Rendőrök biztosítják a szlovákiai választást

A román belügyminisztérium is érdeklődik a hét végi gyergyóditrói Székely Nemzetgyűlés engedélyezési folyamata iránt. Arra kérik a szervezőket, hogy ne legyen rendbontás – olvasható a Transindex oldalán. Nem érkeznek nemzetközi megfigyelők, viszont a belügyminiszter bejelentése szerint 6 000 rendőr biztosítja a szombati szlovákiai parlamenti választások zavartalan menetét – adja hírül a felvidek.ma és a Pátria Rádió.

MNO
2006. 06. 15. 13:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BM-t érdekli, az RMDSZ-t hidegen hagyja a ditrói nagygyűlés

Lapértesülések szerint a belügyminisztérium két képviselője is részt vett a hét végi gyergyóditrói Székely Nemzetgyűlés engedélyezését megvitató egyeztetésen. A törvény szerint a tömeges gyülekezést egy olyan bizottságnak kell jóváhagynia, melyben a polgármester, a jegyző, a helyi rendőrparancsnok, valamint a megyei rendőrség és a körzeti csendőrség megbízottja is részt vesz – ismertette Bardocz Ferenc, a ditrói polgármester.
Az említett tagokból álló bizottság hétfői tanácskozásán azonban a belügyminisztérium képviselői is megjelentek, akik – Árus Zsolt, a Gyergyószéki Székely Tanács elnökének elmondása szerint – arra kérték a szervezőket, figyeljenek oda, hogy ne legyen rendbontás a rendezvényen. Fazakas Szilárd, az RMDSZ helyi szervezetének elnöke közölte: az RMDSZ nem lesz társszervezője a rendezvénynek. Hozzátette: a szövetség nem tiltja, de nem is támogatja a tagság és az RMDSZ-tisztségviselők részvételét az eseményen. A fent említett bizottság várhatóan ma hoz döntést az engedélyezésről. Gyergyói-medence településein már megjelentek a nemzetgyűlést hirdető plakátok, melyeken négy székely ruhás, csengettyűs férfi hívogatja az érdeklődőket a vasárnapi eseményre – olvasható a transindex oldalán.

Nemet mondott az Apáczai a Magyar Kollégiumra

Formai okok miatt visszautasította az Apáczai Közalapítvány a temesvári szórványkollégium létrehozására benyújtott pályázatot. A döntésről írásban tájékoztatták az érintetteket. A temesváriak csak kifogásnak tartják a magyarázatot: „azt mondták, hogy hiányzik az aláírási színpéldány, amit egy korábbi pályázatunkhoz elfelejtettünk csatolni. Mi akkor ezt pótoltuk, de az Apáczainál azt állítják, hogy nem” – állítja Bodó Barna, a pályázó Szórvány Alapítvány elnöke. Az elképzelés egy hatvan férőhelyes komplexumra vonatkozott, amely szállást és ellátást biztosítana a Temesváron tanuló magyar diákok számára, akik ugyanitt tanulhatnának és kutatómunkát is végezhetnének. Toró T. Tibor Temes megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő, a Magyar Kollégium egyik megálmodója hangsúlyozta: nem szociális intézményről van szó, hanem elitképzésről. Hozzátette: megóvják az Apáczai döntését – tájékoztat a Nyugati Jelen.

Nincs szükség külföldi megfigyelőkre, a 6 000 rendőr is megteszi

Nem érkeznek nemzetközi megfigyelők a szombati szlovákiai parlamenti választásokra. A 2002-es választásokra az EBESZ még 11 tagú megfigyelői csoportot küldött Szlovákiába. A külügyminisztérium szerint Szlovákia ma fejlett, demokratikus ország, ezért a nemzetközi szervezetek nem tartják szükségesnek megfigyelők kiküldését.

A Pátria Rádió ugyanakkor arról tájékoztatott, hogy a belügyminiszter bejelentése szerint 6 000 rendőr fogja biztosítani a voksolás zavartalan menetét. Mint mondta: a rendőrök a közrend betartására és a szavazóhelyiségek biztonságára ügyelnek majd, emellett ők kísérik a körzetek összesített eredményeit szállító autókat is a Központi Választási Bizottságig. Hozzátette: a pirotechnikusok feladata a Statisztikai Hivatal és a Központi Választási Bizottság székhelyének fokozott ellenőrzése lesz – olvasható a felvidek.ma honlapon.

Törökbecsei elnökválasztás – ne szavazzanak?

Ne vegyenek részt a választáson a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének választópolgárai – hangoztatta dr. Páll Sándor, a VMDK elnöke és Erdmann Ferenc, a törökbecsei községi szervezet elnöke. Kérésüket azzal indokolták, hogy a jelöltek a magyarokat érintő kérdésekben – az egyenrangú nyelv- és íráshasználat, a magyar helységnevek használata, a község által alapított közvállalatokban a magyar nemzetiségűek arányos foglalkoztatásának biztosítása – eddig nem foglaltak állást. Mint mondták: a fenti követelménynek csak Radoslav Èokiæ, az SZDP jelöltje tett eleget, amiért támogatta is őt a VMDK az első körben.

Törökbecsén június elején tartották az elnökválasztást, miután a Szerb Radikális Párt (SZRP) községi szervezete által kezdeményezett népszavazás során leváltották a korábbi demokrata községi elnököt. A nyolc jelölt közül azonban egyikük sem kapott a tisztség elnyeréséhez elegendő szavazatot az első körben, ezért a június 18-i második fordulóban újabb megmérettetésre kerül sor, immár két jelölt – Sasa Maksimovic, a radikálisok jelöltje és Milivoj Vrebalov, a Liberális Demokrata Párt (LDP) jelöltje – között. Az első fordulóban az SZRP jelöltjére 1696 polgár voksolt, míg az LDP által indított Milivoj Vrebalov 2013 szavazatot kapott. Egyes értesülések szerint a radikálisok jelöltje saját pártjának támogatása mellett a szocialisták támogatását is magáénak tudhatja majd. A másik oldalon pedig úgy tudni, Vrebalov mellett több párt, köztük a Vajdasági Magyar Szövetség is nyilvánosan kiállt – számol be a Magyar Szó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.