Nehéz évek a turizmusban

Áremelések, csökkenő versenyképesség, a tönk szélére jutó vállalkozások. A turizmusban így mutatkozik meg az adó- és járulékemelések hatása – vélik szakemberek. Az áfa ötszázalékos emelése után többe kerül majd a szállás és az utazás, a vendéglátásban tevékenykedő vállalkozások költségei pedig akár harmadával is nőhetnek.

Magyar Nemzet
2006. 06. 19. 22:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly versenyhátrányt okoz a magyar utazási irodák, szállodák és vendéglátók számára az általános forgalmi adó (áfa) 15 százalékos kulcsának 20 százalékra történő módosítása. Az Új egyensúly címet viselő kormányzati csomag egyik fontos elemét képező áfaemelés hatására ugyanis úgy drágul Magyarország, hogy minőségi előrelépés nem történik. Simon András, a Magyar Utazásszervezők és közvetítők Szövetségének szóvivője lapunk kérdésére leszögezte: az emelkedés a kereskedelmi szálláshelyek, a vendéglátóhelyek, sőt a buszos utazások árában is megjelenik. Miközben a megszorítások máris éreztetik hatásukat a belföldi utazások számában, az áremelkedés a Magyarországra érkező turistákat idegenítheti el. Főleg, ha hozzátesszük, hogy a hasonló szolgáltatásokat a környező országokban jóval alacsonyabb adó terheli: Ausztriában 10, Olaszországban 9, Csehországban pedig 5 százalék a forgalmi adó mértéke.

A kilátásba helyezett agresszív tőkeelvonás a vendéglátásban tevékenykedő vállalkozásokat különösen érzékenyen érinti, mivel e területen felerősödik a gazdasági változások hatása – mutatott rá a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke. Háber Tamás a 30 százalékos gázáremelésre, az alapanyagok növekvő árára és a súlyos adóteherre utalva kijelentette: a vendéglátás nem bír ki további elvonásokat. Az áfaemelés hatását más szakmák is érvényesítik, így a vendéglátásban akár 30 százalékkal is nőhetnek a költségek. A kormány javaslata szerint a jövőben a vállalkozások a minimálbér kétszerese után kötelesek befizetni a járulékokat, az esetleges visszatérítésre pedig csak utólag kerülhet sor. A magyar kis- és középvállalkozások (kkv-k) életét ugyanakkor komoly adósságok nehezítik, a cégeknek nincs tartalékuk, így nem tudnak jelentős összegeket „hitelezni” az állam számára – véli Háber Tamás.

Az MVI elnöke szerint az elvonások miatt a vállalkozások egy részét a csőd fenyegeti, sokakat pedig a szürke- vagy feketegazdaságba kényszerítenek az adó- és járulékemelések. A kormány a megszorításokkal a könnyebb, ám kevés jót ígérő utat választotta – tette hozzá Háber Tamás, aki ehelyett a piac élénkítését javasolja. Kijelentette: reális árak mellett igenis van kereslet a vendéglátás iránt, amit jól mutat, hogy a forgalom jelentősen emelkedett „Torkos csütörtökön”, amikor több száz étterem féláron várta a vendégeket. A vendéglátás megerősödése pedig számos területen éreztetné hatását, a mezőgazdaságtól a feldolgozókon át a kereskedelemig. Egyelőre ráadásul csak remélni lehet, hogy az adóforintok valóban a gazdaság megerősítését és az állam modernizálását segítik – utalt a mélyreható reformtervek hiányára Háber Tamás. Érdemes megjegyezni: tavaly Magyarország teljes GDP-jének 8,5 százaléka a turizmusból származott, és minden nyolcadik munkahely az ágazatnak köszönhette létét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.