A 300 készítmény némelyikénél elképzelhető azonban, hogy a megszokottól kisebb kiszerelésben és csökkentett hatóanyaggal kerül az üzletek, benzinkutak polcaira – jegyezte meg Horváth Ágnes, a tárca szakállamtitkára. A minisztériumban kedden egyeztetés zajlott a hiper- és szupermarketek, drogérialáncok és üzemanyag-értékesítő cégek képviselőivel a vény nélkül megvásárolható gyógyszerek patikán kívüli árusításának lehetőségéről, illetve arról, hogy a különböző cégek az árusítást hogyan képzelik el – a szigorú szabályok betartása mellett. (A készítmények patikán kívüli árusítására a nemrég elfogadott gyógyszergazdaságossági törvény ad lehetőséget januártól.)
A készítmények szabadárasak lesznek, illetve a forgalomba hozatali engedély tulajdonosa egy maximumárat határozhat meg, ez alatt azonban árverseny várható – tette hozzá a szakállamtitkár.
Erdélyi Tamás, az Agip Hungária Zrt. non-oil vezetője a sajtótájékoztatón elmondta: bíznak abban, hogy a lakosság ezzel a lehetőséggel jól jár. Erdélyi Tamás nem tudott arra pontos összeget mondani, hogy mennyi költségráfordítást igényel a vállalatnak az, hogy januártól gyógyszert is forgalmaznak majd. Elmondta azt is, fél év múlva, de inkább egy év múlva lehet majd felmérni, melyek azok a készítmények, amelyeket a kútnál keresnek az emberek.
A készítmények árával kapcsolatban elmondta: „tisztességes” árrést fognak megállapítani, és véleménye szerint nem lesznek drágábbak a készítmények, mint a patikákban, és követik majd a konkurrens cégek árpolitikáját is.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke a betegtájékoztatásra helyezte a hangsúlyt. Véleménye szerint a patikán kívüli gyógyszerárusítással a kistelepülések járnak majd jól.
Dezső Antal, a Gyógyszerfutár Kft. vezetője szerint nem politikai kérdés a gyógyszerek patikán kívüli árusítása. Igény van ezekre a szolgáltatásokra, így a Gyógyszerfutár szolgáltatásaira is, azonban a kft.-től vényre kiadható gyógyszer is rendelhető – jegyezte meg.
A Magyar Gyógyszerész Kamara szerint nem megoldott a gyógyszerbiztonság, mivel nincsenek meg a személyi és tárgyi feltételek a patikán kívüli árusításhoz. „A múlt héten elfogadott törvény szerint ugyanis nincs sem szakmai, sem személyes garancia a gyógyszerbeszerzés és -tárolás biztonságos körülményeinek megteremtésére, nincs garancia az alkalmazáshoz szükséges szakértelem biztosítására” – áll az MTI-hez eljuttatott kamarai közleményben.
Horváth Tamás, a köztestület elnöke szerint „súlyosan elhibázottnak” tartják az árusítást lehetővé tevő törvényt, ezért a kamara átgondolandónak tartja a patikán kívül forgalmazás feltételeit. Az Egészségügyi Minisztérium nem a betegek, az egészségügyi szakma érdekét képviseli, és nem a gyógyszerbiztonságot tartja szem előtt, hanem a kereskedők, az üzleti befektetők „pártján áll”. Horváth Tamás kamarai elnök közleményében emlékeztet arra, hogy mintegy 300 ezer ember tiltakozott aláírásával a gyógyszerek patikán kívüli árusítása ellen.
(mti)

Hatalmas hiszti lesz a baloldalon: az átláthatósági törvényjavaslat már az Országgyűlés előtt van