Világos véleménykülönbség az IMF és a Gyurcsány-kormány között

A magyar költségvetés kétségbeejtő helyzetével és a Gyurcsány-kormány tervezett intézkedéseinek bírálatával foglalkozik a Financial Times német kiadása és a Frankfurter Allgemeine Zeitung is. A Bild Zeitungban az SPD felháborodását ismertetik, amiért Merkel kancellár sötét képet mert festeni a németországi költségvetési helyzetről.

2006. 06. 22. 7:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Financial Times Deutschland (ftd.de)

A brit pénzügyi napilap német változatában Krishna Guha Washingtonból és Chris Condon Budapestről keltezett Az IMF bírálja Magyarország megszorító csomagját című cikkében a Gyurcsány-kabinet pénzügyi terveit elemzi.

Gyurcsány Ferenc kormánya adóemelésekkel és a kiadások visszafogásával kívánja a GDP arányos költségvetési hiányt az idén 9,4 százalékra, jövőre 6,1 százalékra csökkenteni. A Financial Times információi szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) teljesíthetetlennek tartja ezeket a terveket. Gyurcsány szerdán megerősítette, hogy „igen világos véleménykülönbség” áll fenn kormánya és az IMF között.

Magyarország magas költségvetési hiánya veszélyezteti az euró 2010-es bevezetésére vonatkozó terveket. Az elmúlt napokban közgazdászok kifejezték afeletti kétségüket, hogy a takarékossági program valóban alkalmas eszköz lenne a problémák megoldására. Gyurcsány áprilisi újraválasztását követően bejelentette, hogy az áfát, a jövedelmi és vállalkozási adókat felemeli. Ezen túl több ezer állami alkalmazott elbocsátását tervezi.

Gyurcsány kijelentette a Financial Timesnak, hogy az IMF szakértői a „szociális kiadások gyorsabb csökkentését, a szociális háló további lazítását követelték tőle”. Ehhez csökkenteni kellene a nyugdíjakat, a család- és lakástámogatásokat. „Ez mind rendkívül kényes kérdés és úgy gondoljuk, hogy ez nem csak szociális problémákhoz vezetne” – nyilatkozta Gyurcsány. „Ez itt politikai, nem csak közgazdasági dilemma.”

Amennyiben helyesnek bizonyulnak az IMF számításai, akkor az idei magyar költségvetési hiány tíz százalékra, míg a jövő évi 7,5 percentre rúgna. Ezzel az állami eladósodás messze meghaladná az euró bevezetésének maastrichti kritériumait.

Az IMF leginkább az adóemeléseket bírálja a takarékossági csomagban. A közgazdászok szerint a növekvő járulékok a bürokrácia növekedéséhez, adócsaláshoz és romló versenyképességhez vezetnek majd. Ez jelentősen megterhelné a magyar gazdasági növekedést is. Gyurcsány egyelőre tántoríthatatlannak tűnik. „Nekünk saját utunkat kell járnunk” –nyilatkozta. „Csak így tudjuk azt a szociális igazságosságot garantálni, amit elértünk.”

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilapban Hanno Mußler A magyar pénzpiacok képtelenek megnyugodni című cikkében Budapest pénzügyi helyzetével foglalkozik. Az írás apropója a Nemzeti Bank kamatemelése. Az idei 3,3 százalékos inflációs rátát követően 2007-ben a Nemzeti Bank az áremelkedések megduplázódásával, 6-7 százalékos inflációval számol.

A kormányalakítást követően Gyurcsány Ferenc kénytelen volt tiszta vizet önteni a pohárba. A kormányfő bevallotta, drasztikus megszorítások nélkül a GDP arányos költségvetési hiány elérné a 9,6 százalékot. A választási kampányban a kormány tagadta mindezt és kitartott – legjobb meggyőződése ellenére – a 6,1 százalékos prognózisa mellett.

A magyar gazdaság, mely a politikai fordulatot követően az egykori keleti tömb országai közül hosszabb ideg a legjobbnak tűnt, az elmúlt négy évben súlyos válságtüneteket mutat. Magyarország ma egyetlen – az euró bevezetéséhez előírt – maastrichti feltételt sem teljesít. Gyurcsány Ferenc most nekilátott az ellenintézkedéseknek, bár az általa választott terápia hatékonysága több, mint kétséges. A választások előtt még adócsökkentéseket ígért, most a hivatalában megerősített miniszterelnök kiadáscsökkentéseket és kemény adóemeléseket ígér.

Bild Zeitung (bild.t-online.de)

A legnagyobb példányszámú bulvárlap Az SPD-t felháborítja Merkel Németországgal kapcsolatos kijelentése című cikkében a kancellár asszony költségvetési beszédében tett egyik kijelentésének következményeivel foglalkozik.

Miután Angela Merkel a tegnapi költségvetési vitában ismételten csődhelyzetben lévőnek nevezte Németországot, most emiatt háborog a nagykoalíciós szövetséges, az SPD. A szociáldemokraták szerint a kancellár asszony túlzott kritikájával maga is hozzájárul a bajokhoz.

„Németország export-világbajnok és nem csődhelyzetben lévő alakulat. Véget kell vetni Németországnak termelőhelyként történő lebecsülésének és becsmérlésének” – követelte a párt balszárnyához tartózó Ottmar Schreiner.

Óvatosabban, de szintén elhatárolódott az SPD Bundestag frakcióját irányító Peter Struck: „Az a kijelentés, hogy Németországot szanálni kell, nem tükrözi a véleményemet!“

A régi trükkel próbálkozott a saar-vidéki SPD elnök Heiko Maas, aki szerint: „A kancellárasszony rosszabbnak ábrázolja az országot, mint a valóság. Ezzel sok ezer ember teljesítményéről szól becsmérlően.“

Ugyanakkor a lap egy másik cikkében a tekintélyes müncheni közgazdász, Hans-Werner Sinn elemzésében részben igazat ad Merkelnek. Ugyan még Németországnak nem kellett államcsődöt jelentenie, de ha a felelőtlen költekezésnek nem vetnek véget, akkor ez is bekövetkezhet. A szövetségi állam adósságai meghaladják az 1,5 billió eurót, a GDP 68 százalékát, ami azt jelenti, hogy naponta 175 millió eurót kell csak a kamatok törlesztésére fordítania.

Mivel a szociális kiadások már meghaladják a gazdasági teljesítmény egyharmadát, a költségvetés lassan összeomlik. Ezért ideje a valóban alapos takarékosságnak – vélekedik Sinn, aki szerint a csődhelyzet közelében lévő államnak ideje tevékenységét csak a legfontosabb területekre koncentrálnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.