A politológus szerint Gyurcsány a tűzzel játszik

Török Gábor kockázatosnak és elhibázott lépésnek nevezte Gyurcsány Ferenc döntését, miszerint bizalmi szavazást kér maga ellen. Ha Gyurcsány elbukik, a koalíciós pártok pedig nem tudnak megállapodni az utódjáról, és az államfő jelöltjét 40 napig nem választják meg, új választásokat írhatnak ki, de ez kevéssé valószínű a politológus szerint, aki úgy véli, ha a kormányfő marad, akkor is politikai presztízsveszteségre számíthat.

MNO
2006. 10. 02. 11:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Értem a szándékot, de rendkívül kockázatos lépésnek tartom Gyurcsány Ferenc döntését” – mondta Török Gábor politológus. Megjegyezte ugyanakkor, hogy bár ez a lépés beleillik a Gyurcsány kockázatvállaló, előremenekülő stratégiájába, de ezúttal a tűzzel játszó miniszterelnök sokkal kevesebbet nyerhet a számára sikeres szavazással, mint amennyit veszíthet a bukással.

A döntés Török szerint két szempontból is elhibázott. Egyrészt azért, mert a kormánypárti politikusok az elmúlt hetekben, hónapokban azt kommunikálták, hogy az önkormányzati választásnak nincs „nagypolitikai”, közjogi következményük. Ezzel szemben a mostani döntéssel mégis csak azt jelzik, hogy van.

Az igazi kockázatot persze az jelenti, hogy Gyurcsány maga kérte a bizalmi szavazást maga ellen, megkönnyítve ezzel a párton, koalíción belüli ellenzéke dolgát. Egyfelől ugyanis azok kezébe adta az eszközt a menesztésére, akik gondoltak ugyan erre, de maguktól talán nem lépték volna meg, másfelől most úgy válthatják őt le, hogy előzetesen nem kell megállapodni az utódjáról.

Török Gábor szerint ugyan a legnagyobb valószínűsége annak van, hogy Gyurcsány a bizalmi szavazáson megkapja a többséget, de ebben az esetben is politikai presztízsveszteséget okozhat neki a szavazás.

Ha a kevésbé valószínű forgatókönyv jön be, és Gyurcsány belebukik a bizalmi szavazásba, akkor az államfő kezébe kerül a döntés, hogy új miniszterelnök személyére tegyen javaslatot – mondta Török Gábor. A köztársasági elnöknek olyan személyt kell megneveznie, akinek van esélye a megválasztatásra, így feltehetően egy, az MSZP és az SZDSZ által közösen kijelölt személyt nevez meg. Ha ezt a jelöltet 40 napig nem választja meg a parlament, akkor Sólyom László feloszlathatja az országgyűlést, és új választást kell kiírnia. Török Gábor szerint ennek a forgatókönyvnek a bekövetkeztére van a legkisebb esély.

(Forrás: index.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.