A munkaadói oldal – különösen az élelmiszeriparra és a kereskedelemre gyakorolt hatása miatt – elfogadhatatlannak minősíti ugyanis a 15 százalékos áfa 20 százalékra módosítását. A lap úgy tudja, a javaslat elfogadását a Pénzügyminisztérium nem tartja kizártnak, sőt előzetes számítások szerint ezzel a módosítással többletbevételhez jutna az államkassza.
A mai OÉT-ülésen egyébként nem lesz jelen a miniszterelnök, sőt helyettese, Kiss Péter is csak rövid időt tölt ott. A kormányt a munkaügyi tárca részéről Csizmár Gábor és Herczog László képviseli majd, a pénzügyi tárcát pedig Veres János és Katona Tamás. Az OÉT ma folytatja a háromoldalú egyeztetést, ahol az érdekképviselők komoly lobbizásra készülnek: több kormányintézkedést kívánnak megtorpedózni.
Az eva jelenlegi 15 százalékos kulcsát 25-re emelné a kormány, ám az érdekképviselők számára 20 százalék lenne elfogadható. A társaságiadó-átalány bevezetését pedig legszívesebben kivennék a megszorító csomag elemei közül.
A tárgyalások kritikus pontja, hogy az egészségügyi hozzájárulás (eho) mégsem szűnik meg novembertől. Többek szerint ez egyrészt megkérdőjelezi a kormány szavahihetőségét, másrészt az idei tervezett kiadásokat tovább növeli. Az eho mellett a tervezettnél nagyobb mértékű infláció, az adóterhek növekedése is indokolja a munkaadói oldal kérését, miszerint vizsgálják felül a tavaly megkötött, három évre szóló megállapodást, amely a minimálbér-emelés keretfeltételeit, illetve a garantált bérminimum júliusi bevezetését tartalmazza.
A szakszervezetek is komolyan készülnek a mai „mérkőzésre”. Az MSZOSZ például egyáltalán nem hajlandó belemenni olyan alkuba, amely révén az igénybe vehető adókedvezmények köre szűkülne. Véleményük szerint például a felnőttképzéshez, a számítógép-beszerzéshez biztosított kedvezményeknek nincs is olyan mértékű költségvetési hatása, amely miatt erre rákényszerülne a kormány. A szakszervezetek is módosítanák az adókulcsot, de ők csak a 20 százalékos áfát emelnék.
(vg.hu)
Menczer Tamás: De hol van ilyenkor Magyar Péter?
