Időzített bomba az elöregedés

A Berner Rundschau a brüsszeli bizottság gyámoltalan kísérletéről tudósít, hogy lassítsa az unió immár megállíthatatlan demográfiai hanyatlását. A Kurier úgy tudja, a budapesti kormány még mindig nem tett le a Vas megyei lignit-bánya tervéről. Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a washingtoni pénzügyi szankciók késztették Phenjant az atomkísérletre.

2006. 10. 13. 7:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Berner Rundschau (bernerrundschau.ch)

A svájci napilap Az uniós bizottság óv a költségvetési „időzített bombától“ című cikkében ismerteti a brüsszeli hivatal figyelmeztetését. A brüsszeli bizottság óvott a lakosság elöregedése miatt várható jelentős költségvetési kockázatoktól. Az unió a magas kockázatú országok közé sorolta Görögországot, Portugáliát, Magyarországot, Csehországot, Szlovéniát és Ciprust, ezért Brüsszel szükségesnek tartja a költségvetési hiány és az adósságállomány csökkentését, valamint a nyugdíjrendszer, az egészségügy és a hosszú távú ápolás reformját – nyilatkozta Joaquín Almunia, az unió pénzügyi biztosa. Magyarországnak, Görögországnak és Portugáliának már most is hatalmas problémát jelent az eladósodás.

A közepesen kockázatos országcsoportba tartozik Németország, Franciaország, Olaszország és Nagy-Britannia. A északi és balti államok, valamint Dánia, Ausztria és Lengyelország Brüsszel meglátása szerint a hosszú távon is csak csekély költségvetési kockázattal küzdő államok csoportját alkotja. A csökkenő születésszámok és növekvő élettartam miatt az emberek egyre idősebbek lesznek. Erre való tekintettel Brüsszel egy olyan stratégiapapírt készített, mellyel segíteni kíván a 25 tagállamnak, hogyan készüljön fel a demográfiai változásra.

Az első pont abban kíván segíteni, hogy az unió állampolgárai képesek legyenek jobban összeilleszteni a hivatást és a gyermekvállalást. Az EU bizottsága egyúttal arra figyelmeztetett, hogy növelni kell az idős foglalkoztatottak arányát is.

Kurier (kurier.at)

Az osztrák bulvárlap A veszélyt még nem hárították el című cikkében foglalkozik az állítólagos Vas megyei lignitbánya tervével.
Szombathely térségében egy új jogszabály mégis engedélyezheti a lignit kitermelését. Horváth Sándor, Narda egykori polgármestere beszámolt arról, hogy a jogszabály csak Felsőcsatár, Horvátlövő és Vaskeresztes térségében tiltja a kitermelést. Horváth szerint novemberben kezdődnek a tárgyalások, a kormány végleges eredményt 2007 júliusára vár, és addig mindenkinek joga van beleszólnia – vélekedik Horváth.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Anne Schneppen Ha elmarad a dollár című szöuli keltezésű cikkében foglalkozik a lehetséges Észak-Korea elleni szankciók várható következményeivel. Az amerikai pénzügyminisztérium által bevezetett szankciók a legérzékenyebb pontján találják a phenjani rezsimet. Olyannyira, hogy az egyértelmű pekingi fenyegetések ellenére – amely egyébként az egyetlen ország, melyet Észak-Korea még szövetségesének nevezhet – Phenjan júliusban rakétát, most pedig állítólag egy atombombát tesztelt.

Észak-Korea egy teljesen elszegényedett és gazdasági értelemben is lepusztított ország, melynek éves nemzeti jövedelme becslések szerint 12-15 milliárd dollár lehet. A külkereskedelem mindössze négymilliárd dollár – s függetlenül annak törvényességétől – az egyetlen lehetőség a rezsim számára, hogy kemény valutához jusson. Hacsak nem úgy – s ezt is feltételezi a washingtoni pénzügyminisztérium – ,hogy Phenjan maga nyomtatja a 100 dolláros bankjegyeket.

Kim Dzsong Il udvartatása évente néhány millió dollárba kerül: A költségek közé tartozik a saját golfpálya fenntartása, a Svájcban tanult fiú kosárlabdapályája éppen úgy, mint a borospince nemes francia cseppjei. A Kim család személyes kiadásai még áttekinthetőnek tűnnek, ha tekintetbe vesszük a hatalmas katonai gépezet fenntartásának költségeit, melyre becslések szerint a nemzeti jövedelem egyharmadát fordítják. De úgy tűnik, éppen a család turkált könyékig az elmúlt évtizedekben az államkasszában.

Ha a dollárfolyam megáll és zárolják az ország ama bankszámláit, mely esetleg a hatalom belső köreinek ellátását szolgálta, ez nem csak a család luxusát érintheti, de hatalmát is korlátozza. Jó egy éve 40, a makaói Banco Delta Asiánál vezetett bankszámlát zároltak. Az amerikai tárgyalók szerint 24 millió dollár volt ezeken a számlákon. Ez önmagában nem egy nagy összeg, de a számlák zárolása világos jelzésnek számított: minden bank, még a kínaiak is, melyek az Egyesült Államokkal kapcsolatban kívánnak maradni, most már kétszer is megnézik, milyen átutalásokat engedélyeznek, hiszen ellenkező esetben Amerikában, de otthon is a megbízhatatlanság gyanújába kerülnének.

A japán szankciók, minden hajó és kompforgalom leállítása, további devizaforrásoktól fosztotta meg Kim Dzsong Ilt és rezsimjét, hiszen a legnagyobb jen összegek nem átutalásokkal érik el Észak-Koreát, hanem készpénzben szállítják az elszigetelt országba.

A washingtoni nemzetközi politikai kutatások központjának vezetője, aki néhány napja érkezett vissza Észak-Koreából, az amerikai pénzügyminisztérium által megindított büntető intézkedésekkel magyarázta a válság éleződését. Phenjanban Selig S. Harrisonnak világossá tették, hogy az amerikai szankciók provokálták a rakétakísérletet és az atomtesztet. A japán Jomiuri című lap is a pénzügyi korlátozások miatti frusztrációt látja az észak-koreai lépések mögött, hiszen már több mint 20 ország bankja beszüntette az Észak-Koreával fenntartott kapcsolatot.

Cicero (cicero.de)

A politikai kultúra színvonalának emelését célul tűző berlini magazinban Dalos György Megosztott emlékezet című cikkében elmélkedik az 1956-os forradalomról, hiányolva a közös ünneplést.
Két személy, akinek sorsa drámai hasonlóságot mutat, ma már hallani sem kíván egymásról. Egyikük Wittner Mária, az ellenzéki Fidesz képviselője, aki egyértelműen a MIÉP-pel szimpatizál, amely egy populista vezér, Csurka István által irányított, antiszemita és idegenellenes jelszavakkal operáló párt, ráadásul 2006-ban ismét elbukott az 5 százalékos parlamenti küszöbön, másikuk Mécs Imre – hosszú idejű SZDSZ-es aktivitást követően – , aki ma az MSZP képviselője, azé párté, melynek elődje ellen évtizedeken keresztül aktívan és passzívan harcolt.

Tekintettel a megegyezést kereső hangokra, Wittner Mária különcködését kevesen értik. S tényleg: Mi értelme van még az emberek számára, s nem csak azoknak, akik ott voltak a második világháború utáni történelem legfontosabb eseményénél, de életüket is kockáztatták, hogy aktuális politikai hangulatok miatt minden egymás iránti szolidaritást feladjanak? Nincs ennek a hagyománynak elegendő belső üzenete ahhoz, hogy minden érték átértékelésekor is önmaga maradjon? Tény, hogy a népfelkelést ma minden magyarországi politikai erő – az ortodox kommunisták jelentéktelen töredékcsoportját leszámítva – a saját legitimációja részének tekinti. Mindenki, mint egy hatalmas tortából, szeretné kihasítani a saját szeletkéjét anélkül, hogy valaki is vállalná az egész örökséget.

A cikkből megtudható még, hogy a Fidesz a kilencvenes évek közepétől a gazdasági modernizáció és a keresztény-nemzeti gondolatának keverékét képviseli, építkezve két világháború közötti korszak ideológiai elemeire is. Így ápolják például a Szent Korona kultuszát, ami szöges ellentétben áll a népfelkelés republikánus szellemével, mely az 1848-as Kossuth címerben (!) is kifejeződött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.