Magyarország leminősítve!

A növekvő adósság és hiány miatt BBB pluszra rontotta Magyarország hosszú távú hitelminősítését a Standard & Poor's a korábbi A- besorolásról. A hitelminősítő intézet negatívra módosította a kilátásokat. A hírre a forint azonnal gyengült, az euró kurzusa késő délutánra 273 forint fölé ragadt be a Bloomberg adatai szerint. A BUX-index pedig több mint 2 százalékkal 18470 pontig zuhant néhány perc leforgása alatt, a nap végére azonban megtorpant. Veres János pénzügyminiszter szerint a döntés a múltat minősíti. Hazánkat nem az új intézkedések, hanem a bejelentett 8 százalékos hiány miatt minősítették le – magyarázta.

Szilágyi Kata
2006. 06. 15. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Standard & Poor's leminősítette Magyarországot: a hosszú távú szuverén hitelbesorolás A mínuszról BBB pluszra változott. Az indoklásában a magas államháztartási hiányt és a magas adósságot emeli ki a hitelminősítő. Az állam túlköltekezése az egyik fő oka a folyó fizetési mérleg magas hiányának is. Az elemzés szerint összességében a makroegyensúly igen ingatag.

A világ egyik legnagyobb hitelminősítője azzal számol, hogy a jelenlegi költségvetési pálya mentén a bruttó államadósság 2009-ig a GDP-érték 74 százalékára emelkedik a 2006-ra várt 60 százalékról.

Az elemzés szerint a most bejelentett költségvetési csomag „figyelemreméltó ugyan”, de azzal együtt kell értékelni, hogy a közfinanszírozási helyzet további romlása járul hozzá, és ez meghaladja a konszolidációs erőfeszítések hatásait. Az S&P ezért azzal számol, hogy az államháztartási hiány még 2009-ben is a hazai össztermék 6,8 százaléka lesz, az általa 2006-ra várt 11,0 százalék után.

A hitelminősítő kizártnak tartja, hogy az eurót 2014 előtt bevezessék hazánkban. A Standard & Poor's negatív kilátást lát indokoltnak, a magas deficit törékennyé tette a forintot. Ha a folyamatok nem változnak, további leminősítés következhet – figyelmeztet az S&P.

A hírre azonnal gyengülésbe kezdtek az addig jelentősebb pluszban lévő részvényárfolyamok, a forintjegyzések 271-272 forint/euró közelébe kerültek, késő délutánra pedig még lejjebb került: az euró kurzusa 273 forint fölé ragadt be a Bloomberg adatai szerint. A Standard & Poor's leminősítését követő forintesés magával rántotta a lengyel devizát is: az euró zlotykurzusa immár 4,06 fölött jár, szemben a délelőtti, 4,03 körüli szintekkel. A dollár forintjegyzése délután meglátogatta a 216-os értéket is, miközben röviddel a leminősítés bejelentése előtt még 212,50 alatt állt az árfolyam. A BUX index a hírre öbb mint 2 százalékkal 18470 pontig zuhant néhány perc leforgása alatt, a nap végére azonban 1.3 százalékos emelkedéssel 18,798 ponton zárt a pesti börze.

A döntés a múltat minősíti – reagált a Standard & Poor's leminősítésére Veres János. A pénzügyminiszter magyarázata szerint a leminősítés oka elsősorban a bejelentett 8 százalékos hiány volt és nem az új intézkedések. A tényt senki nem vitatja, hogy idén a hiány magas lesz, de ezután radikálisan csökken – jegyezte meg. Véleménye szerint a kormány által javasolt intézkedéscsomag hosszabb távon biztosíthatja a hiány alacsony szintjét. A 70 illetve 40 milliárdos zárolás már az idei évben nagy elhatározottságot mutat. Az önkormányzati törvény változása a kisebb hiány irányába mutat, miként az ártámogatási rendszer átalakítása a kiadásokat csökkenti – sorolta Veres János, hozzátéve, a közlekedési szolgáltatások támogatásának átalakítását hamarosan bejelentik, az oktatási és egészségügyi átalakításokról pedig még tárgyalnak.

(Forrás: portfolio.hu/tőzsdefórum.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.