Lesben állnak a kommunisták – lesz együttműködés Csehországban?

Nehéz megjósolni a Parmalat tejipari óriás vezetőinek büntetését, ellenük mérleghamisítás, csőd, bűnszervezet alapítása a vád – cikkezik a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A Die Presse a paksi erőmű üzemidejének meghosszabbításának engedélyezésével foglalkozik, kitérve arra, hogy beadványok sokasága világít rá az erőmű súlyos hiányosságaira. A Neue Zürcher Zeitung a csehországi választások várható következményeit, főként a kommunista párt felértékelődését elemzi.

2006. 06. 06. 7:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

Az észak-olaszországi Pármában hétfőn kezdődött a Parmalat pere, amelyre ráillenek a szuperlatívuszok. Az óriás vállalat 64 egykori menedzsere és munkatársa ül a vádlottak padján, a periratok összesen 2,5 millió oldalt foglalnak magukban. A bíráknak arra a kérdésre kell válaszolniuk, hogy milyen mértékben voltak felelősek a vállalat irányítói – köztük a cégalapító Calisto Tanzi – a milliárdos csődben.

Nehéz megjósolni a várható büntetési tételeket, de korábban a látványos Enron- és Tyco-perekben hosszú börtönbüntetésekre ítélték a vádlottakat. Az Enron egykori főnökeinek Kenneth Laynek és Jeffrey Skillingnek 25 évnél is hosszabb büntetéssel kell számolniuk csalás és összeesküvés miatt, a Tyco elsőszámú vezetőjének, Dennis Kozlowskinak már 25 évet kiosztottak.

A Parmalat vezetőire is mérleghamisítás, csőd, valamint bűnszervezet alapításának vádja nehezedik. „135 000 kisbefektető látta megtakarított vagyonkáját tejbe fulladni” – kommentálta egy olasz lap a történteket.

A botrány kirobbanásának időpontjaként 2003. december 19-ét számítják, amikor a Bank of America közölte, hogy a Parmalat leányvállalata, a Bonlat nem rendelkezik azzal az állítólagos 4 milliárd eurós bankszámlával a Kajmán-szigeteken. A nyomozás később kiderítette, hogy a Parmalat egyik munkatársa hamisította a bank levelét, s magát a Bonlatot pusztán a mérleg meghamisítása érdekében hozták létre. A cég 15 milliárdos adóssághegy alatti összeomlása az európai gazdaságtörténet legnagyobb csalásának számít. Az ügy kirobbanása óta a csőd biztosként tevékenykedő Enrico Bondi tesz kísérletet az egykori tejipari óriás gazdasági rendbetételére. 2005. októberében pl. eredményesen visszavezette a Parmalatot a milánói tőzsdére.

die tageszeitung

A radikális baloldali napilap arról ír, hogy miközben a nyugati homoszexuálisok kihasználják az olcsó kelet-európaiakat, addig csak most, Volker Beck moszkvai inzultálását követően döbbennek rá, milyen katasztrofális keleti társaik emberjogi helyzete.

Már a kilencvenes évek elejétől átfésülték a pornófilmesek egyik országot a másik után. A cseheknél kezdték, majd jött Lengyelország, a balti államok, orosz vöröskatonák, szibériai fiatalok, román cigányok, magyar izompacsirták, bulgár parasztgyerekek. Egyetlen régiót sem hagytak ki, hiszen a szereplők olcsók voltak, készek mindenre és nem követelték tisztességes munkakörülményeiket. Így ismerkedtek meg a nyugati homoszexuálisok Európa keleti felével, mely szemükben új húspiacot jelentett, ahol még alig elhasznált arcokkal és majdnem igazi gyönyörrel találkozhattak.

Azonban csak most – egy viszonylag biztonságos, kisebbségi helyzetben, melynek része a homo-házasság is, és melyet nemsokára követ az antidiszkriminációs törvény – döbbentek rá a nyugati homoszexuálisok, milyen katasztrofális helyzetben élnek a keletiek. S a nyugati média erről a helyzetről csak abban az esetben vesz tudomást, amikor vér folyik, a zöld politikus Volker Beck vére.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák lapban Michael Lohmeyer Atomvita Nagymartonban című cikkében foglalkozik a mára a várvidéki kisvárosba hirdetett meghallgatással, ahol mindenki felvonul, aki meg kívánja akadályozni a paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbítását.

A rendezvény egyik szervezőjéhez, az osztrák környezetvédelmi minisztériumhoz már eddig is számos beadvány érkezett, mely a paksi erőmű esetében súlyos hiányosságokra is rámutatott. E beadványok szerint pl. hiányoznak az esetleges súlyos balesetek várható következményeire vonatkozó előzetes becslések. A bírálat tárgyát képezi, hogy semmilyen dokumentációt nem állítottak össze, melyből következtetéseket lehetne levonni a reaktorok nyomáscsökkentőinek gyors kopásának okaira. A harmadik fő támadási pont szerint a paksi reaktorköpenyek túl gyengék.

A fenti ellenérvek legfeljebb 2015 körül kerülnek terítékre –vélekedett Andreas Molin, aki az osztrák környezetvédelmi minisztérium „nukleáris koordinációs” osztályát vezeti.

Mégis a végleges környezetvédelmi döntésben a jelenlegi osztrák eljárás fog dönteni. Az erőmű üzemidejének környezetvédelmi szempontokból történő meghosszabbítását végül az Alsó-Duna-Völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság fogja engedélyezni. Osztrák megfigyelők ugyan nem számolnak azzal, hogy az atomerőmű üzemidejének 20 évvel történő meghosszabbítását elutasítanák. Ugyanakkor a magyar hatóság döntését Magyarországon meg lehet támadni, s a pert azok az osztrákok is kezdeményezhetik – s az összes jogi lehetőséggel élhetnek – akik részt vettek az eljárásban. Azt, hogy osztrákok Magyarországgal és Magyarországon pereskedhetnek, az az egyik uniós szabályra vezethető vissza, s olyan létesítmények esetében érvényesíthető, melyek az érintett külföldi államra hatnak, illetve hathatnak.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív svájci napilapban Cyrill Stieger A kommunisták lesben állnak című cikkében elemzi a csehországi választások várható következményeit, főként a kommunista párt felértékelődését. Ha mégsem kerül sor a cseh kommunisták (KSCM) és szociáldemokraták közötti együttműködésre, az főként az előbbiek viszonylag gyenge választási szereplésére vezethető vissza.

Azonban maga tény, hogy a szociáldemokraták egy ilyen lehetőséget egyáltalán mérlegeltek, botrány. A cseh kommunista párt közvetlen utódpártja a korábbi totalitárius állampártnak, s mely az 1989-es fordulat után sem változott. Sőt még azt sem tartotta szükségesnek, hogy a fordulatot követően korábbi totalitárius praktikákat félreérthetetlen módon elítélje.

Lengyelország konzervatív kormánya azzal, hogy szélsőséges elemeket is bevont a kormányába, azokat egyúttal szalonképessé tette. A szerbiai kisebbségi kabinet is rászorul Milosevics szocialistáinak támogatására. Csehországban mindenekelőtt a szociáldemokraták azok, akik hatalompolitikai megfontolásokból képtelenek ellenállni a kommunista csábításnak. Azonban egy olyan pártra, mely nem hajlandó elhatárolódni az egykori állampárt bűneitől, nem támaszkodhat egy demokratikus ország. Hiszen ezzel a kommunisták csak felértékelődnének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.