Strasbourg nem tetszik az EP-képviselőknek

Az Európa Parlament strasbourgi székhelye már nem jelképezi Európa egységét, hanem inkább ék, amely megosztja az uniót - véli Richard Ashworth brit EP-képviselő (Európai Néppárt), aki arra kéri az unió polgárait, hogy egy internetes oldalon írják alá az egyszékhelyű EU-központ megteremtésére vonatkozó indítványát.

MNO
2006. 06. 03. 8:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Strasbourg az első világháború után, 1918-ban került vissza Németországtól a franciákhoz. A második világháborút követően a francia külügyminiszter, Robert Schuman és Konrad Adenauer német kancellár – Nagy-Britannia és az USA támogatásával – dolgozták ki azt a programot, amely újraegyesítette Európát. Nem csoda, hogy a két politikus ezt a történelmi konfliktusok által gyakran érintett várost választotta az európai parlament székhelyének.

Jelenleg a strasbourgi Európai Parlament a képviselők hivatalos székhelye, és az amszterdami szerződés szerint évente tizenkétszer itt kell üléseznie a plénumnak.

A parlament azonban időközben új otthonra talált Brüsszelben. Az adminisztráció, a családtagok – minden ott található. A belga fővárosban lévő EP-épület számos előnnyel rendelkezik: jól megközelíthető, elég nagy ahhoz, hogy helyet adjon a képviselőknek, és közel van a többi európai intézményhez.

Ennek ellenére minden hónapban az egész parlament 400 kilométerrel odébbköltözik. Seregnyi teherautó viszi a papírmunkához szükséges eszközöket a francia városba, több száz EU-képviselő pedig különböző útvonalakon próbál odajutni. Senki sem tudja pontosan, hogy a rendszeres költözéses és visszaköltözés összességében mennyibe kerül, de optimista becslés szerint legkevesebb évi 200 millió euróba.

Richard Ashworth szerint Strasbourg egy kedves város, érdemes meglátogatni – de nem minden hónapban. A képviselőknek sem tetszik a sok macera, és minden lehetőséget megragadnak, hogy ki is fejezzék nemtetszésüket.

Az amszterdami szerződést csak a magas politika változtathatja meg, s a módosításról a franciák hallani sem akarnak. Pedig sokak szerint előbb vagy utóbb változtatni kell, mert már most eljutottunk oda, hogy míg Strasbourg régen az európai egység jelképe volt, ma már ék, amely megosztja az uniót.

Az EP strasbourgi székházát a reform hívei szerint egyetemi központként lehetne használni, így Strasbourg a jövőben az oktatás és a kutatás egységének a szimbóluma lehetne.

A brit képviselő arra kéri az unió polgárait, hogy ha egyetértenek vele, akkor látogassanak el a www.oneseat.eu weboldalra és írják alá az online petíciót. (A szavazólap 17 nyelven érhető el, magyarul is.) Péntek reggel 416.700 szavazatot jelzett az oldal, s a cél egymillió aláírás összegyűjtése.

euractiv.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.