Tölgyessy Péter a Népszabadságban közzétett írásában kifejti: Gyurcsány Ferenc eddigi indítványai döntően adóemelések és más szokásos megszorítások, általuk az ország még korántsem lép ki az évtizedek óta jellemző „húzd meg, ereszd meg” időszakok monoton ismétlődéséből. A kormányfő elhatározása csaknem halálugrás – írja Tölgyessy Péter, aki szerint a kormánytöbbség nem kapott világos felhatalmazást a megszorításokra a választóktól. Még sohasem készült a lehetőségekkel olyan kevéssé számoló költségvetés, mint tavaly – teszi hozzá. A teheremelésekkel ma lényegében Orbán Viktor legyőzésének az árát törleszti az ország.
A szakember úgy látja, a kormány tüntetően igyekszik a megszorításoknak baloldali jelleget adni, ám az egyik legtöbb bevételt hozó intézkedés, a húsz százalékban egységesített áfakulcs inkább az alacsonyabb jövedelműeket sújtja. Így részben az élelmiszerek és a gáz megemelt adója finanszírozza a tartós fogyasztási cikkek év eleji tehermérséklését.Az adóeltitkolás ellen tervezett intézkedések némileg kiszélesíthetik az adóalapot, azonban viszonyaink közt nemigen hoznak az előirányzottat elérő bevételeket – olvasható a cikkben. A túlelosztás visszavételének politikailag legkevésbé költséges módja ezúttal is alighanem az inflációkeltés lesz – véli Tölgyessy Péter.
Radikális kurtítás – úri passzió
A szakember szerint jócskán lehetne a közszolgáltatások hatékonyságán javítani, és a létszámon is akad mit csökkenteni. A közalkalmazotti állomány radikális megkurtítása azonban korántsem univerzális csodaszer. Tölgyessy Péter azt írja, a minisztériumok hatásköri megosztásának átszabása, számuk mérséklése önmagában még nem reform, hanem esetenként tévútra vivő passzió. A tizedelésszerű elbocsátások után rendszerint hamarosan helyreállnak a korábbi állapotok.
A vizitdíj és az utólagos tandíj bevezetése helyett Tölgyessy Péter szerint egy kisebb összegű, de azonnal fizetendő tandíj, és a tényleges gyógyítási költségek 10 százalékát kitevő, évente legfeljebb százezer forintos térítés inkább segítene.
A miniszterek korlátozottan alkalmasak
A Gyurcsány Ferenc által felállított kormány távolról sem erős reformkormány, számos miniszter csak korlátozottan alkalmas a változtatási szándékok tevékeny képviseletére – közli a politikai elemző. Tölgyessy Péter szerint igazán karakteres pénzügyminiszter hiányában a megszorításokat többnyire maga a kormányfő jeleníti meg a választók előtt. A miniszterelnök módszeresen törekedett a legfontosabb stratégiai ügyeket kivonni a tárcák hatásköréből. A törvénybe iktatott kormányzati szerkezet sajátos keveréke az elnöki rendszernek és a nyolcvanas évek reformelképzeléseinek. Csaknem megszűnt a kabinetelv, az adminisztráció a kormányfő által hierarchikusan vezetett gépezetté válik.
Gázáremelés és versenyképesség
A két esztendeje még fölöttébb valószínűtlen választási győzelem után Gyurcsány Ferenc érthetően fölébe kerekedett pártja hagyományos érdekcsoportjainak. Az SZDSZ régi vezetőinek nincs erős képviseletük a kormányban, minden eddiginél kevésbé érvényesülnek a szabad demokraták szempontjai. A miniszterelnök most könnyen érezheti úgy, hogy a vízen is képes járni, ám ha mindent maga intéz, veszélyesen nagyra nőhet személyes felelőssége – írja Tölgyessy Péter. A mégoly bátor gázáremeléstől sem lesz önmagában versenyképesebb az ország. Az egyensúlyzavarok enyhülésével ismét kezdődhet az osztogatás.
(Népszabadság/InfoRádió
Fába ékelődött robbanótestre bukkantak a Mátrában, megszólalt a honvédség
