgazdász. Az egészségügyi reform garanciája az irányított betegellátás gyors bevezetése lenne.

4. A kormánynak számítania kell az ellenzék elutasítására, általános megállapodásra nem kerül sor. Mindazonáltal „konkrét és szívós” tárgyalásokat kell folytatni az ellenzékkel, amelynek saját érdekeit sem tudja érvényesíteni megállapodások nélkül: a kormányfőt lehet, hogy meg tudja buktatni, de a koalíciót nem.

5. „Támogatást kell szerezni Bush amerikai elnöktől, Merkel német kancellártól, Brown brit pénzügyminisztertől, az EU-bizottságtól. ... Egyszer lehetett hibázni, többször már nem” – fejezi be javaslatai Lengyel.
(Népszabadság, vg.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.