Az MTI brüsszeli irodájához pénteken eljuttatott levélre reagálva Hegyi kijelentette: forradalomnak tartja 56-ot, de a névhasználatnál fontosabbnak érzi, hogy senki se gyalázza meg az akkori események emlékét.
A levélben a néppárti képviselőcsoport „felszólítja az MSZP-t és annak európai parlamenti képviselőit, hogy nyilvánosan határolódjanak el Hegyi Gyula cikkétől, és az abban kifejtett nézetektől„. „Hegyi képviselőt arra szólítjuk fel, hogy tegyen közzé a cikknek eredetileg helyt adó The Guardianben egy bocsánatkérést, amiért megsértette az '56-os forradalom hőseinek emlékét” – áll a levélben.
„Hegyi Gyula az említett cikkben a magyar történelemnek azon kiemelkedő eseményét tünteti fel negatív, és egyben történetileg is hamis színben, amely Magyarország számára a XX. században visszahozta a nemzetközi megbecsülést és tiszteletet. A forradalom azon demokratikus értékekért állt ki, amelyek az Európai Unió alapjait is adják. Különösen szomorúnak találjuk, hogy mindezt egy európai parlamenti képviselő kérdőjelezi meg, azok után, hogy az elmúlt hetekben és hónapokban számos közös megemlékezést, kiállítást tartottunk 1956 politikai örökségének bemutatására Brüsszelben és Strasbourgban. Hegyi Gyula alaptalan vádaskodása '56 kapcsán az ország és egyben Európa érdekei ellen való„ – így a levél.
Hegyi az MTI-nek kijelentette: említett cikkében azt a megállapítást tette, hogy az 1956-os magyar forradalmat sokan felkelésként értelmezik. Ő maga forradalomnak tartja 56-ot, de a névhasználatnál fontosabbnak érzi, hogy senki se gyalázza meg az események emlékét – szögezte le.
„A 2006. október 23-án Budapesten történtek alkalmasak voltak arra, hogy a külvilág kedvezőtlen színben lássa Magyarországot, és ennek árnya, sajnos, az évfordulós megemlékezésekre is kivetült. Ahogy 1956-ban, most is egy maroknyi szélsőség gyalázta meg a forradalom ünnepét” – fogalmazott Hegyi Gyula.

Szijjártó Péter: Magyarország és Svájc együtt áll ki a béketárgyalások sikeréért