A helyszínen tapasztaltak szerint elsősorban a tapolcai olasz kút melletti tavacskához közel levő fertőzési gócokat keresik. Egyelőre azonban az adatgyűjtés és a vízmintavétel köti le a szakemberek figyelmét. Úgy tudjuk, immár nem munka-, hanem büntetőjogi üggyé nőtte ki magát a negyvenháromezer ember egészségét érintő eset.
A megyei főügyészség elrendelte a nyomozást, a rendőrök, valamint az illetékes szakemberek aprólékos munkával próbálják megtalálni a vízfertőzés okát, illetve a felelőst vagy a felelősöket – tájékoztatta lapunkat Kompoltiné Jakab Ilona, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság kommunikációs vezetője.
A szóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy a nyomozás sikere érdekében egyelőre nem árulhat el többet az ügy részleteiről. Lapunk ezért ismét a helyszínen szerezte be újabb információit.
Miként megírtuk, évek óta a várost ivóvízzel ellátó Juhdöglő-völgyi vízbázis közelében lévő tavacskába vezetik legalább egy családi ház derítőjéből a szennyet, mert így a tulajdonosnak nem kell fizetnie a szippantós kocsi igénybevételéért. A június eleji esőzések idején éppen ennek a tónak a vize jutott be Miskolc déli részének ivóvízhálózatába, s betegített meg több mint háromezer embert.
A Juhdöglő-tó vízállása a szokásos szinthez képest még mindig egy méterrel magasabb, amire emberemlékezet óta nem volt példa. Egy helybéli megerősítette, hogy a júniusi nagy esőzések miatt csapott át a gáton a tavacska vize, és vélhetőleg akkor fertőződött meg Miskolc déli városrészének ivóvízbázisa, egy karsztrendszerű, felszín alatti tó. A férfi hallott arról, hogy a környék egyik lakója okozta a fertőzést, s úgy véli, ha ez igaz, akkor a rendőrök gyorsan megtalálják a felelőst.
A Juhdöglő-tó környékén tegnap délelőtt és délután a rendőrök mellett többek között az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség, a Miskolci Vízművek Kft., illetve az ügyészség képviselői vizsgálódtak, miközben a Káli Sándor polgármester kezdeményezésére létrehozott tényfeltáró bizottság ugyancsak elkezdte a munkát. Eközben egy magát megnevezni nem kívánó jogi szakember a tavacska közelében elárulta, itt már nem a munkajogi felelősség a kérdés, ez már büntetőjogi kategória. Amennyiben a főügyészség által megfogalmazott foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés cselekményének alapos gyanúja beigazolódik, annak súlyos következményei lesznek. Egyelőre persze csak lehetőségekről beszélhetünk, a nyomozás ugyanis ismeretlen tettes vagy tettesek ellen folyik.
Bodnár Judit, az ÁNTSZ Borsod megyei tiszti főorvosa tegnap újabb közleményben tudatta, hogy a folyamatos járványügyi vizsgálatok, adatfelvételek és pontosítások alapján a bejelentett megbetegedettek száma eddig összesen 3386; huszonnégy óra alatt újabb tizennégy ember került a miskolci Semmelweis-kórház fertőző osztályára hányinger és hasmenés tüneteivel. A tiszti főorvos hozzátette: az orvoshoz forduló megbetegedettek számában folyamatos csökkenés tapasztalható, ráadásul Miskolcon az ivóvíz minősége mindenhol megfelelő, az egészségre ártalmatlan.
Folytatódnak a vízminőségre vonatkozó üzemeltetői és hatósági mintavételezések, a mintavételi helyeken végzett szabad mérések pedig minden esetben biztonságos klórszintet mutattak. Bodnár Judit szerint az újabb fertőzés kockázata kizárható.
Csecsemőgyilkosság: megszülte, majd magára hagyta a gyermekét
