Fegyveres rendvédelmi dolgozók tüntettek a Kossuth téren

Követelik, hogy a béreik reálértéke ne csökkenjen, a gazdasági egyensúly helyreállítását követően pedig GDP-arányosan kezdjék meg az uniós bérekhez történő bérfelzárkóztatást. Azt is szeretnék, hogy a fegyveres és rendvédelmi szervekre vonatkozó törvényeket az Országgyűlés minősítse át kétharmadosokká.

MNO
2006. 10. 14. 11:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyórás figyelmeztető demonstrációt tartottak a Parlament előtt a fegyveres és rendvédelmi dolgozók szombaton délelőtt. A rendezvény a Kossuth Lajos tér másik oldalán zajló, több hete tartó demonstrációtól kordonokkal volt elkerítve, a fegyveres testületek rendezvényére a demonstrálókon kívül csak a sajtó munkatársai léphettek be.

Az összesen mintegy 800 dolgozó – szervezetenként körülbelül 100 fő – a Szalay utcában gyülekezett, majd dobszóra vonultak be a Kossuth-szobor előtti füves területre. A kordonon túlról néhány ember megtapsolta őket, egy-két személy pedig azt kiabálta, hogy „most ti vagytok a rácson belül”.

A szervezetek különböző színű megkülönböztető mellényt viseltek magukon.

Gaskó István, a LIGA Szakszervezetek elnöke hangsúlyozta, reméli, hogy a kormány figyelembe veszi a fegyveres és rendvédelmi dolgozók tiltakozását és megpróbál olyan helyettesítő forrásokat találni, amely szükségtelenné teszi e szervezetek bérezésének megcsonkítását. Mint mondta: a LIGA Szakszervezet szolidáris, és mindenféle szolidaritási akcióra kész lesz a jövőben is.

Felvételről elhangzott a honvéd- és határőrtiszti eskü, valamint a rendőrtiszti eskü, majd ezt követően Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke felolvasta petíciójukat.

Ebben egyebek közt az szerepel: nem nézhetik tétlenül, hogy „átgondolatlan, reformoknak álcázott, kizárólag költségvetési indíttatású, fűnyíró elvű létszámcsökkentések, átszervezések végleg működésképtelenné tegyék a fegyveres és rendvédelmi testületeket, amely miatt az állam és az ország kiszolgáltatottá váljon!”.

Felhívják a figyelmet arra, hogy a fegyveres erők és rendvédelem szervek az állam alappillérei, azok feladatrendszerén, működésén, szerkezetén állománystruktúráján változtatni csak társadalmi és politikai konszenzussal lehet.

Felolvasták követeléseiket, amelyek között szerepel, hogy az Országgyűlés a fegyveres és rendvédelmi szerveknek feladatukkal arányos, azt maradéktalanul fedező költségvetési forrásokat biztosítson, és az alaprendeltetéstől eltérő rendkívüli feladatok forrásául ne a tárcák büdzséje, hanem a központi költségvetési tartalék szolgáljon.

Követelik, hogy a béreik reálértéke ne csökkenjen, a gazdasági egyensúly helyreállítását követően pedig GDP-arányosan kezdjék meg az uniós bérekhez történő bérfelzárkóztatást. Azt is szeretnék, hogy a fegyveres és rendvédelmi szervekre vonatkozó, jelenleg egyszerű parlamenti többséggel módosítható törvényeket az Országgyűlés minősítse át kétharmadosokká. A követelések elhangzása között légvédelmi sziréna hangja szólt.

A petíciót Kondorosi Ferenc, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára vette át, aki hangsúlyozta, hogy tisztességgel és lelkiismeretesen fogják tanulmányozni azt. Mint mondta, a demonstrálók lelkiismeretes munkája a jogállam fontos garanciáját jelenti és megköszönte helytállásukat.

Az államtitkár a demonstráló szövetségektől a szolgálati egyenruhákhoz tartozó tányérsapkákat kapott ajándékba. A mintegy háromnegyed órás rendezvény után az elvonuló demonstrálókat a Néprajzi Múzeum előtt összegyűlt mintegy 60-70 ember tapssal köszöntötte, ők egyebek között azt kiabálták, hogy „veletek vagyunk”, „magyarok vagyunk”.

A rendezvényen a következő szervezetek demonstráltak: Büntetés-végrehajtási Dolgozók Országos Szakszervezeti Szövetsége, a Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetek Országos Szövetsége, a Független Rendőr Szakszervezet, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete, a Honvédszakszervezet, a Polgári Védelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége, a Rendészeti Védegylet, valamint a Vám- és Pénzügyőrség Független Szakszervezete.

Kónya Péter szerdai nyilatkozatában azt közölte, hogy amennyiben a figyelmeztető demonstrációjuk „nem lesz elegendő”, úgy a LIGA Szakszervezetek által meghirdetett, október 28-i tüntetésre mozgósítják tagságukat. Ha ez sem vezet eredményre, további szakszervezeti lépésekre is nyitottak.

A Kossuth téri tüntetők egyik szónoka, Molnár Tamás, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 ügyvivője a tér másik feléről üdvözölte, hogy a szakszervezetek is megjelentek a téren. Mint mondta: olyan információjuk van, hogy október 20-án Gyurcsány Ferenc erőszakkal akarja eltávolítani a tüntetőket a Kossuth Lajos térről. Arra kérte a rendőröket, hogy tűzzék ki egyenruhájukra a kokárdát október 23-ig.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.