A Fidesz támogatja HÖOK azon törekvését, hogy a kormány álljon el az utólagos képzési hozzájárulás bevezetésétől, valamint hogy induljon átfogó vita a felsőoktatás finanszírozásáról, ahelyett, hogy csupán a hallgatókra és családjaikra hárítják a terheket – mondta Pokorni Zoltán, miután megbeszélést folytatott a hallgatói érdekképviselet küldöttségével. A Fidesz oktatási kabinetvezetője közölte: a HÖOK minden parlamenti párttal találkozni kíván az utólagos képzési hozzájárulás ügyében.
Elmondta, az egyetemeknek és a főiskoláknak már elküldött törvénytervezet szerint két lépésre készül a kormány: amellett, hogy bevezetné az utólagos képzési hozzájárulást, „brutálisan„ megemelné az eddig is költségtérítéses képzések díját. A kormány elképzelései szerint ugyanis a költségtérítés összege a jövőben nem lehetne kevesebb a képzési és a fenntartási normatíva együttes összegénél, vagyis a legolcsóbb képzésekért, mint pedagógus-képzés, évi minimum 380 ezer forintot, míg a drágább képzésekért, mint az orvosi, akár 1,1 millió forintot is fizethetnek a hallgatók – tette hozzá. Rámutatott: a helyzet abszurditását jól jellemzi, hogy ez a költségtérítés kétszeresen-háromszorosan haladja meg az évben maximálisan felvehető diákhitel összegét.
Összességben mindez azt jelentené, – folytatta Pokorni Zoltán – hogy megszűnik az államilag finanszírozott képzés, nem lesz olyan, akinek nem kell megfizetnie a tanulás árát. Pokorni Zoltán ugyanakkor megjegyezte: tart attól, hogy a kormány átgondolja koncepcióját, és még rosszabb ötletekkel áll elő, például visszamenőleges hatállyal minden diplomásra kiterjeszti az utólagos képzési hozzájárulást, vagy azonnali, mindenkire vonatkozó tandíjat vezet be.
(MTI)
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
