Nyolc esetben szálltak le magyar reptereken CIA-gépek?

Egyelőre Polgár Viktor válaszolt az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet közleményére, mely szerint illegális fogolyszállítmánnyal CIA-gépek landoltak magyar reptereken. Gyurcsány Ferenc második napja nem reagál a neki küldött, vizsgálatot követelő levélre.

MNO-összefoglaló
2006. 06. 15. 12:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar hivatalos hatóságok egyetlen alkalmazottja, megbízottja sem bírt vagy bír tudomással ilyen fogolyszállításokról vagy börtönökről – jelentette ki Polgár Viktor külügyi szóvivő azt követően, hogy az Amnesty International levelet küldött Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek, válaszát várva a magyar reptereket érintő, állítólagos CIA-fogolyszállítások ügyében.

Az Amnesty International szerdán 8 olyan eset kivizsgálását követelte, amikor – az adatok szerint – engedélyezték, hogy a CIA fogolyszállítási programjához használja Magyarország légterét és repülőtereit.

Magyarország véthetett mind a hazai, mind pedig a nemzetközi jog ellen, amikor és amennyiben engedte, hogy a CIA használja az ország légterét és repülőtereit fogolyszállítási programjához – jelentette ki Falus Dániel. Az Amnesty International az Info Rádiónak elmondta: összesen nyolc esetről tudnak, amelyek többségében az amerikai Központi Hírszerző Hivatal nemcsak átrepült fogolyszállító gépeivel a magyar légtéren, hanem titokban le is szállt hazánkban. További konkrétumokról – mint fogalmazott – „udvariassági okokból” egyelőre nem számolnak be, csak akkor, ha a kormány néhány nap elteltével nem tesz lépéseket az ügyben. Falus Dániel annyit azonban elárult, hogy forrásaik között nyílt fórumok, repülési megfigyelések, kutatói beszámolók találhatók.

Cáfol a szóvivő

Terry Davis, az Európa Tanács főtitkára még tavaly november végén az ET valamennyi tagállamának állásfoglalását kérte az amerikai fogolyszállítások, a CIA-börtönök ügyében – emlékzetetett a külügyi szóvivő. „Az ET-főtitkár március 1-jén tette közzé írásos jelentését a témában. Az akkori sajtótájékoztatón Terry Davis szóban külön kiemelte a magyar választ, illetve a válasz alapjául szolgáló magyar eljárásokat” – hangsúlyozta Polgár Viktor.

A külügyi szóvivő megjegyezte, hogy az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének raportőre, Rick Marty június 7-én egy 67 oldalas jelentést tett közzé, amely – különböző okok miatt – 19 tagállamot marasztal el az ügyben, és Magyarországot meg sem említi. „Többször is elmondtuk, hogy Magyarországhoz nem érkezett olyan kérés, amely itt fogva tartani szándékolt rabokra, fogolyszállításokra vonatkozott volna. Ha érkezett volna, akkor a vonatkozó törvény alapján el kellett volna utasítani. Akinek tudomása lett volna arról, hogy ilyen tevékenység folyik Magyarországon, annak kötelessége lett volna feljelentést tenni, ilyen pedig nem történt” – szögezte le Polgár.

Megemlítette, hogy az ET kérésére megvizsgálta az ügyet a Miniszterelnöki Hivatal, az Igazságügyi Minisztérium, a belügyi és a honvédelmi tárca, rajtuk keresztül a honvédség, a rendőrség, a határőrség, a bevándorlásügyi és állampolgársági hivatal, a büntetés-végrehajtás és a biztonsági szolgálatok.

„Ezek egybehangzó, írásos állásfoglalása szerint a magyar hivatalos hatóságok egyetlen alkalmazottja, megbízottja sem bírt vagy bír tudomással ilyen fogolyszállításokról vagy börtönökről” – közölte a szóvivő.

Bushra várva

A múlt szerdán láttak napvilágot az Európa Tanács e kérdéskörben folytatott vizsgálatainak az eredményei. Eszerint Spanyolország, Törökország, Németország és Ciprus a beszámoló szerint helyszíneket biztosított a fogolyátadási tevékenységhez, Görögország és Nagy-Britannia pedig engedte, hogy területén megálljanak a gépek. Olaszország, Svédország, Macedónia, illetve Bosznia-Hercegovina beleegyezett, hogy területükről terrortevékenységgel gyanúsított személyeket raboljanak el az amerikaiak. Lengyelországot és Romániát ennél is súlyosabb vádak érték, a jelentés szerint ugyanis a két országban titkos börtönöket is felállítottak az amerikaiak. Bukarest és Varsó tagadja ezt, Szarajevó viszont tegnap elismerte, hogy terrorizmussal gyanúsított személyeket adott át a CIA embereinek.

Az AI arra számít, hogy George W. Bush június 21-i budapesti látogatásán Gyurcsány Ferenc is felszólítja – az Egyesült Királyság, Dánia és Németország kormányaihoz hasonlóan – az Egyesült Államok elnökét a guantánamói fogolytábor bezárására és a fogolyszállítási program azonnali befejezésére. László Boglár kormányszóvivő mára ígért választ az AI levelére. A Kormányszóvivői Iroda emellett lapunkkal tudatta, a kormányzat már hónapokkal ezelőtt lefolytatta a vizsgálatokat és tisztázta, hogy Magyarországon ilyen probléma nem merült fel. Hozzátették: hazánktól az Egyesült Államok nem kért – és nem is kapott volna – engedélyt berepülésekre.

Mindeközben már zajlanak a Bush-látogatás előkészületei. Megkeresésünkre az amerikai nagykövetség sajtóattaséja nem kívánta kommentálni azokat a tegnapi médiatalálgatásokat, amelyek szerint az amerikai elnök és kísérete számára nem találnak szállást Budapesten. Az illetékes nem nyilatkozott arról sem, hogy mikor érkezik az elnök. A Külügyminisztérium protokollfőnöke nem tud az elszállásolással kapcsolatos problémáról.




Szigorú intézkedések. Információink szerint az amerikai elnököt minden eddiginél nagyobb biztonsági előkészületekkel fogadják majd Budapesten. A Putyin-látogatáskor már megtapasztalt légi és földi készültség mellett a budapesti közlekedésben kisebb-nagyobb fennakadások várhatóak, miután időlegesen lezárnak több főútvonalat és utcát. A rendőrség az ilyenkor szokásos módon felveszi a kapcsolatot a Köztársasági Őrezreddel és a Nemzetbiztonsági Hivatallal – nyilatkozta lapunknak Schön Péter, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője.

Magyar Nemzet, Info Rádió, MNO

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.