Neues Deutschland (nd-online.de)
A Német Szocialista Egységpárt egykori pártorgánumában, a mára szocialista napilappá vedlett sajtótermékben Kerényi Gábor Magyarország takarékossági kényszerhelyzetben című cikkében ismerteti a tegnap megválasztott Gyurcsány-kormány programját. A liberálisok három tárcát kaptak, melyből csak egy, a gazdasági számít stratégiainak. Az SZDSZ presztízs mininisztériumát, az oktatási tárcát – melyet egyesítettek a kulturálissal – elveszítette. Mindezek ellenére a liberális oktatási reform változatlan formában halad tovább. Kerényi állítja, ebben – éppen úgy mint a betegeskedő egészségügyben – látható a szocialista miniszterelnök taktikusi ügyessége. Ott ugyan a liberálisok adják a tárcavezetőt, de az MSZP elérte, hogy továbbra is egy központi állami szervezet – és nem számos magánbiztosító – alkossa az egészségügyi rendszer magját. A „szurkolok nektek” alapállásból megfogalmazott írás végén az áll, a kisebbségek, fogyatékosok, a kultúra és egyéb nem sok hasznot hajtó politikai területek esetében a kormányprogram eléggé fantáziátlan. A romákra a kormányprogram, tekintettel Brüsszelre, legalább két oldalt szán. Ebben az „esélyegyenlőségről” szól az oktatásban és a munkaerőpiacon. A fogyatékosoknak marad egy oldal. S éppen ilyen kevés jutott eszébe a kormánypárti uraknak a nők helyzetéről, a 20 liberális képviselő között kettő nő, a szocialistáknál bevezetett kvóta miatt a helyzet valamivel jobb. Mindez jellemző egy olyan országra, ahol a frissen felújított metróállomások peronjait nem lehet lifttel elérni – írja a lap.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazinban Philipp Wittrock Saját embereitől elárulva című cikkében foglalkozik az-Zarkávi megölésének körülményeivel. Az-Zarkávi öt másik személlyel, köztük egy gyerekkel és asszonnyal együtt halt meg. Közöttük volt az a személy is, aki akaratlanul az amerikaiak kezére juttatta: helyettese és lelki tanácsadója, Abu Adel Rahman al-Iraki. Az első komoly lépést a jordán titkosszolgálat tette meg, amikor a határon elfogta az-Zarkávi hálózatának fontos tagját, Ziad Khalaf al-Kerboulit, aki az iraki vámszerveknek dolgozott, s aki segített pénzt, fegyvert és információt az országba csempészni. Mind az irakiak, mind az amerikaiak megerősítettek, hogy az-Zarkávi elfogásához a döntő tippet egy az egykori terrorista vezér legbelső köréhez tartozó személy adta. „Sikerült beépülnünk a szervezetébe” nyilatkozta Movaffak al-Rubaie, iraki nemzetbiztonsági tanácsadó.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilapban Christoph Thanei Macskajaj a dübörgő gazdaság országában címmel ír a jövő héten sorra kerülő szlovákiai választásokról. A szerző szerint egyelőre csak annyit lehet a választások előtt megjósolni, hogy valószínűleg minden idők legalacsonyabb, 60 százalékos részvételi arányával lehet számolni a június 17-i voksoláson. A választóknak egyszerűen elegük van a záporozó negatív hírekből, intrikákból, korrupcióból, parlamenti szavazatvásárlásokból. A rendszeresen végrehajtott közvéleménykutatásokban egyetlen politikus sem számíthat olyan magas támogatottságra, mint az a válasz, hogy „egyikben sem bízom”. Így válaszol immár minden harmadik választó. A helyzetet csak súlyosbítja, hogy a választók egy részének döntési képességét meghaladja a küszöbön álló, az ország által követendő irányról meghozandó döntés: A Dzurinda kormány „neoliberális” reformjai népszerűtlenek, de valódi alternatíva hiányában csak a választók kis része követeli az egész reformalkotás eltörlését, mint azt a baloldali ellenzéki vezető Robert Fico teszi. A közvéleménykutatások szeriont Fico szociáldemokratái a voksok 30 százalékára számíthatnak, nagyjából annyira mint a három kereszténydemokrata orientációjú kormánypárt, közte a felvidéki magyarságot tömörítő MKP összesen. Éppen ezért kulcsszerep jut az egykori miniszterelnök Vladimír Meciarnak és „Néppártjának – A Demokratikus Szlovákiáért Mozgalmának. Meciar éppen úgy, mint Fico a reformok veszteseit kívánja megszólítani. Mivel egykori nemzetközi elszigeteltsége már elfelejtődött, ezért mind a jobb, mint a baloldal számára koalíciós partner lehet.
Meglepetésemberek a klub-vb álomcsapatában, amelybe 40 évesen is be lehetett kerülni
