Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Konrad Schuller A lengyel elnöki hivatal a tazot a Stürmerhez hasonlítja című írásában a Berlin és Varsó közti újabb diplomáciai súrlódásokról tudósít.
A lengyel elnöki hivatalt vezető Maciej Lopinski egy Kaczynskit gúnyoló szöveg kapcsán azt vetette a „baloldali alternatív” tageszeitung szemére, hogy az a nemzetiszocialista propaganda lap, a harmincas évekbeli „ Der Stürmer“ poézisét követi.
Az elnöki honlap csütörtökön részleteket idézett egy Lopinskival készített televíziós interjúból, valamint fakszimilében leközölte a Stürmer ama hírhedt számát, melyben „A zsidó a mi balszerencsénk” című pamflet olvasható. „Ez a kapcsolat a kékszemű németek és a lengyel krumpli között“ – mondta Lopinski.
A taz ( tageszeitung) „Gazfickók, akik meg kívánják változtatni a világot” című szatirikus sorozatában Angela Merkel és Horst Köhler után „Lengyelország új krumplija” felütéssel Kaczynskiről készített portrét. A portréban többször utaltak arra, hogy a lengyel elnök harcos ellenfele a homoszexuálisok diszkriminációja elleni demonstrációknak. „A nyilvános férfihátsókat többször is betiltotta”, miközben testvére házassági papírok nélkül él közös lakásban saját édesanyjával.
A varsói elnöki hivatal vezetője a cikkben felismerni vélte „a német lélek állapotát“, mely „igen csak nyugtalanságra okot adó.” Lopinski megismételte az elmúlt napokban több varsói kormánytag által kifejezett elvárást, miszerint a német politikusok határolódjanak el a taz cikkétől. Kaczynski hétfőn lemondta az ún. „weimari háromszög” rendezvényén történő – e csoport tagja még Angela Merkel és Jacques Chirac – részvételét. A varsói elnöki hivatal visszautasította azokat, a lengyel médiában felbukkant találgatásokat, miszerint a találkozó lemondása a taz cikkére adott válasz lett volna. Az elnök – a hivatala szerint – emésztési problémákkal küzd.
Időközben a tageszeitung „bocsánatot kért”. Nyílt levelet írt a szerkesztőség „a krumplinak”, amelyben őszinte sajnálatának adott hangot annak, hogy egy ilyen „csodálatos zöldségféléhez” hasonlították a lengyel elnököt.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák lap A kelet-európai konkurencia egyre erősebb lesz című cikkében a tekintélyes Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlítások Intézetének (WIIW) kutatási eredményeit ismerteti. Eszerint azok az idők elmúltak, amikor Kelet-Európa olcsó termékekkel jelentkezett a nyugat-európai piacokon. Az új EU tagállamok exporttermékeinek minősége – Peter Havlik, a WIIW helyettes-vezetője szerint – drámai javuláson esett át. Ráadásul a termelékenység is jelentősen növekedett: a külföldi tulajdonban lévő cégek esetében ez már a nyugat-európai szinten áll, a többi cégnél is csak harmadával alacsonyabb ennél a szintnél, s mivel a bérszínvonal átlagosan továbbra is a nyugati szint alig egyharmadát éri el, ezért az új keleti EU tagállamokban előállított termékek egyre versenyképesebbek.
Ezen a fejlődési irányon alig módosít valamit, hogy Kelet- és Közép-Európában erősen növekedtek a bérek és a helyi valuták többsége felértékelődött, ezt kiegyensúlyozta a termelékenység emelkedése. Ehhez a 2002 óta Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon megfigyelhető fejlődéshez a közelmúltban csatlakozott Szlovénia és Szlovákia is. Ezért nem meglepő, hogy majd mindegyik új EU-tag exportja ez év első felében drámaian, több mint 20 százalékkal növekedett.
Ezek a kedvező tendenciák visszatükröződnek a gazdasági növekedésben, majd minden új tagállamban a tavalyihoz képest emelkedett a gazdasági növekedés. Átlagosan az idei GDP növekedés 5,2 százalékos, míg tavaly 4,7 százalék volt. Egyetlen ország, mely képtelen lépést tartani ezzel az örömteli fejlődéssel, a súlyos költségvetési problémákkal küzdő Magyarország. Még egy kedvező következmény: az új tagállamokban – itt ismét csak Magyarország jelent kivételt – csökken a munkanélküliség. Bár Lengyelországban és Szlovákiában a csökkenés ellenére az még (17,5 ill. 14,5 százalékkal) igen magasnak tekinthető.
Frankfurter Rundschau (fr-aktuell.de)
A baloldali német napilapban Michael Lüders Keserű emlékek című cikkében az Isztambulban megrendezett Kihívások és lehetőségek című konferenciával foglalkozik, ahol vezető muzulmán személyek Európa és az iszlám kapcsolatáról vitatkoztak. A beszélgetés apropójául az egy éve elkövetett londoni merényletek szolgáltak.
Mustafa Ceric, Bosznia főmuftija bírálta az integráció ama felfogását, mely egy meghatározó kultúrából és az ahhoz történő asszimilációból indul ki. „A muzulmánok évszázadok óta részét képezik Európának, az európai kultúra nemcsak keresztény és zsidó alapokon nyugszik, hanem hasonló mértékben, legkésőbb a hispániai hódítás óta iszlám fundamentumokra is épül. A muzulmánok nem kívánnak tovább megtűrt kisebbség maradni. Elfogadják a jogállamiságot, a pluralizmust és a demokráciát, de vallási identitásuk elvesztését már nem. Egy olyan euro-iszlám, mely kizárólag a szekularizációt hangsúlyozza, nem érdekli a muzulmánokat.
A muzulmán többség szívét és fejét elsődlegesen a valláson keresztül lehet elérni. Ez elsősorban a franciaországi arab és pakisztáni brit bevándorlókra érvényes, kevésbé a németországi törökökre, mert Törökország Atatürk óta külön úton jár. Mivel egy iszlám Luther Márton belátható időn belül nem várható, annál fontosabbak a megbeszélések a mérsékelt, reformorientált, hívő muzulmánokkal.
Frankfurter Neue Presse (rhein-main.net)
A frankfurti napilap Végét járja a koalíció? című írásában találgatja a mind hevesebbé váló berlini adok–kapok kimenetelét.
Mind élesebbé válik a kancellár vezetési képessége kapcsán kirobbant koalíciós vita. Vezető SPD politikusok tegnap még élesebben támadták Angela Merkelt, és arra figyelmeztették a CDU/CSU-t, hogy tartsa magát a korábban megkötött megállapodásokhoz. „Eme koalíció egyik legfontosabb problémája mindinkább a kancellár” – nyilatkozta az SPD jobbszárnyának tartott seeheimi kör szóvivője, Johannes Kahrs, aki vezetésképtelenséget vetett Merkel szemére. Majd úgy fogalmazott: „a fejétől büdös a hal.”
A kancellár elleni SPD támadások miatt CDU és CSU politikusok a szociáldemokrata vezetés határozott állásfoglalását és a koalíció folytatása melletti kiállást követelték. A CSU pártigazgatója, Markus Söder ellentámadásba lendült és a Bundestag frakcióvezetőjének, a Merkel elleni támadásokra engedélyt adó Peter Strucknak azt ajánlotta: „Sürgősen változtasson a stílusán.” Más lapok hozzáteszik, hogy Söder azt is javasolta a lelkes motoros Strucknak, utazzon Skandináviába, hogy ott lehűtse magát.
A koalíció létét is veszélyeztető heves vita kirobbantója a hét elején fáradtságosan kialkudott egészségügyi kompromisszum. Merkel közvetlenül a döntő tárgyalási forduló előtt azzal lepte meg koalíciós partnerét, hogy az egészségbiztosító finanszírozása érdekében nem járul hozzá az adóemeléshez. Erre Merkelt a CDU/CSU tartományi-miniszterelnökök kényszerítették. Ezzel azonban a reform a beharangozott nagy dobás helyett csak apró lépésre sikerült.
A reformot az SPD vezetése láthatóan nehezen képes saját frakciójában keresztülvinni, éppen ezért lehetséges, hogy a szociáldemokraták, mint azt már korábban megtették, a mostani megállapodás felülvizsgálatát is kérni fogják.
Eközben Peer Steinbrück (SPD) pénzügyminiszter a nagykoalíció egészéről állított ki rossz bizonyítványt, mint mondta, nem sikerült a németországi politikai blokádot feloldani. A kormány, a Bundestag és a tartományok viszonyát kell újragondolni. „Az lehetetlen, hogy a tárcák kidolgoznak egy kompromisszumot, amit elfogad a kormány, amit majd a frakciók közötti kompromisszummal helyettesítenek, hogy ehelyett végül egy harmadik lépjen életbe, melyet a tartományokkal kötöttek.”
Folyamatosan szivárog a klór Sajóbábonyban