MNB: A mostani „nehezebb”, mint a Bokros-csomag

Az euró bevezetésének lehetséges időpontja és a forint árfolyama is téma a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara és az ICEG által rendezett konferencián. Csaba László szerint csekély egy 2010-es euró-bevezetés hitelessége. Barcza György kamatemelést sürgetett. A PM számításai szerint a reálbércsökkenés elérheti a 3-4 százalékot, az MNB 9,4 százalékra várja az idei hiányt.

MNO
2006. 06. 16. 11:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bírálta ez egyeztetés jelenlegi gyakorlatát a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara és az ICEG közösen rendezett konferenciáján Csaba László. A CEU professzora az euró magyarországi bevezetésének lehetséges dátuma kapcsán úgy fogalmazott, hogy „a kritériumok teljesítését tekintve 2005, 2006 és 2007 is elveszett”.

Csaba László hangsúlyozta: érdemi, szerkezeti reformokhoz érdemi párbeszédre van szükség, azok nem hajthatók végre rögtönzött intézkedésekkel. A

Barcza György, az ING Bank elemzője kamatemelést sürgetett és figyelmeztette a politikusokat a forintárfolyamot befolyásoló kijelentésektől. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétvégi, a gyengébb forint árfolyamra vonatkozó megjegyzése nyomán Barcza Görgy szerint a piac elbizonytalanodott, mivel nem egyértelmű, hogy a kormány valóban megszorításokra készül, vagy csak a jövedelmek inflálására. „A befektetők elvesztették a talajt a lábuk alól, mivel a 2006. évi hiány pontos összetevőit nem ismerhették meg, ez áll az elmúlt napok tőkepiaci és pénzpiaci eseményeinek hátterében” – mondta az ING Bank elemzője.

Három-négy százalékos reálbércsökkenés

A Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára szerint a tervezett kormányzati intézkedések hatására az egy főre jutó reálbércsökkenés elérheti a 3-4 százalékot. A reáljövedelmek ennél alacsonyabb mértékben, 2-3 százalékkal mérséklődnek – mondta Kovács Álmos, aki hozzátette: a versenyszférában nem, a költségvetési szférában viszont számítanak a reálbérek csökkenésére. „Jelenleg reálisnak látszik, hogy a konvergencia-program olyan hiányértéket tartalmaz majd, amely nem zárja ki az euró bevezetését” – mondta, azzal indokolva fogalmazását, hogy hiba lenne konkrét dátumot megnevezni.

Nagyobb a Bokros-csomagnál

A most bejelentett stabilizációs csomag meghaladja a Bokros-csomag méretét, s lehetővé teszi, hogy a jövő évi, GDP arányosan 5 százalékos államháztartási hiánycél megvalósuljon – mondta Hamecz István, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója pénteken a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara és az ICEG kutatóintézet európai központjának közös pénteki konferenciáján. Noha az MNB is csak a sajtóból értesült a stabilizációs csomagról, elvégzett számításaink szerint idén az eredmény szemléletű (ESA95) GDP arányos államháztartási hiány – nyugdíjkorrekció nélkül – legvalószínűbb mutatója 9,4 százalék, a jövő évi 4,6 százalék, 2008-ban 4 százalék – mondta Hamecz István.

A jegybank igazgatója azonban hozzátette azt is, hogy idén 0,5 százalékos, jövőre és 2008-ban 1 százalékos módszertani kockázatot is figyelembe kell venni, ami leginkább az autópálya építésekkel függ össze. A Standard and Poor's azért számol 11 százalékos, SNA modell szerinti hiánnyal, mert az amerikai minősítő intézet minden olyan állami költést hozzászámol a hiányhoz, amely közgazdaságilag indokolt és elkötelezettséggel jár a jövőre nézve – magyarázta a jegybank vezető közgazdásza.

A kiigazítás nyomán az MNB modellje szerint 2006-ban az átlagos infláció 3,3 százalék lesz, jövőre 6,0-7,0 százalék, 2008-ban pedig 4 százalék – jelezte Hamecz István, aki a Pénzügyminisztériumhoz hasonlóan jövőre és 2008-ban 2-3 százalék közötti GDP növekedést vár.A fizetési mérlegben is hasonlóan kedvező javulás várható, hiszen az idei GDP arányosan számolt 8,3 százalékos deficit jövőre és 2008-ban 5-6 százalékra csökken – mutatott rá a jegybank igazgatója. A jegybanki vezető szerint a stabilizációs csomag jó irányba tett lépés az ország sebezhetőségének csökkentése szempontjából, ugyanakkor a hosszú távú fenntarthatósága szempontjából gyenge a szerkezete bevétel-orientált és infláció-gerjesztő hatása miatt. Legnagyobb hibája, hogy a költségvetés átláthatósága nem javult, amihez hozzájárult a rossz kommunikáció is – tette hozzá.

A jogszabályok mindenkire érvényesek

Sikeres közigazgatás nélkül nincs sikeres Magyarország – mondta Bienerth Gusztáv, a PricewaterhouseCoopers partnere. Véleménye szerint a 3.200 hazai önkormányzat túl sok, ha Svédországban 320 van, s ugyanez érvényes Budapestre is, amelyet 23 plusz 1 önkormányzat működtet. A jogszabályok uralmát mindenkinek, a döntéshozóknak is tudomásul kell venniük – hangsúlyozta Bienerth Gusztáv, aki felhívta a figyelmet arra a veszélyre is, hogy a most bejelentett intézkedések nyomán az új beruházásokról döntő befektetők inkább Szlovákiát választják majd Magyarország helyett.
(InfoRádió, MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.