Meneszti Gyurcsány a Pénzügyminisztérium államtitkárát

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteken elfogadta Katona Tamás lemondását, ezért kezdeményezi a Pénzügyminisztérium államtitkárának tisztségéből történő felmentését – közölte Danks Emese kormányszóvivő. Az államtitkár távozását csütörtöki, az ingatlanadóval kapcsolatos nyilatkozatával indokolták. • A 9,5 milliónál drágább lakások után jön az ingatlanadó?

MNO
2006. 10. 13. 10:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Katona Tamás azt követően ajánlotta fel lemondását a kormányfőnek, hogy Gyurcsány Ferenc figyelmeztette őt a nyilatkozattételi fegyelemre, a kormányzat tisztségviselőkkel szembeni elvárásaira – mondta a kormányszóvivő. A pénzügyi államtitkár távozásának hátterében az ingatlanadó bevezetéséről szóló, előző napi nyilatkozata áll.

Danks Emese az Objektív Hírügynökségnek azt mondta: a kormány és a kormányfő nagyra értékeli Katona Tamás szakmai munkáját, személyes hozzájárulását az Új Egyensúly programjához és a Magyar Köztársaság konvergenciaprogramjához, ezért a kormány továbbra is számít Katona Tamás munkájára, más, később meghatározandó beosztásban.

– Ugyanakkor a kormányfő megengedhetetlennek és elfogadhatatlannak tartja, hogy kormányzati tisztviselők nyilatkozatai olyan szándékokat tulajdonítsanak a kormánynak, amelyekről döntés semmilyen formában nem született, amelyek nem tükrözik a kormány konkrét álláspontját, pontos terveit – közölte Danks. Hozzátette: az államtitkárnak az ingatlanadóval kapcsolatos tegnapi nyilatkozata – egy korábbi hasonló esetet követően második alkalommal – ilyen hamis látszatott keltett, ilyen nyilatkozat megtételére felhatalmazása nem volt.

– Az ingatlanadó bevezetése bekerült a konvergenciaprogramba – hangsúlyozta Danks. Szerinte az ingatlanadó koncepciójának megfogalmazására azért van szükség, mert az igazságosság megköveteli, hogy a vagyonnal rendelkezők ne csupán – olykor csak részben – látható jövedelmük, hanem tényleges vagyoni helyzetük alapján is hozzájáruljanak a közterhekhez. Ezért indokolt a vagyonra is kiterjeszteni a közteherviselést. Az ingatlanadóval érintett adózók körének, az adó alá vont ingatlanoknak a meghatározása, az adó kiszámításának, kivetésének és beszedésének módja, valamint a mentességeknek, a kedvezményeknek a kidolgozása további szakmai vizsgálatok és elemzések tárgya. A részletekről társadalmi, politikai egyeztetések keretében születik döntés.

A Pénzügyminisztérium államtitkári posztjának betöltéséről szóló döntés később várható.

Katona Tamás csütörtökön, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége rendezvényén azt mondta: a kormány 2008-tól vezetné be az ingatlanadót az átlagosnál értékesebb, jelenleg 9,5 millió forintnál többet érő lakóingatlanokra. A távirati iroda később a PM kérésére pontosította az államtitkár bejelentéséről szóló híradását. A pontosításban az szerepelt, hogy még nincs döntés arról, hol húzzák meg az alsó értékhatárt.

A törvénytervezetet tavasszal kívánják a parlament elé terjeszteni.

(mno, info.hu, Objektív Hírügynökség)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.