A BM-t érdekli, az RMDSZ-t hidegen hagyja a ditrói nagygyűlés
Lapértesülések szerint a belügyminisztérium két képviselője is részt vett a hét végi gyergyóditrói Székely Nemzetgyűlés engedélyezését megvitató egyeztetésen. A törvény szerint a tömeges gyülekezést egy olyan bizottságnak kell jóváhagynia, melyben a polgármester, a jegyző, a helyi rendőrparancsnok, valamint a megyei rendőrség és a körzeti csendőrség megbízottja is részt vesz – ismertette Bardocz Ferenc, a ditrói polgármester.
Az említett tagokból álló bizottság hétfői tanácskozásán azonban a belügyminisztérium képviselői is megjelentek, akik – Árus Zsolt, a Gyergyószéki Székely Tanács elnökének elmondása szerint – arra kérték a szervezőket, figyeljenek oda, hogy ne legyen rendbontás a rendezvényen. Fazakas Szilárd, az RMDSZ helyi szervezetének elnöke közölte: az RMDSZ nem lesz társszervezője a rendezvénynek. Hozzátette: a szövetség nem tiltja, de nem is támogatja a tagság és az RMDSZ-tisztségviselők részvételét az eseményen. A fent említett bizottság várhatóan ma hoz döntést az engedélyezésről. Gyergyói-medence településein már megjelentek a nemzetgyűlést hirdető plakátok, melyeken négy székely ruhás, csengettyűs férfi hívogatja az érdeklődőket a vasárnapi eseményre – olvasható a transindex oldalán.
Nemet mondott az Apáczai a Magyar Kollégiumra
Formai okok miatt visszautasította az Apáczai Közalapítvány a temesvári szórványkollégium létrehozására benyújtott pályázatot. A döntésről írásban tájékoztatták az érintetteket. A temesváriak csak kifogásnak tartják a magyarázatot: „azt mondták, hogy hiányzik az aláírási színpéldány, amit egy korábbi pályázatunkhoz elfelejtettünk csatolni. Mi akkor ezt pótoltuk, de az Apáczainál azt állítják, hogy nem” – állítja Bodó Barna, a pályázó Szórvány Alapítvány elnöke. Az elképzelés egy hatvan férőhelyes komplexumra vonatkozott, amely szállást és ellátást biztosítana a Temesváron tanuló magyar diákok számára, akik ugyanitt tanulhatnának és kutatómunkát is végezhetnének. Toró T. Tibor Temes megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő, a Magyar Kollégium egyik megálmodója hangsúlyozta: nem szociális intézményről van szó, hanem elitképzésről. Hozzátette: megóvják az Apáczai döntését – tájékoztat a Nyugati Jelen.
Nincs szükség külföldi megfigyelőkre, a 6 000 rendőr is megteszi
Nem érkeznek nemzetközi megfigyelők a szombati szlovákiai parlamenti választásokra. A 2002-es választásokra az EBESZ még 11 tagú megfigyelői csoportot küldött Szlovákiába. A külügyminisztérium szerint Szlovákia ma fejlett, demokratikus ország, ezért a nemzetközi szervezetek nem tartják szükségesnek megfigyelők kiküldését.
A Pátria Rádió ugyanakkor arról tájékoztatott, hogy a belügyminiszter bejelentése szerint 6 000 rendőr fogja biztosítani a voksolás zavartalan menetét. Mint mondta: a rendőrök a közrend betartására és a szavazóhelyiségek biztonságára ügyelnek majd, emellett ők kísérik a körzetek összesített eredményeit szállító autókat is a Központi Választási Bizottságig. Hozzátette: a pirotechnikusok feladata a Statisztikai Hivatal és a Központi Választási Bizottság székhelyének fokozott ellenőrzése lesz – olvasható a felvidek.ma honlapon.
Törökbecsei elnökválasztás – ne szavazzanak?
Ne vegyenek részt a választáson a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének választópolgárai – hangoztatta dr. Páll Sándor, a VMDK elnöke és Erdmann Ferenc, a törökbecsei községi szervezet elnöke. Kérésüket azzal indokolták, hogy a jelöltek a magyarokat érintő kérdésekben – az egyenrangú nyelv- és íráshasználat, a magyar helységnevek használata, a község által alapított közvállalatokban a magyar nemzetiségűek arányos foglalkoztatásának biztosítása – eddig nem foglaltak állást. Mint mondták: a fenti követelménynek csak Radoslav Èokiæ, az SZDP jelöltje tett eleget, amiért támogatta is őt a VMDK az első körben.
Törökbecsén június elején tartották az elnökválasztást, miután a Szerb Radikális Párt (SZRP) községi szervezete által kezdeményezett népszavazás során leváltották a korábbi demokrata községi elnököt. A nyolc jelölt közül azonban egyikük sem kapott a tisztség elnyeréséhez elegendő szavazatot az első körben, ezért a június 18-i második fordulóban újabb megmérettetésre kerül sor, immár két jelölt – Sasa Maksimovic, a radikálisok jelöltje és Milivoj Vrebalov, a Liberális Demokrata Párt (LDP) jelöltje – között. Az első fordulóban az SZRP jelöltjére 1696 polgár voksolt, míg az LDP által indított Milivoj Vrebalov 2013 szavazatot kapott. Egyes értesülések szerint a radikálisok jelöltje saját pártjának támogatása mellett a szocialisták támogatását is magáénak tudhatja majd. A másik oldalon pedig úgy tudni, Vrebalov mellett több párt, köztük a Vajdasági Magyar Szövetség is nyilvánosan kiállt – számol be a Magyar Szó.
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
