Schüssel szerint népszavazás kellene

Wolfgang Schüssel, az EU leköszönő soros elnöke fenntartja, hogy az alkotmányos szerződést európai népszavazásra kellene bocsátani, de maga sem hisz abban, hogy ez sikerülhet.

MN-összefoglaló
2006. 06. 20. 20:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wolfgang Schüssel, az Európai Unió leköszönő soros elnöke kedden az Európai Parlamentben ismertette a múlt héten tartott uniós csúcstalálkozó legfontosabb eredményeit. Az alkotmányos szerződésről szólva az osztrák kancellár az állam- és kormányfők vitájának alapján valószínűtlennek tartotta, hogy a szöveget jelenlegi formájában még egyszer népszavazásra bocsájtsák, ugyanakkor annak lényegi, tartalmi elemeit meg kell tartani.

Hans-Gert Pöttering, az EP-ben legnagyobb frakcióval rendelkező Európai Néppárt frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy pártja szerint az alkotmányos szerződés sohasem volt halott. Pöttering kezdeményezte, hogy a Tanács, az EP és a Bizottság részvételével egy munkacsoportot hozzanak létre a 2007. márciusi berlini nyilatkozat előkészítésére. Martin Schulz a szocialista frakció vezetője elégedett azzal, hogy az Európai Tanács továbbra is támogatja az alkotmányos szerződés lényegét, egyúttal azonban annak a véleményének adott hangot, hogy az elmúlt egy év elvesztegetett időnek bizonyult. Silvana Koch-Mehrin, a liberálisok vezérszónoka is üdvözölte, hogy a tagállamok kitartanak az alkotmány legfobtosabb tartalmi elemei mellett, Monica Frassoni a zöldektől viszont kifogásolta, hogy a csúcson újabb egy évvel kiterjesztették a bizonytalanság időszakát.

Továbbra is fenntartja azt a személyes véleményét, hogy az alkotmányos szerződésről európai szintű népszavazást kellene tartani – mondta a BruxInfo kérdésére Josep Borrell parlamenti elnökkel közösen tartott sajtóértekezletén Wolfgang Schüssel. A kancellár nem tartaná jó ötletnek, ha mindenkinemzeti referendumot tartana a dokumentumról, mert ebben az esetben nagy a kockázata annak, hogy egyes országokra jellemző belpolitikai kérdések fogják befolyásolni a szavazás kimenetelét. Schüssel szerint az lenne az ideális, ha a kettős többség elvét alkalmaznák, vagyis az alkotmányt akkor fogadnák el, ha az országok és a lakosság többségének a támogatását is élvezi. A kancellár ugyanakkor elismerte, hogy az európai szintű népszavazás kivitelezése jelenleg nem reális. Josep Borrell parlamenti elnök ugyancsak híve az európai referendumnak, ám nem hiszi, hogy az EP többsége támogatná azt.
(BruxInfo)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.